Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Enjoy!
http://opcomforum.yolasite....ides-and-info.php
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms fain djtaotao
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:cristi28, lasa-ma sa inteleg: tu ti-ai luat o clona de op-com, cu 200-300 ron (ca ala original e vreo 700-800 EUR), habar nu ai ce sa faci cu el, si ti s-a aprins becul ca ar trebui sa existe si un manual de utilizare. Am inteles corect?
Pai, colega, treaba nu e asa de simpla. Ai intrat in lumea warez, adica a oamenilor care vor diverse lucruri, dar nu sunt dispusi sa plateasca pentru ele. Nu platesti? Atunci te pui si cauti. Uite, eu iti dau un hint: Autodata. Bineinteles, iti recomand ca macar pe asta sa il cumperi. Acolo s-ar putea sa gasesti raspunsuri la o parte din intrebarile tale.

Nu vrau sa fiu rautacios dar..........tu ai cumparat cu licenta absolut toate programele pe care le detii pe calculator ? sincer as da banii ptr asemenea programe si intrefata de diagnoza dar la veniturile noastre nu ne putem permite , asta nu inseamna ca incurajez piratarea .
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu ca eu as incuraja pirateria dar macar pute-ti sa vedeti despre ce este vorba si dupa aceea va pute-ti cumpara licente daca nu vreti sa fiti in afara legii.
Op-Com 090821D-EN
Op-Com 090820D-Ro
Op-Com 090820D-DE
op-Com 090714EN
Op-Com 090420-DE-EN-PL
pentru kkl interfate sau Opel Tech2 (china)
Op-Com DEMO 070319-EN
Opel Tech2
Ab-Com v4 EN
pentru intrfata ELM327
VauxCheck
pentru firmwear upgrade
OpComFUT v29
o baza de date pentru immo cod si radio code ( cei drept cam incompleta, dar poate fi unora de ajutor)
Sunt doua dar s-ar putea sa fie acelasi lucru in variante diferite ( nu am facut sapaturi sa vad ce si cum)
Opel immo pins
Opel Mx immo code database
Atentie la Antivirus, unele fisiere au "semnaturi de virus".
Bafta
Skip ads

  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vinde cineva la cluj ceva de genul..................
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu o interfata OP-COM V1.33. usb
am luat-o azi intrucit cea veche care era pe rs232 de la inceputul anului nu a mai vrut sa functioneze si anume nu-mi citea Engine ECU. transmisie, sasiu ...si restul le vede. nu am inteles de ce caci nu am miscat-o din dulap. aia nu era op-com era alt model.
acum mi-am luat alta dar surpriza face exact acelasi lucru
asta este ce afiseaza la un moment dat. dar daca ii dau conectare cu ecu se vede cum incearca conectarea dar ceva o respinge.
vad ca legatura cu ecu se face prin pinul 7 si am crezut ca am o problema de contact la aceasta linie dar incercind diverse chestii cu ea am vazut ca pinul 7 se mai foloseste si in alte cazuri ,cazuri care functioneaza fara probleme. deci pana de contact cade. unde sa fie buba?
P.S. nu am incercat-o inca pe alta masina ca nu am avut timp o sa incerc pe un astra 1,7din 2004 si pe un omega x20xev din 96 sa vad ce face
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa te conectezi direct pe tipul masinii,motor sa vezi ce face,se mai intampla sa dea erori cand te conectezi pe gasirea automata.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Baga interfata in masina fara sa o conectezi la usb.
Led-ul rosu se aprinde? Incearca sa te conectezi pe alt modul (airbag, instrumente) care foloseste alt pin pt diagnoza.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asa cum am spus mai sus celelalte module le vede, se poate utiliza la stergea codurilor de eroare etc. merge si pe imobilizator si pe cotrolul climei si pe sistemul audio etc
ledul rosu se aprinde cum o cuplez la laptop si cel galben dupa ce este activata.
P.s. Eu folosesc Vista. sa aiba ceva probleme cu asta?
atunci de merg celelalte optiuni si numai calculatorul motorului nu-l vede?
si ciudat lucru si cealalta interfata se comporta la fel dar pe alt laptop unde am windows XP. pe asta nu am pus-o inca pe celalalt laptop ca nu este la mine momentan.
treb sa o incerc si pe un Astra 1.7 sa vad daca merge
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cum recunosc o interfata cand o cumpar daca e varianta cea mai noua?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@iulius, eu am mai vazut 2 omega 2,2dti unde nu se conecta pe ecu cu nimic. Eu pun totul pe spinarea cablajelor masinii.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
neverback a scris:cum recunosc o interfata cand o cumpar daca e varianta cea mai noua?

Acum versiunea cea mai nou de firmwear este 1.39 si ultima versiune de program care poate fi folosita fara nici un fel de probleme este Op-Com 090821D-EN sau 090820D-RO.
Astea ar fi ultimele ca poti sa-ti dai sema ca este ultima versiune. De fapt cand testezi interfata iti spune ce versiune este.
Bafta
Skip ads

  • Lepricon

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna.

Cine ma poate ajuta cu o informatie referitoare la achizitia unui OP-COM... pret si furnizor (dar sa nu fie chinezarii, ca am vazut ca circula ceva "clone" care pot sa-ti afecteze masina)... mai multa incredere am in ceva chiar si "home made"decat in vreo clona ieftina de pe vreun site dubios.

Am un Opel Zafira Y20DTH 2003, dar daca tot achizitionez OP-COM-ul, sa aiba un firmware mai nou sa fie utilizabil si pe masini de ultima generatie.

Am gasit ceva "Opel - Vauxhall EPC 4.0 (06.2010) Final Version" si sunt curios sa ma "joc" putin... vorba vine...
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Lepricon a scris:Buna.

Cine ma poate ajuta cu o informatie referitoare la achizitia unui OP-COM... pret si furnizor (dar sa nu fie chinezarii, ca am vazut ca circula ceva "clone" care pot sa-ti afecteze masina)... mai multa incredere am in ceva chiar si "home made"decat in vreo clona ieftina de pe vreun site dubios.

Am un Opel Zafira Y20DTH 2003, dar daca tot achizitionez OP-COM-ul, sa aiba un firmware mai nou sa fie utilizabil si pe masini de ultima generatie.

Am gasit ceva "Opel - Vauxhall EPC 4.0 (06.2010) Final Version" si sunt curios sa ma "joc" putin... vorba vine...

Ce ai gasit tu este un program pentru piese nu de diagnoza.
OP-COm sa nu fie chinezarie nu gasesti decat original la vreo 600 euro +tva ( ca mi se pare ca a mai scazut pretul-criza ce vrei)
Home made e cam complicat, nu este o interfata simpla.
O interfata clona fiind ea nu-ti poate afecta masina ci masina poate afecta o clona daca ai vreun scurt pe vreo linie de K-line sau CAN.
Da-mi PM si paote te ajut eu.
Bafta
  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Lepricon a scris:Buna.

Cine ma poate ajuta cu o informatie referitoare la achizitia unui OP-COM... pret si furnizor (dar sa nu fie chinezarii, ca am vazut ca circula ceva "clone" care pot sa-ti afecteze masina)... mai multa incredere am in ceva chiar si "home made"decat in vreo clona ieftina de pe vreun site dubios.

Am un Opel Zafira Y20DTH 2003, dar daca tot achizitionez OP-COM-ul, sa aiba un firmware mai nou sa fie utilizabil si pe masini de ultima generatie.

Am gasit ceva "Opel - Vauxhall EPC 4.0 (06.2010) Final Version" si sunt curios sa ma "joc" putin... vorba vine...

incearca la mattydr67 ,stie multe ,eu sapt viitoare iau una de la el ,daca le primeste si iti spun cum merge ,dar ai grija de unde le iei ca am auzit multe belele cu ele bafta
  • stili

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea !

Am un Opel Astra cu motor Y20DTH din 2003.
Am construit o interfata cu MAX232 + 2 tranzistori etc...
Functioneaza...pot citi codurile de eroare..le pot sterge.
Nu pot sa vad valorile date de senzori.
Nu pot sa ma conectez la unitatea inchiderii centralizate.
Nu pot sa ma conectez la unitatea de control clima.
Mentionez ca am montat un selector pentru a schimba pinul...3/7/12.
Folosesc OPEL-Tech 2
Poate sa imi spuna cineva care a incercat aceasta interfata ce program functioneaza ?
Sunt din Sibiu , eventual un mesaj cu nr.telefon pe stili72@yahoo.com
A probat cineva o interfata si un program care sa se conecteze la toate unitatile de control...
.....ECU , A/C, inchidere centralizata, airbag ...etc, pe Astra G Y20DTH ?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
O folosesti direct pe serial sau ai un adaptor serial la usb?
In principal nu functioneaza "bine" daca nu o folosesti direct pe serial.
Eventual cu un adaprtor serial -pcmcia sau express card
  • gigisuciu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
ma poate ajuta cineva cu corespondenta pinilor de la mufa cu 10 pini la mufa OBD-II de la op-com.
Multumiri anticipate
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat


multumiri djtaotao
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sau:

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR