Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • florinyk

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In zona este pe iuliu maniu service radacini, altul sa zic mai ok nu cunosc. In schimb iti pot recomanda un service foarte bun in zona mihai bravu/prosper. Ai PM.
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu zic sa nu te uiti la distanta sau timp pierdut in trafic si sa mergi la maiandrei. nu vei gasi nicaieri oameni mai seriosi si bine intentionati. nu mai vorbesc despre preturile de bun simt. este doar un sfat a unui om patit prin reprezentante.....

revin cu modificari asupra postului, dupa ce am citit tot topicul... imi pare nespus de rau sa vad persoane nemultumite si situatii conflictuale in care este implicat maiandrei... din experienta personala pot spune ca omul asta m-a ajutat mai mult decat ar fi facut-o poate o ruda... zeci de diagnoze si teste gratuite pana a identificat problema exacta, intocmai pentru a nu schimba piese aiurea ... inlocuire piese pentru test fara sa ii platesc sau sa ii dau vreo garantie financiara ca ii aduc piesele inapoi, etc.
sunt convins ca nu pot fi toti multumiti, insa cu putina vorba buna intotdeauna se va ajunge la o rezolvare a eventualelor probleme, mai ales ca maiandrei este o persoana care tine fffff mult la bun simt si respect reciproc..

numai bine tuturor si km fara incidente
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
toti care zic de EDS zic maiandrei , si daca e ceva naspa acolo el e de vina , foarte gresit , maiandrei isi face treaba foarte bine pe partea de soft a masinii , problema la EDS este la baietii care se ocupa de piese ( care nu prea stii ce marca sunt piesele montate ) , si fac pretul diverselor operatiuni ( pretul pe ora a manoperei nu e mult 62 ron dar durata unor operatiuni este cam trasa de par si uneori piesele cam umflate , inteleg ca fiecare trebuie sa faca un ban , ca sunt de platit angajati , utilitati , automate de apa/cafea poate chiar si o chirie sau amortizare achizitie spatiu , dar nu jupui omul de bani pentru niste tampenii ) . EDS il recomand 100% pentru partea de soft . o zi buna tuturor Very Happy
  • Basty.O

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am sunat EDS, nu ma pot ajuta... se pare ca am nevoie de o dializa iar ei nu au soft pentru corsa B din '93 Sad
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru aia trebuie Tech1. Sanse FOARTE slabe sa gasesti asa ceva chiar si la reprezentanta
O sansa ar fi un coleg cu opcom-opel scanner si mufa adaptoare
  • Basty.O

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da, asa e Sad cunosti pe cineva ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daaaa, cum sa nu, o gramada...
Man, du-te la intalniri, la polivalenta, si vorbeste acolo cu colegii.
  • gmc81

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

In aceasta sectiune a service-urilor recomandate, as vrea sa adaug si eu o parere cu privire la EDS Opel Service.
Experienta mea cu acest service a inceput undeva la inceputul anului acesta, cand cautam un service in care sa pot merge pentru revizii sau reparat masina fara a mai "experimenta" pe pielea mea, "pasiunea" cu care te trateaza reprezentantele oficiale. A se intelege aici lipsa de dedicare si indiferenta cu care esti tratat atunci cand incapi pe mainile baietilor din reprezentante, ca sa nu mai zic de preturile "de lux" cu care te intampina.
La EDS Opel Service am mers prima data pentru o revizie obisnuita (masina cu care am mers este o Astra G). Am mers la acest service la recomandarea unor prieteni care au fost multumiti de rezultate, si bine am facut.
Am fost intampinat corect, programarea s-a respectat, lucrarea a fost facuta asa cum am fost anuntat, si chiar am ramas placut surprins ca a costat si un pic mai putin decat ma asteptam initial.
In urma reviziei s-a verificat masina in totalitate si mi-au fost expuse eventualele piese ce trebuie schimbate pentru a evita probleme viitoare. Ulterior am revenit pentru a schimba unele piese pe puntea fata care incepusera sa genereze probleme.
Si in urma acestei lucrari am fost placut impresionat, deoarece s-a efectuat cu mare atentie pentru ca lucrul sa fie bine facut. As putea spune ca domnul care a preluat lucrarea, a lucrat ca pentru masina sa personala, cu atentie si chiar a stat peste programul oficial pentru ca eu sa pot pleca in aceeasi seara cu masina.
Bineinteles ca toti ne dorim sa avem cat mai putine probleme cu masina si sa ajungem cat mai rar intr-un service, oricare ar fi el.
Insa, daca tot trebuie sa mergem, macar sa fie intr-un loc in care sa fii bine tratat si lucrarile sa se faca asa cum trebuie.

Le multumesc frumos domnilor de la EDS si recomand acest service cu caldura, mai ales daca in alta parte nu ati fost tratati corespunzator.
Skip ads

  • Florin80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Kmc0smin a scris:toti care zic de EDS zic maiandrei , si daca e ceva naspa acolo el e de vina , foarte gresit , maiandrei isi face treaba foarte bine pe partea de soft a masinii , problema la EDS este la baietii care se ocupa de piese ( care nu prea stii ce marca sunt piesele montate ) , si fac pretul diverselor operatiuni ( pretul pe ora a manoperei nu e mult 62 ron dar durata unor operatiuni este cam trasa de par si uneori piesele cam umflate , inteleg ca fiecare trebuie sa faca un ban , ca sunt de platit angajati , utilitati , automate de apa/cafea poate chiar si o chirie sau amortizare achizitie spatiu , dar nu jupui omul de bani pentru niste tampenii ) . EDS il recomand 100% pentru partea de soft . o zi buna tuturor Very Happy


De acord, per total service-ul este ok, dar cu durata lucrarii( mecanice ) cam te jupoaie( mai ales daca nu stai langa masina).
EX.:
-am avut ceva intretinere de facut la masina( luata SH) si nu am avut timp sa stau acolo langa masina( vreo 3 vizite). Lasam masina si plecam. Ma suna fata de la receptie cand este gata. Oferta propusa initial si acceptata de mine( ma refer la manopera) a si fost pe hartie; totul parea ok;
- ultima oara se anunta cam la fel: trebuia sa vin sa las masina si sa fiu anuntat cand sa vin sa o iau. Numai ca s-a anulat ceva in legatura cu serviciul meu si m-am dus la EDS sa vad ce face masinuta mea( sa afla foarte apoape de servici). Am asistat la toata operatiunea care trebuia desfasurata. Oferta catre mine - 2h manopera.
Total durata inlocuire piesa: 50-55 min( cu tot cu 2 pauze de tigara si cafea ale mecanicului + cautat scule pe la colegi).
Am zis ca scap mai ieftin, dar la sfarsit cand m-i se inmaneaza factura: 2h manopera, si asta in cazul in care toate piesele inlocuite le cumparasem de la EDS. Nu am facut scandal ca acceptasem telefonic oferta initiala, dar m-am simtit furat stiind ca pana atunci mersesem pe incredere.( deci cine stie cat s-a umflat durata manoperei).
Asta e, daca avem de unde alege..........................................
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Normarea orelor de lucru incepe de la bagat masina si scos masina cu teste cu tot, nu cat sta pe elevator, canal sau prin hala cu mecanicul care lucreaza la ea.
Exista normari standard pe operatiune si alea se aplica de regula
Regula nescrisa e ca uneori mecanicul e rapid si nu are surprize, iese sub timp. Alteori si de cele mai multe ori la masini second neintretinute, coafate etc. timpul e mai mare ca nu iese surubul ala, ca-l scoate ciomagit si pune altul, scoate cu penseta resturi din filtrul de ulei si tot asa.
Daca surprizele sunt mari ti se prezinta alt deviz estimativ (ca nu sunt ei mama omida) pe care il accepti sau nu.
  • Florin80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2012

  • Mesaj Privat
In primul rand daca tie i-ti convine si i-ti permiti sa platesti manopera service cat sta masina prin hala si nu se face nimic la ea este strict treaba ta, nu trebuie generalizat. Mie nu i-mi convine.
In al doilea rand acea aproape o ora a fost cu totul: s-a bagat masina pe elevator si s-a inceput imediat lucrul. Probleme de demontare/montare nu au fost deloc: s-a scos o planetara, s-a schimbat un semering si s-a pus la loc planetara. Dupa care s-a trecut la o alta operatiune cu alta timp de manopera.
In total s-au desfacut( fara probleme) si pus la loc cam 8-10 suruburi, si asta cu pistolul pneumatic. S-a extras planetara dreapta, s-a inlocuit fara probleme semeringul si s-a montat totul la loc chiar mai repede.
Lucrul efectiv cu planetara a fost undeva la 40min iar cu pauzele de tigara si cafea intre diversele etape s-a ajuns la aproape o ora.
Daca nu vedeam ii credeam ca au desfacut greu nu stiu ce suruburi, dar am fost acolo( la 1-2 metri de masina).
Si eu lucrez tot pe service, intretineri si reparatii utilaje industrie alimentara si, la randul meu, trebuie sa comunic clientului diversele costuri aproximative innainte sa solicite interventia. Dar dupa ce termin treaba pe factura va aparea exact durata interventiei la utilaj: se va facura exact timpul cat am muncit chiar daca este mai mic decat ce am comunicat eu initial clientului si cu care a fost de acord. Clientul nu are nici-o obligatie sa ma plateasca pentru timpul pe care il petrec fumand, band cafea sau orice altceva legat de vicii.

Oricum, repet, nu a fost nimic in plus fata de ce mi-au zis(ofertat) la telefon: pretul piesei + 2h manopera.
Daca ar fi mai onesti cu clientii in legatura cu aspectul asta, probabil ar fi unul dintre cele mai bune service-uri OPEL din tara.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin80 eu fac singur la masini, doar unghiuri sau freon la service Laughing
La tine ceva e uitat ...
Se da drumul la ulei cutie si se arunca, se scoate planetara si simering, se curata, se curata eventual si interiorul cutiei daca esti bibilitor, se monteaza simering si planetara, se pune ulei nou GM original pana la semn adica buson nivel. Suruburi nu se scot fortat cu ciocanul pneumatic sau cum l-ai botezat tu de regula, la mana ca asa simti daca vrea sa se desfaca sau sa se rupa sau sa strici cap si ala de dupa da de dracu'. La montare numai manual si daca nu ai simtul de Nm in mana apelezi la cheie dino. Exact ca la vulcanizare...ala vine si strange ca boul de nu mai scoti roata, fetele stau in drum, barbatii vad cum se invarte prezonul in gol... In functie de ce a desfacut uneori se refac unghiuri.
Repet 2 ore nu e mare avere daca a facut repede si ca la carte...
Skip ads

  • xgender8k

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ce este o "dializa"? se poate face si cu OPcom?

Am OPcom cu adaptor dar nustiu sigur daca adaptoruse potriveste si la tine:
http://www.buyobd.com/image..._adaptor_d400.jpg
http://www.beatthegarage.co...279098395_361.jpg <<<<mufa stanga daca e la fel ca a ta
  • Florin80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2012

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Florin80 eu fac singur la masini, doar unghiuri sau freon la service Laughing
La tine ceva e uitat ...
Se da drumul la ulei cutie si se arunca, se scoate planetara si simering, se curata, se curata eventual si interiorul cutiei daca esti bibilitor, se monteaza simering si planetara, se pune ulei nou GM original pana la semn adica buson nivel. Suruburi nu se scot fortat cu ciocanul pneumatic sau cum l-ai botezat tu de regula, la mana ca asa simti daca vrea sa se desfaca sau sa se rupa sau sa strici cap si ala de dupa da de dracu'. La montare numai manual si daca nu ai simtul de Nm in mana apelezi la cheie dino. Exact ca la vulcanizare...ala vine si strange ca boul de nu mai scoti roata, fetele stau in drum, barbatii vad cum se invarte prezonul in gol... In functie de ce a desfacut uneori se refac unghiuri.
Repet 2 ore nu e mare avere daca a facut repede si ca la carte...


Pai cam asa a fost: tot ce s-a desfacut( piulita planetara, piulita pivot, piulitele de la fixarea planetarei in zona rulmentului intermediar, etc.) s-a desfacut si pus innapoi numai cu masinaria aia pneumatica( scuze, am botezat-o gresit ciocan pneumatic), inclusiv strangerea piulitei planetarei( de pe butucul rotii).
Uleiul nu s-a golit din cutie. A picurat foarte putin( cam 50ml) cand a scos planetara si au zis ca nu trebuie completat deloc cand am intrebat.
De curatat s-a curatat foarte rapid locul de montare al semeringului ca era curat.
Crede-ma ca nu a durat mai mult de 45min lucrul efectiv. Stiu ca nu este o avere o ora de manopera(in plus) dar daca gandim asa atunci de ce nu a fost gratis manopera( ca doar nu saracea service-ul daca nu-mi factura manopera)?
Nu vreau sa-mi rezolv problemele la masina gratis ca nu sunt milog, dar nici sa m-i se umfle factura ca , pe undeva in mintea cuiva din service, asa e normat, sau ca au de platit salarii, chirii, etc...
Eu zic sa incheiem aici, pana la urma nu ne obliga nimeni sa apelam la vreun service anume.
Numai bine!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pentru@xgender8k: la intrebarea "Ce este o dializa?" iata raspunsul: http://www.romedic.ro/dializa NU AM PRETENTIA CA ESTE CORECT SI COMPLET!
la intrebarea "Se poate face si cu op-com?" CAM GREU SPRE IMPOSIBIL! insa cine stie poate tu reusesti... Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin80 schimba ulei cutie ca ai prea putin si vechi, intotdeauna surubul de nivel este deasupra planetarei la orice cutie, deci cand scoti planetara curge multisor nu o cinzeaca. Fa unghiuri ca masina are ceva ani plus ca este umblat la pivot/brat/etc.
  • xgender8k

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@corsablue

aia este dializa la un om, credeam ca este un termen specific si la masini care inseamna altceva.

daca ai un link unde spune de mecanica posteaza-l pe ala.
Cred si eu ca nu resusesti sa reglezi tensiunea arteriala cu OPcom


Ultima modificare facuta de xgender8k la Dum 09 Sep, 2012 9:59 am
  • Florin80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2012

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Florin80 schimba ulei cutie ca ai prea putin si vechi, intotdeauna surubul de nivel este deasupra planetarei la orice cutie, deci cand scoti planetara curge multisor nu o cinzeaca. Fa unghiuri ca masina are ceva ani plus ca este umblat la pivot/brat/etc.

Pai uleiul de la cutie il schimbasem cu 2-3 saptamani in urma tot la ei si au zis ca nu mai trebuie inlocuit( ca e proaspat, curat) si nici completat ca nu s-a pierdut mai nimic. Pana la urma, eu dupa cine ma iau ?, sau oi fi nimerit eu un mecanic mai novice?
  • ghibirdic.sorin

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat semering planetara tot la eds si automat mi s a facut si schimb ulei la cutie. In momentul cand s a scos planetara au curs vreo 3 l daca nu ma insel. Eu cred ca mai mult ca sigur si la tine e la fel si banuiesc ca ti au pus uleiu la loc in cutie. Daca aveai lipsa cred ca se simtea pana acum
  • Florin80

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu a iesit mai nimic( cateva picaturi) si nu au completat nimic dupa ce s-a pus planetara la loc. Eram acolo si am vazut, nu sunt chior.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR