Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
A avea grija de masina nu inseamna neaparat sa faci tot ce a ai zis mai sus... E deajuns sa mergi normal cu ea, daca e diesel sa n-o turezi peste 2200rpm pana se incalzeste motorul si sa o lasi sa mearga la relanti 1-2 minute dupa un drum lung sa se raceasca turbina, sa nu iei gropile mari, sa ii schimbi uleiul si TOATE filtrele la 10 000- maxim 15000 km, etc. Problema e k marea majoritate a masinilor cumparate de noi, romanii, la mana a 2-a sunt masini forjate, care au fost de masini de firma sau taxi in Germania si Franta... D-aia apar atatea probleme, orice marca ar fi... Pun pariu ca daca as avea maine bani sa imi iau un 320i nou de la reprezentata, la cum merg eu, nu as schimba nimic in afara de consumabile 5-6 ani de zile (adica 100.000 de km).
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai a mea are 75mii de km si am schimbat amortizoarele spate, o bieleta antiruliu si opritoarele portiere fatza (adica mai putzin de 200EUR total). In rest nici macar un bec nu s-a ars, cu toate ca nu m-am purtat chiar cu manusi cu ea si are si remap de 65mii de km. Dupa definita ta e un fel de BMW sau cum?
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ai o masina buna Smile E posibil nici cu Loganul sa nu ai probleme la km aia... Diferenta e ca la bmw nu schimbai nici macar amortizoare la 75 000 de km, iar cea mai mare diferenta e la calitatea materialelor din interior, tinuta de drum, stabilitate, motoare, tabla, aspect si altele (nu imi mai vin acum in minte). Cumparate de noi, cred ca toate masinile sunt bune si in general nu creaza probleme... Marile probleme le au masinile ori prea vechi ori vandute de vreun samsar/taran cu 100 000 de km "reali" Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se duc amortizoarele la BMW ca la orice alta masina, crede-ma ca stiu foarte bine. A, ca sta atat de bine pe strada incat nu prea simtzi cand se duc, asta e alta mancare de peste. Eu le-am schimbat pentru ca imi pocneau de acum, dar altfel nu aveam nici o problema la stabilitate la cat de tari sunt arcurile mele. In rest, tabla e cam aceeasi, materialele sunt cam aceleasi, tot la fel scartzaie plasticele si in BMW si in Mercedes ca si la Opel. Diferentele sunt la antifonare, la tractiunea spate si la modul in care poate fi in acelasi timp stabila ca Astra sport dar confortabila ca o VectraC. Pana si motorizarea 2.0d de la BMW sufera de aceleasi probleme ca 1.9d de la Opel: volanta cu masa dubla pacatoasa, cutie de viteze care agatza si turbina sensibila.

Am mers in X5 de 190mii de km reali si deja volanul era cojit, plasticele zgariate, vopseaua matuitea iar pielea de pe scaune parca erau de pe o baba de 90 de ani. E drept, mergea de rupea 3.0d-ul de sub capota si statea foarte bine pe strada. Dar poti sa fii sigur ca nu mai erau amortizoarele din fabrica pe masina.
Skip ads

  • neez
  • Suspendat
  • 28 mesaje
  • din 09 Mar 2011
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Mehedinti
  • neez

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
fiecare cu gusturile lui si cu buzunarul lui. daca ai bani ia-ti un bmw de 4-5 ani maxim si intradevar cum a si zis colegul nu ai treaba cu el .. dar la unu de 10 ani ce sa-i mai ceri, alea sigur au peste 200.000 km mai ales pe drumurile noastre si la service-urile de la coltul strazii. dar va spun sincer bmw nu mi-as mai lua.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: A, ca sta atat de bine pe strada incat nu prea simtzi cand se duc, asta e alta mancare de peste.


Corect, bmw-urile stau perfect pe strada. Etalon pentru orice alta marca.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Se duc amortizoarele la BMW ca la orice alta masina, crede-ma ca stiu foarte bine. A, ca sta atat de bine pe strada incat nu prea simtzi cand se duc, asta e alta mancare de peste. Eu le-am schimbat pentru ca imi pocneau de acum, dar altfel nu aveam nici o problema la stabilitate la cat de tari sunt arcurile mele. In rest, tabla e cam aceeasi, materialele sunt cam aceleasi, tot la fel scartzaie plasticele si in BMW si in Mercedes ca si la Opel. Diferentele sunt la antifonare, la tractiunea spate si la modul in care poate fi in acelasi timp stabila ca Astra sport dar confortabila ca o VectraC. Pana si motorizarea 2.0d de la BMW sufera de aceleasi probleme ca 1.9d de la Opel: volanta cu masa dubla pacatoasa, cutie de viteze care agatza si turbina sensibila.

Am mers in X5 de 190mii de km reali si deja volanul era cojit, plasticele zgariate, vopseaua matuitea iar pielea de pe scaune parca erau de pe o baba de 90 de ani. E drept, mergea de rupea 3.0d-ul de sub capota si statea foarte bine pe strada. Dar poti sa fii sigur ca nu mai erau amortizoarele din fabrica pe masina.


hai las-o pe asta cu plasticele care scartaie la fel, pt ca este o mare diferenta la calitatea plasticului intre Signum si Astra H. Dar intre seria 5 si Astra H? Oare n-o fi?
Si inca o chestie: am vandut signum la 280.000 de km(demonstrabili km) fara volan cojit, rulat 3 ani afara si 4 in tara, cu 3 proprietari, carora le transpira mainile in mod diferit, spalau masina sau aveau grija de ea in mod diferit, etc etc. Si nu se cojise volanul..
Intr-adevar, piele care necesita reconditionare dupa ce stai pe ea cativa ani, am vazut la vechiul seria 5 si la E60. Era incomparabil mai urata dupa exploatare ca pielea din bertone(ala era termenul de comparatie la acea vreme). Insa se reconditiona si revopsea frumos
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Acu nu vreau sa fiu rau, dar am vazut fostul tau Signum exact in sambata in care a ajuns omul cu el in Iasi. Nu vreau sa intru in detalii si nici in comparatzii, ca nu asta era subiectul, dar aia 280mii de km se vad din plin.

Revenind la subiect, nu stiu cum s-a ajuns la comparatie AstraH cu seria5. Poate ca intre Omega si E39 trebuia facuta comparatia asta, ca AstraH o poti compara cel mult cu seria1.

P.S. Vezi ca e deja la vanzare cu mult mai putini km, nu mai fi asa sincer ca-i strici omului treaba Very Happy
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Laughing Rolling Eyes
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ideea e ca la aceeasi suma de bani mai bine cumperi un Opel mai nou si cu mult mai putini km decat un BMW obosit (cum isi iau cocalarii ptr a lasa impresia ca au bani de BMW Very Happy ) si ai sanse mai mari sa nu ai probleme cu el... Evident, ca daca banii nu sunt o problema alegi BMW-ul ptr rafinament, confort, bla, bla, bla ... Tine de buzunarul fiecaruia
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Acu nu vreau sa fiu rau, dar am vazut fostul tau Signum exact in sambata in care a ajuns omul cu el in Iasi. Nu vreau sa intru in detalii si nici in comparatzii, ca nu asta era subiectul, dar aia 280mii de km se vad din plin.

Revenind la subiect, nu stiu cum s-a ajuns la comparatie AstraH cu seria5. Poate ca intre Omega si E39 trebuia facuta comparatia asta, ca AstraH o poti compara cel mult cu seria1.

P.S. Vezi ca e deja la vanzare cu mult mai putini km, nu mai fi asa sincer ca-i strici omului treaba Very Happy


masulica nu ai de ce sa fii rau, aia era masina, aia erau kilometrii... Insa faptul ca tapiseria de stofa era trasa prin fund e una si se spala, iar faptul ca volanul e cojit e alta si se inclocuieste. Acuma chiar si la 280.000 volanul nu era cojit!
Si mai ales kilometrii nu se vedeau la cum statea pe gropi. Adica un astraG la 170.000 de km era mult mai obosit si scartaiau naspa plasticele decat la signumul la 280.000(cu astra H nu am ajuns la km aia ca sa vad cum se comporta, mai ales ca Buzaul e dupa bombardament)

Deci in contextul asta am afirmat eu ca la un X5 m-as mira sa fie calitatea mai proasta si sa se vada chiar ata de uzat, dupa 190.000, chiar nu am vrut sa compar H cu E60 ca e ca nuca-n perete subiectul
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Departe de mine afirmatia ca la orice X5 se decojeste volanul la 190mii de km. Afirm doar ca BMW nu e neaparat masina perfecta in fata careia trebuie sa ne inclinam mort copt. Da, luate de noi si din aceeasi clasa, e destul de probabil ca BMW sa aiba mai putzine probleme decat Opel. Dar logica asta nu se extinde si la SH, mai ales cand conditiile de utilizare sunt necunoscute.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:

P.S. Vezi ca e deja la vanzare cu mult mai putini km, nu mai fi asa sincer ca-i strici omului treaba Very Happy


este si pe forum la vanzare.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:
dodo_13 a scris:

P.S. Vezi ca e deja la vanzare cu mult mai putini km, nu mai fi asa sincer ca-i strici omului treaba Very Happy


este si pe forum la vanzare.

Embarassed Rolling Eyes
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pe forum, vanzatorul nu a scris in anunt cati km are si se face ca nu stie desi a fost intrebat de vreo ori... Sunt curios cati va zice daca va raspunde intrebarii Embarassed Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca tot veni vorba:



Imi pare rau ca nu am apucat sa pozez si X5-ul de pe platforma care a trecut pe langa mine azi.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dupa poza, era 4 cilindri, benzina, asta daca a pastrat evacuarea originala la ea.

Dodo ia zi-i domle' unde aveam eu volanul cojit in poza de mai jos(e facuta cu cateva luni inainte s-o vezi tu)?
Si ca PS, avea 250k in poza de vanzare nu 280k cum gresit mi-am adus aminte


  • yo GeorgeL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Ca tot veni vorba:



Imi pare rau ca nu am apucat sa pozez si X5-ul de pe platforma care a trecut pe langa mine azi.

poate omul punea lichid de parbriz... Smile
Smile de ce comparati bmw cu opel?
toti pun in prim plan k opelul e ieftin...si ca bmw-ul e scup...k un bmw sh care il cumperi cu 6000 e mai cazatura decat un opel sh la acelasi pret. dar cum au mai zis si altii...conteaza cum masina e intretinuta, ce incercati voi sa ziceti aici? bmw foloseste materiale mai proaste decat opel? sa fim seriosi.....puneti o insignia langa seria7 sau vectra langa seria5(sau 3)...sau seria1 langa astra...sau x3 langa antara(x5 e clar superior) si spuneti ce masina alegeti?(dak banii nu ar fi o problema)
sa nu uitati totusi k opel pana nu de mult avea un motor de 2,2disel care scotea 125cai si bmw din 2.0d 150cai...sau ultimele generatii 2,0d opel 160cai,2,0d bmw 177cai (chiar si 184 daca nu ma insel) sa nu mai vb de noile motoare 3000cmc d biturbo care sunt de vis...raportul putere consum fiind fffff bun
dak nu ne permitem un bmw(nou) nu inseamna k is mai bune opelurile(ptr k asta ne permitem)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Dodo ia zi-i domle' unde aveam eu volanul cojit in poza de mai jos(e facuta cu cateva luni inainte s-o vezi tu)?


Am zis eu asta? Am zis ca'si arata varsta din plin.

Cat despre poze, serios, cumnata-miu a ajuns la Cluj pentru un bertone care arata impecabil in poze, si s-a dovedit ca era vopsit cu spray-ul si facut din bucati.

@yo GeorgeL
Daca tot vrei sa le pui in categorii, Insignia e in clasa cu seria 3, nu cu seria 7. In rest, nimeni nu a spus ca BMW foloseste materiale mai proasta ca Opel si nici ca ar prefera Opel nou in loc de BMW nou.
  • yo GeorgeL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca insignia e cu seria 3, vectra cu ce mai e?
zicea cineva k la un x5 cu 190000km era volanul mai uzat decat la signum de 280000km....eu zic k trebuie luat in considerare si in ce regim au fost facuti km aia....dak faci 100000km in oras e cam echivalentul a 200000km de autostrada poate si mai mult....una e sa mergi cu o viteza medie de 30-40km/h si una e sa mergi cu o medie de 100km/h
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ?
Opel 46%
BMW 53%
515 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR