Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa! sa te poarte multi km!
Pentru primi 1000-2000 Km incearca sa nu subturezi motorul, sa nu depasesti 3000 rpm si fara accelerari puternice.

in rest...enjoy it! Smile
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Oricum, abia dupa 10000km motorul va incepe sa "se simta" cum trebuie. O sa apara diferente la consum si acceleratie. Mici, dar o sa apara.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@rCiprian: Intra pe http://www.rca-ieftin.ro/ si fa-ti un calcul acolo. Aia or sa iti dea toate preturile de la toti asiguratorii..
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:@rCiprian: Intra pe http://www.rca-ieftin.ro/ si fa-ti un calcul acolo. Aia or sa iti dea toate preturile de la toti asiguratorii..


Merci de site stefan, chiar mi-a fost de mare ajutor. Am vazut ce nesimtiti au fost astia de la reprezentanta.
Al naibii ei mi-au facut cel mai scump RCA din cele posibile. Marti cand ma duc la ei, le zic in fata ca nu o sa ii recomand la nimeni sa mai vina sa ia masini de la ei. Cum frate cel mai scump nu-mi vine sa cred. Nici eu adevaru e nu m-am interesat cine stie ce cu privire la RCA, desi un consultant de acolo cand am vb la telefon mi-a zis ca RCA-ul e maxim 300 ron deci stiau ei ca sunt si mai ieftine destule si cand am ajuns mi-a zis 577 RON ! Urat din partea lor.

Iata si rezultatele de pe site-ul acela cu configuratia mea. Eu sunt propietar pe toate actele masinii si eu am incheiat si RCA-ul ca sa intelegeti. (am 21 ani, permis de 3 ani)

Asigurarea care mi-au facut-o bulangii a fost la OMNIASIG.

Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti sanatos, bineinteles ca ti-au facut la cea mai scumpa, au si ei intelegeri intre ei.

cel mai important este ca ti-a venit jucaria.

bafta
  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bravo ! Frumoasa masina si culoarea ! Very Happy
Fata de berlina 1300 asta e naveta spatiala ! Wink
S-o conduci preventiv ! Exclamation
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
rubin a scris:Bravo ! Frumoasa masina si culoarea ! Very Happy
Fata de berlina 1300 asta e naveta spatiala ! Wink
S-o conduci preventiv ! Exclamation


Merci. Dap este imi place foarte mult.

Intradevar fata de Dacie asta chiar ca e naveta spatiala, am senzatia ca numai are nimeni loc pe sosea, trebuie sa ma obisnuiesc cu dimensiunile.

In ceea ce priveste condusul, acum prin localitate e o placere sa merg cu 50-60 km/h in cazul in care nu am de facut un drum de 100+ km, iar in afara loc. maxim 100 ca vorba aia trebuie rodaj. Dupa trebuie sa fiu atent ca e jale, cat ma pazesc eu dar sunt altii care pot intra mine !
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru mesajele de pe acest topic.

Recomand cu caldura informatiile si bineinteles MASINA Opel Astra J 1.3 95HP! (caii putere sunt o iluzie, merge super masina, stie si viteza)

Are de toate : Dotari,Confort, Putere destula,E frumoasa, etc !

P.S. : Chestionarul e relevant, e diferenta destul de mare intre da si nu !
Skip ads

  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
rCiprian a scris:Multumesc tuturor pentru mesajele de pe acest topic.

Recomand cu caldura informatiile si bineinteles MASINA Opel Astra J 1.3 95HP! (caii putere sunt o iluzie, merge super masina, stie si viteza)

Are de toate : Dotari,Confort, Putere destula,E frumoasa, etc !

P.S. : Chestionarul e relevant, e diferenta destul de mare intre da si nu !

Aia 95cp sunt ajutati destul de mult de cuplul mare, masina fiind diesel. Motorul este excelent pentru oras, dar pentru drumuri lungi in adevaratul sens al cuvantului (oameni si bagaje multe) nu este asa de potrivit. Eu cred ca cel mai echilibrat motor diesel pe aceasta masina este cel de 1.7 125cp. Dar fiecare cu nevoile lui, evident ca nu ai de ce sa dai bani pe un motor puternic din moment ce nu te folosesti de puterea lui.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Valoarea vaxima a cuplului e doar marketing. Nu e o masura a potentei motorului.
Unii se multumesc cu mai putin. Daca te multumeste e ok, sa te bucuri de ea. Daca te trezesti des cu acceleratia la podea atunci caii sunt prea putini.
Eu am ajuns in situatia asta cu toate masinile cu care am mers pana acum, motiv pentru care am trecut la 2 roti. Niciodata nu mi s-a parut ca o masina are prea multi cai si ca mai multi ar fi degeaba.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
CBR 600 nice! Nu faci un topic de prezentare?
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate o sa fac. Nu prea prezinta lumea pe aici motoare. Momentan nu prea am multe de spus. O sa pun poze la garaj. Smile
Skip ads

  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va dau dreptate in cele zise pe aici, nu va pot contrazice, la urma urmei multe aspecte tin de fiecare in parte. Eu sunt multumit de masina ! Sper sa n-am probleme cu ea decat peste 1 milion de km Smile !
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In caz ca mai ajunge cineva pe aici si doreste noutati de ultima ora.

Dupa aproximativ 10200 km, masina nu are nici o problema tehnica si nici nu a avut.
Contrar celor discutate aici in urma cu peste 1 an, consumul si performantele masinii sunt mai mult decat satisfacatoare.
Altfel spus, eu am mers cu masina foarte mult extraurban dar si in oras(Bucuresti,Focsani,Panciu) Ca un detaliu asa, as putea spune ca 60% extraurban, 40% urban.
Consumul variaza intre 5.5 si 5.7 in functie de modul in care conduc, mai agresiv sau normal.
Daca merg relativ linistit cu 120-140 extraurban si in oras in conditii normale de trafic bucurestean, am consum 5.5-5.6 L/100Km

Se mai discuta un aspect, daca merg cu masina plina/incarcata cu prieteni/bagaje ar avea ceva dificultati.
Ca sa fiu realist, se simte o anumita lipsa de putere la depasiri in situatia in care as vrea sa fac manevra asta la viteze de peste 100-120 km/h rapid, petru ca vine masina din fata Smile . Se putea mai bine la capitolul asta, dar daca accelerez progresiv si nu vreau sa depasesc rapid, nu sunt probleme. Personal pt. mine nu e un dezavantaj, pentru ca fac astfel de manevre foarte rar.

Daca cumva mai aveti intrebari, lasati mesaj, citesc zilnic mail-ul si notificarile subiectelor mele de pe clubopel.com !

O zi buna tuturor.
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Dragi prieteni,

Revin cu ceva noutati dupa o perioada destul de maricica.
Asadar sa le luam pe rand, sper sa nu-mi scape nimic.

-Kilometraj: aprox 33 000 km

- Pentru roman, consumul e prioritar, asadar consumul e bun pentru mine!!! Ce inseamna bun? Cu un plin am ajuns din Bucuresti pana la aprox 150 km de Atena.
Altfel spus cam 5-6 % / 100 km in functie de stilul de condus de obicei sta la 5.5 - 5.8 L/100km pentru ca e grea masina (1300kg) si merg repejor(in afara localitatilor 130-150km/h), schimb in 3000 mereu desi ar schimba bine si in 2600-2700.

- Defectiuni:
> ceva major: nu
> ceva minor:
1.mi se misca pedala de ambreiaj pe orizontala cam 0.6 cm (le reprezentanta mi-a cerut 70 de lei constatare Smile si alti bani pentru reparatie, le-am zis pa pentru ca in .... mea constat si eu ca se misca, "strange naibii surubul ala care tine pedala")
2. de multe ori aud un sunet de arc (sarma) cand schimb din viteza 1 in 2, dar e ceva de ignorat cel putin din punctul meu de vedere, nu am avut probleme!
3. stergatoarele dupa 33 000 km trebuie schimbate, in partea stanga jos nu mai bat bine si nici apa nu mai ajunge cum trebuie acolo in stg jos. e ceva foarte minor si normal zic eu. trebuie sa le schimb! in rest "derapeaza" cu zgomot pe toata suprafata lor daca e cam uscat sau foarte putin umed parbrizul. mentionez ca in aceleasi conditii nu se comporta asa in primii 20 000 km parcursi! stiu sigur asta!

- revenind putin la aspectul acela de a conduce masina asta cu motor de 1.3 CDTI (95hp) plina cu prieteni & bagaje:
Mers constant (pe drum national/european/autostrada) - 100-160 km/h - consum 5.4 - 5.7 L/100 km

- referitor la cateva aspecte mentionate de mine in postarile anterioare: masina se descurca bine dar daca vreau depasiri ceva mai rapide e nevoie de mai multi hp. Se misca greu la accelerare cand sunt la 120 km/h in treapta 5. cu pedala apasata serios accelereaza greu (masina goala).
>in celelalte trepte e mai ok, pentru ca nici viteza nu-i mare si daca o duc in turatii de aprox 3500-4500 se descurca bine!

ps: stiu ca nu e bine ce fac cu viteza pe care o adopt cand ma deplasez dar sunt convins ca multi zicem ca mergem incet dar defapt toti o calcam cand e mai liber...
-imi asum si am grija sa nu fac probleme pt nimeni (mai ales pt mine)
-in 33000 km nu am avut nici un accident cu alta masina (condus in Bucuresti, drumuri in tara si RO-BG-Grecia, iar numai in GR am facut 4500km Smile )

Daca-mi mai aduc aminte ceva revin!

Craciun Fericit tuturor!
La multi ani!
  • hoalexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut Ciprian, pana la urma cum s-a rezolvat problema cu ambreiajul? Am si eu aceleasi simptome la masina surorii mele
  • rCiprian
  • OP
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca n-am reusit sa raspund mai repede. Clar, a trecut ceva timp de atunci.

Am schimbat podul pedalier (ambreiaj + frana), pentru ca doar asa se repara. Probabil asa ca sa imi ia mai multi bani, habar n-am.
Totusi zic eu ca e mai sigur decat sa fac vreo reparatie de proasta calitate.

A costat aprox 2000 RON. Podul pedalier & Manopera. Am facut operatiunea asta la service Augsburg, acela de la iesirea din Bucuresti spre Pitesti (A1).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Merita banii masina asta tinand cont de cele spuse mai jos?
DA 79%
NU 20%
62 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR