Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vectragts1 a scris:Un consum de 18 e innacceptabil chiar si in Bucuresti.E adevarat ca eu locuiesc in Cluj si nu am condus in Bucuresti unde imi spun prietenii cum e traficul.Apoi ar trebui sa mergi la protectia consumatorului.e bataie de joc.Trebuie sa faci ceva pana nu iese din garantie.ma gandesc ca nu esti singurul din Bucuresti cu 1.8 benzina si am inteles ca ai avut probleme de mai demult nu doar cu consumul.Sfatul meu e sa faci ceva in privinta asta.

Cunosc oameni si cu Golf V R32 care au in Bucuresti consum de 12-14. Si e motor de 3.2l. In Bucuresti poti sa zici ca-ti consuma masina cu 1-maxim 2l in plus fata de alte orase mai mari din Romania. Eu locuiesc si in Bucuresti si pot sa zic ca am consum putin mai mare ca in Pitesti, dar nu cu mai mult de 1-2l.
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pacat ca gxg78 nu se poate bucura de masina.pacat ca nu sunt si altii cu insignia 1.8 pe forum sa facem o comparatie.Din pacate reprezentantele la noi sunt varza(majoritatea).sper sa nu am aceleasi probleme.cred ca o scrisoare la gm si un telefon la protectia consumatorului(s-ar putea si ultimii sa fie varza) nu strica.
  • robys

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am eu 1.8 ... consum mediu : 8,7 in momentul de fata:D
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
robys a scris:am eu 1.8 ... consum mediu : 8,7 in momentul de fata:D

poti te rog sa fii mai explicit. ce distanta?cat in oras?cat inafara?
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cu Vectra 1.8-140cp in Cluj am reusit sa scot un consum de 11%, in oras mers normal. De 13% nu sare niciodata oricum as conduce,
Vectra are 1400kg masa proprie nu stiu cat are Insignia, motoarele sunt aproximativ aceleasi.

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Cu Vectra 1.8-140cp in Cluj am reusit sa scot un consum de 11%, in oras mers normal. De 13% nu sare niciodata oricum as conduce,
Vectra are 1400kg masa proprie nu stiu cat are Insignia, motoarele sunt aproximativ aceleasi.

E un consum ok.Insignia are 1500 kg model de baza fara optiuni.Hai 1600.deci 2 litri in plus ar fi maxim.Cred Rolling Eyes
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
kzz a scris:Cu Vectra 1.8-140cp in Cluj am reusit sa scot un consum de 11%, in oras mers normal. De 13% nu sare niciodata oricum as conduce,
Vectra are 1400kg masa proprie nu stiu cat are Insignia, motoarele sunt aproximativ aceleasi.

Pentru mers normal ai scos si tu destul. In Pitesti, dupa cum am mai zis, consum 9.2-9.5. Bine eu am si easytronic si din cate stiu o ajuta putin la consum.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de curios colegul cu Insignia ai facut si consumul la pompa sau doar cel de pe BC
poate e setat gresit BC-ul?!?
Skip ads

  • gxg78

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
schumy1502 a scris:de curios colegul cu Insignia ai facut si consumul la pompa sau doar cel de pe BC
poate e setat gresit BC-ul?!?


Consumul la pompa fatza de BC difera doar cu 1-2 zecimale.
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Consum pt. 1.8l pe parcursul a 1850 km facuti 70% Bucuresti , 10.8 l% .
Cred ca este ok , numai ca nu am dat deloc in ea , schimbat 3000 de ture cel mult 3500 , si fara talpa .Kilometri sunt totali , adica masina e noua motor nerodat complet .
Imi pare rau sa adancesc anguasa colegului , insa cred ca are ceva importanta acea viteza medie de 19km/h...la mine este cam 27km/h , insa mai are importanta si modul in care se apasa sau se "sprijina" pedala de acceleratie .si ma refer aici la plecarea de pe loc, treptele 1 si 2 .
Abea astept sa vad cum se comporta motorul dupa 20-30000 km , oricum la drum intins cutia cu 6 trepte face toti banii...
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
panaramax a scris:Salut!
Consum pt. 1.8l pe parcursul a 1850 km facuti 70% Bucuresti , 10.8 l% .
Cred ca este ok , numai ca nu am dat deloc in ea , schimbat 3000 de ture cel mult 3500 , si fara talpa .Kilometri sunt totali , adica masina e noua motor nerodat complet .
Imi pare rau sa adancesc anguasa colegului , insa cred ca are ceva importanta acea viteza medie de 19km/h...la mine este cam 27km/h , insa mai are importanta si modul in care se apasa sau se "sprijina" pedala de acceleratie .si ma refer aici la plecarea de pe loc, treptele 1 si 2 .
Abea astept sa vad cum se comporta motorul dupa 20-30000 km , oricum la drum intins cutia cu 6 trepte face toti banii...

Incep sa ma linistesc.E un consum decent al tau pentru o masina asa mare.70% in Bucuresti.Abia astept sa vina si a mea Razz
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
gxg78 a scris:
schumy1502 a scris:de curios colegul cu Insignia ai facut si consumul la pompa sau doar cel de pe BC
poate e setat gresit BC-ul?!?


Consumul la pompa fatza de BC difera doar cu 1-2 zecimale.

George(sper ca asta e numele tau dupa nick).Orice produs care e dus la service de 3 ori si nu reusesc sa-l repare trebuie schimbat cu altul nou.Degeaba spun dobitocii din service ca e normal.din cate vad la colegii cu 1.8 toti au consum mai mic.Inafara cat ia?Dupa cum arata BC in oras ar trebuie peste 10 afara.
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai am vorbit cu un coleg de munca.El are un cls 500 model 2006 306 cai.Bineinteles ca nu-l intereseaza consumul dar nu a luat niciodata peste 20 in oras.Cluj ce-i drept.
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
panaramax a scris:Abea astept sa vad cum se comporta motorul dupa 20-30000 km , oricum la drum intins cutia cu 6 trepte face toti banii...

O sa mai scada putin, eu am 10000km si la inceput tot cam asa consuma, acum a mai scazut 1l/100.
  • gxg78

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
panaramax a scris:Salut!
Consum pt. 1.8l pe parcursul a 1850 km facuti 70% Bucuresti , 10.8 l% .
Cred ca este ok , numai ca nu am dat deloc in ea , schimbat 3000 de ture cel mult 3500 , si fara talpa .Kilometri sunt totali , adica masina e noua motor nerodat complet .
Imi pare rau sa adancesc anguasa colegului , insa cred ca are ceva importanta acea viteza medie de 19km/h...la mine este cam 27km/h , insa mai are importanta si modul in care se apasa sau se "sprijina" pedala de acceleratie .si ma refer aici la plecarea de pe loc, treptele 1 si 2 .
Abea astept sa vad cum se comporta motorul dupa 20-30000 km , oricum la drum intins cutia cu 6 trepte face toti banii...


1. Sa zicem ca afara ai mers cu maxim 130km/h, in medie vreo 60 la ora. 30% din 1850km sunt cam 550km. Adica o treime din drum ai mers cu 50km/h si ai media de 27 km/h. Inseamna ca in Bucuresti ai o medie de 10,5 km/h.
2. Eu am aproape 20.000 km si iti spun: motorul se transforma. Mai ales dupa 150.000 km Crying or Very sad
  • panaramax

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.8l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2010

  • Mesaj Privat
[/quote]1. Sa zicem ca afara ai mers cu maxim 130km/h, in medie vreo 60 la ora. 30% din 1850km sunt cam 550km. Adica o treime din drum ai mers cu 50km/h si ai media de 27 km/h. Inseamna ca in Bucuresti ai o medie de 10,5 km/h.
2. Eu am aproape 20.000 km si iti spun: motorul se transforma. Mai ales dupa 150.000 km Crying or Very sad[/quote]


DA ! Ce am scris este adevarat , indiferent daca ma crezi tu sau nu (nu prea inteleg calculele de la primul punct ,dar asta e problema mea), oricum dupa cum spuneam ,te vad afectat si imi pare rau sa iti spun ca eu nu am nici o vina .Daca este vreo defectiune la masina ta iti urez sincer sa o descoperi si repari cat mai repede , daca este altceva ,insa, cum ar fi un traseu super aglomerat sau un mod ce a conduce agresiv .............nu stiu.
Oricum succes(e)!
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uite ce consumuri au alti posesori de Insignia 1.8:
http://www.spritmonitor.de/...104&gearing=1
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am dat si eu link-ul asta.sunt putini dar suficienti incat sa ne facem o parere.consumul e acceptabil.
  • NicuI
  • *
  • 7 mesaje
  • din 25 Apr 2010
  • Insignia 2010 A18XER
  • Bucuresti
  • NicuI

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu noi date despre consum Bucuresti - Constanta -Mamaia si retur am avut un consum mixt de 7.6% cu 4 adulti si 2 copii . As avea o intrebare am vazut pe calculatorul de bord "oil remaining" la mine a ajuns la 84% , ce vrea sa indice defapt , ca nu mai ai ulei sau cat mai ai pana sa-l schimbi , sau e pur informativ ?
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
acesta este valoare calitatii uleiului !!CALCULAT !!!, nu real
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR