Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am inceput sa fiu interesat despre un sistem aftermaket de navigatie/dvd player.
Cautand pe net am dat de unul
http://linkageshalom.en.ali...nia_LS_9017_.html
care costa 345usd + 10usd hartile + 85 usd transport
Nu stiu cat va fi costul cu vama dar nu cred ca mai mult de 100 usd.
Astept maine un raspuns cu privire la includerea in panou a controalelor de clima.
Pretul e tentant si in plus am SI harta Romaniei la preturi mult mai mici decat cele de pe sistemele originale.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Nu stiu cat va fi costul cu vama dar nu cred ca mai mult de 100 usd""

la niste ochelari 3d , s-a platit tva-ul de 24 %. comanda a venit din usa.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Raspunsul de la Autohuber m-a luat prin surprindere:
Buna ziua,

Din pacate GM nu agreaza alte sisteme de navigatie decat cele originale,asadar veti pierde garantia.Totodata nici noi nu montam alte echipamente pe masini in afara de cele originale si mai ales daca masina se afla in garantie.

Va multumim

Parca ar face modificari la ce stiu eu ce sisteme de rachete :d.
De asteptat era un astfel de raspuns. Concluzia e clara din punctul meu de vedere : asteptam sa treaca garantia si apoi mergem si montam la un alt service/sau montam noi insine(nu cred ca e mare filozofie).
Interesant e ca acu imi dau seama, dupa cumpararea masinii am primit informatia ca se monteaza astfel de sisteme si pretul e undeva la 800 eur(nu tin minte sa fi fost vorba de pierderea garantiei).

@sever_iulian : merci, astept pe cei 5d; pretul sculei e de 345 usd deci 25% e sub 100 usd.
PS : si eu care ma gandeam sa imi iau un detector de radar cu montare senzor in bara(cred ca pierdeam si acolo garantia).

Concluzie : fucking briliant! Good job GM/Opel!

PPS : oare pe dincolo se poate monta asa ceva fara pierderea garantiei? Pe dincolo insemnand acolo unde e lumea "civilizata"; acolo unde ce vezi in brosuri e ceea ce si primesti(a se vedea navigatie fara harti din Romania/Opel Eye care nu e activat/prezent pentru ca "nu avem semne de circulatie conform standardelor din vest"; acum ma si mir ca au pus sistemul de comutare automata faza lunga/scurta)
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro
incearca la o alta reprezentanta ca nu pierzi nici o garantie aia ori le e lene ori nu se pricep sa il schimbe si mai bine ti-au dat un raspuns sa iti inchida gura
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@lucio85 : am dat un email la Opel Romania(desi nu o sa primesc foarte curand un raspuns); am un numar de telefon de la cineva de acolo; o sa incerc si acolo. Complicat nu are ce sa fie, trebuie dat jos ce e si montat; am toata convingerea ca totul se potriveste.

PS : ma intreb ce or sa raspunda cand inainte de revizie o sa le cer lista de materiale Very Happy
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro
nu se inlocuieste decat partea de plastic(rama) ce tine disply-ul si display-ul cu unu mai mare cu touchscreen
restul echipamentelor raman pe masina si ti se mai pune o unitate dvd in torpedou
oricum multa bafta
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mai intrebi si la alte reprezentante. Am montat o unitate aftermarket pe Mondeo in service Ford fara a-mi fi afectata garantia masinii. Am sunat inainte la ei si mi-au spus ca daca este perfect compatibila cu cablajele masinii nu este absolut nici o problema. Nu vad de ce la Opel ar fi altfel.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro : ti-am zis ca te pun in legatura cu cineva de la brasov unde mi-am schimbat eu unitatea(am montat navi pe opel astra) si nu am pierdut nici o garantie nimic, legat de pret , stai linistit ca nu o sa gasesti tu la 300$ sau ma rog cat e acolo navigatie dedicata, nu imi fac reclama dar nu recomand asa ceva...ma rog acum depinde de fiecare....
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@something_new_new : pretul dat de tine e cat cel casit pe un site in omania. Destul de mare as putea zice. Nu vreau sa intru in polemica cu tine, original sau nu, atata timp cat se potriveste pe masina si functioneaza nu ma intereseaza ca e Bosch sau Huanliang. Din cate inteleg tot de pe net ai luat si tu sistemul; pune un site/link sa vedem cat a facut la producator.

In tot cazul, pana la a da banii pe asa ceva, trebuie cascat bine ochii ca sa nu ii dai aiurea, asta e clar. Din discutiile purtate cu chinezii imi dau seama ca aia nu prea stiu engleza si ca folosesc un google translate, care in cazul folosirii unui limbaj complicat, da rateuri destul de mari.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te contrazic , dar nu exista si nu va exista in romania un sistem navi after-market asa de advanced cum e cel pe care il am eu. Eu am documentatie si tot in engleza. Pretul e negociabil Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro

daca te intereseaza navigatia respectiva o gasesti aici
din cate am vazut tu ai insignia iar pretul nu are cum sa fie mai mare de 400 $
http://foxway.en.made-in-ch...-Buick-Regal.html


Ultima modificare facuta de lucio85 la Mie 29 Dec, 2010 1:13 pm
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu vreau sa ma bag dar e minim order 10 bucati Smile mare atentie...
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@lucio85 : pretul e pe acolo, ideea e sa gasesti dealerul care iti monteaza scula; sa stie ce face si sa iti pastrezi garantia(trebuie sa vorbesc cu persoana de la autohuber care mi-a vandut masina)
@something_new_new : e vrajeala 10 bucati; iti dau cate vrei dar nu fractii de unitati(cred ca vrei sa vinzi ce ai luat gresit, dar pretul tau e aproape dublu fata de ce gasesti pe net; initial spui ca a costat 1700 cu transport si cat ceri tu e mult mai mult).

Ce am cautat ieri nu se potrivea pentru ca nu avea controlul pentru clima. Azi am gasit la 379+67 transport(s-au oferit ei direct sa puna 70$ valoare pentru taxe mai mici); unde mai pui ca se putea si negocia.
  • something_new_new

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@crybabyro , am vandut deja unitatea unui baiat de aici de pe forum, daca am permisiunea lui va pot zice numele/nickname-ul .... stai linistit oricum spor la cumparat, daca te hotarasti PM Very Happy
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu l-am cumparat si s-ar putea cand am timp sa ma apuc chiar eu sa-l instalez. Eu as fi dat oricat sa scap de hidosenia de CD 300!
Cand voi putea am sa pun si niste poze mai avansate (ce si cum se instaleaza, unde se prinde...etc).
Singurele lucruri care m-au interesat sunt:
1. Design
2. Navigatie cu harta Romaniei
3. Intrare pentru camera video montata in spatele masinii
4. Port USB


Ultima modificare facuta de Lucifer_The la Mie 29 Dec, 2010 2:23 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Lucifer_The
hidosenia de CD 300 cum ii spui tu iti va ramne pe masina tu schimbi decat displyul si in plus acea unitate dvd in torpedou
te asteptam cu poze
bafta la modificari
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Lucifer_The : pune poze cu tot ce contine sistemul.
Da-ne si ceva detalii despre model/fabricant.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
INSIGNIA
http://dogubankshop.com.tr/...DVA_9816_HD_.html
http://www.flyaudio.com.tr/...;Audio-System=478







ASTRA J
http://dogubankshop.com.tr/...HD-OPEL-ASTRA-J-7
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Pana acum am gasit urmatorii producatori :
1. http://www.jewellet.com/Ope...Navigation-System
cost : (529$)450$+79$ livrarea(contine unitatea lcf, panoul de mascare, dvd intern SI tot panelul cu butoane) - asta cred ca e ce avea something_new_new de vanzare(detaliile tehnice sunt cam aceleasi)
harti suportate : Route66, Tomtom, Igo, Get5, Papago

2. http://linkageshalom.en.ali...nia_LS_9017_.html
cost : (442$)345$(aparatul ce contine lcd, carcasa plastic, unitatea dvd)+87$(transport)+10$(hartile)
harti suportate : TOMTOM, IGO8,Route66 etc

3.http://sharingdigital.en.alibaba.com/product/391378436-209520598/7_car_autoradio_dvd_gps_with_Bluetooth_SD_USB_Ipod_TV_for_Buick_New_Regal_Opel_Insignia.html
cost : (455$)379$(aparatul ce contine lcd, carcasa plastic, unitatea dvd)+68$(transport)+8$(hartile)
harti suportate: Tomtom, IGO , Route66 ect.

Toate au cam acelasi format de fisiere pt play, cam aceleasi harti suportate. Avantajul primeia e ca ofera un panou de control(nu stim nimic despre calitatea materialelor sau de asfect/feelingul lor). Nu stiu cat ar fi costurile legate de vamuire, dar cred ca toti sunt dispusi sa declare ca pachetul face 70$ fara probleme.

Nu cred sa exista probleme cu mintatul, toate se afirma ca au conectivitate cu comenzile de volan. Ultimele doua aparate au specificatiile aproape identice si pretul difera foarte putin. Tot ce ramane de gasit din punctul meu de vedere e daca se poate sau nu pastra garantia(eu prefer sa o fac la Sibiu-de unde am luat caruta- si nu in alta parte, dar nu neaparat); ramane sa pot vorbi direct cu dealerul(care sugera un after market pentru navigatie) si nu sa primesc raspunsuri de la seful departamentului piese si accesorii.

PS : Opel Romania nu a raspuns inca la intrebarea de pierdere sau nu a garantiei(dar nu e de mirare).
PPS: buna treaba lucio85 cu sugestiile, sunt utile dar mai trebuie sapat pana obtii informatii despre scule.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR