Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In privinta asta ai dreptate, astept sa strang cativa banuti si atunci o sa cumpar una.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca colegii sunt deacord, putem organiza o strangere de fonduri, oricve suma cat de mica pentru a achizitiona o piesa noua, drept model, de care vom beneficia mai toti cei cu probleme de genul asta! Ca sa fim seriosi, de multe ori dam bani pe alte prostii inutile, de ce nu si pentru ceva de folos! Poate are colegu un nr de cont sau card unde putem face o donatie! E o idee! Bafta!
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ca fapt divers...am avut probleme cu scaderea nivelulului de antigel si nu cunosteam cauza. in urma unei reparatii mai ample , care a implicat si desfacerea tecilor( nu am vazut cum le-a desfacut mecanicul, nu eram in acel moment langa el), a schimbat o-ringurile vechi cu unele noi, a trecut (periat, polizat, slefuit) tecile pe o perie de sarma care se invartea prinsa de o masina de gaurit de banc, s-au montat toate la loc si motorul merge perfect, fara pierderi de antigel.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Interesant, totusi nu cred ca aveai toate cele 4 teci deformate in diametru. Aceste teci stau in chiulasa o parte in antigel si alta parte in uleiul de motor, mediile de racire ulei - apa fiind separate prin cate 2 oringuri pe fiecare teaca. Pe partea de antigel, se depune mizerie iar aluminiul se oxideaza si se corodeaza in timp. E posibil ca mecanicul tau sa fi curatat depunerile de pe teci cu peria de sarma si nu a luat din diametru, deoarece tecile nu sunt foarte groase.
Skip ads

  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O idee ar mai consta in cumpararea (donatie de la cei care doresc inclusiv eu) unei piese de catre un coleg de-al nostru, mi-o trimiteti prin posta, fac masuratorile si apoi o trimit inapoi de unde a venit (e o idee).
O alta idee este bine venita.

Multumesc
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O alta enigma care nu o inteleg eu, de ce se pierde antigel numai iarna in cantitati mari si vara nu?
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Interesant, totusi nu cred ca aveai toate cele 4 teci deformate in diametru. Aceste teci stau in chiulasa o parte in antigel si alta parte in uleiul de motor, mediile de racire ulei - apa fiind separate prin cate 2 oringuri pe fiecare teaca. Pe partea de antigel, se depune mizerie iar aluminiul se oxideaza si se corodeaza in timp. E posibil ca mecanicul tau sa fi curatat depunerile de pe teci cu peria de sarma si nu a luat din diametru, deoarece tecile nu sunt foarte groase.

nu cred ca au legatura cu uleiul, nu intra in contact decat cu antigelul. da, a curatat zona care este in contact cu antigelul. pierderi aveam, indiferent de anotimp. la un moment dat completam cu 1 litru la 1000 km.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Hm ... ce ziceti de extractorul acesta Unior omologat, ar merge la extragerea pe sus a tecilor de injectoare ? Cool

Chestia e ca pretul e vreo 2 milioane si ceva in magazin....
Mai mult, mai trebuie si scula de mai jos pentru extragerea tecii:

si aceasta mai costa vreo 1,5 mil ...
Total: cam 4 mil. la magazinul de scule Unior.
Nu merita banii, insa ideea cred eu ca-i buna pentru o scula asemanatoare artizanala.
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi minunat daca s-ar putea interveni cu o scula ca asta, sau una asemanatoare, la tecile de la injectoare.
Ar putea sa ne scape de desfacutul motorului.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dap, dar e foate scumpa si pentru o singura masina nu cred merita investia...Poate daca o gasim pe la vreun service, scula se foloseste de obicei la extragerea rulmentilor cu diametre interioare mici. Pe site-ul Unior aceste extractoare sunt pe marimi diferite, iar treaba e ca nu ne zice inca nimeni care este diametrul interior al unei teci de injector (diametrul mic dinspre chiulasa). Chiar nu are nimeni o teaca de injector disponibila ca sa o masoare si sa ne dea si noua masurile acesteia ? .... Halal treaba ...
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu ne poate ajuta nimeni!
O idee de extragere a tecilor si o lista cu cotele lor
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am facut rost de o piesa originala de la un coleg de-al nostru, fac un set de masuratori si apoi ma apuc de prelucrare.

Numai bine
Skip ads

  • PRO_CG

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
O teaca originala in magazin costa 80 lei + garniturile 15 lei/buc. Cam scumpe.
In alta ordine de idei, am incercat sa scot tecile prin partea de sus fara extractor. Am folosit un surub lung de ¤5 si doua piulite polizate astfel incat sa aibe exact diametrul interor al tecii. Intre piulite am pus o bucata de cauciuc astfel incat prin comprimare sa pot extrage teaca. Totul a mers bine pana a iesit teaca din locasul ei. Apoi a aparut problema. Nu am putut scoate teaca prin orificiul de sus al chiuloasei. Sincer mi-a fost frica sa fortez ca nu am cumparat alte teci si nu am vrut sa le stric. Impresia a fost ca teaca e mai mare in diametru decat orificiul chiuloasei. Asa ca am pus-o la loc. Problema nerezolvata pt mine.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca teaca este mai mare in diametru, atunci nu e bine.
Desi nu cred sa fie, altfel cine s-ar mai fi obosit sa construiasca o scula de extragere Question
  • vasile vlad

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2008

  • Mesaj Privat
buna seara

imi poate spune cineva de unde pot lua garniturile tecilor de la injectoare
cam asa arata tecile

va multumesc
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la tine trebuie schimbate si tecile daca sant a tale,gasesti la magazin de piese auto numai pe comanda .
  • vasile vlad

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am cumparat tecile dar au venit fara garnituri si nu gasesc nicaieri garniturile alea
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Eu am pus oring-uri normala...am dat pe ele 15 ron..Smile si peste le-am dat cu mastic de caldura:)
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, garnituri de teci gasesti doar pe original la magazinul de piese auto, doar pe comanda si iti vin in 2 - 3 zile. Ca pret sunt intre 10 - 15 ron / bucata, in functie de magazin. Costa mult, dar merita. Bafta multa.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Salut, garnituri de teci gasesti doar pe original la magazinul de piese auto, doar pe comanda si iti vin in 2 - 3 zile. Ca pret sunt intre 10 - 15 ron / bucata, in functie de magazin. Costa mult, dar merita. Bafta multa.



Eu am cumparat de la un magazin de gaze/mixt. 15 ron o mana de oring-uri...! dupa ce le-am pus le-am dat cu mastic de caldura si masina merge perfect ! Apa REZISTA REZISTA ca-n reclama cu termopane:)). Si nu am mai dat 170 ron cat ma ajungeau toate...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR