Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cam merg dar cauta 165/65/14 , este singurul care merge acceptabil si nu bate la ochi.
Skip ads

  • pop daniel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc
  • zazamounk

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu unu am cauciucuri de 165\65\14 si le-am pus pe jenti de 6.....vin perfect (testate la servive)....si mi-a spus ca nu o sa atinga...(ma refer la jeanta..)
  • PaulH

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am pus aseara cauciucuri de iarna 155/65 si merg super chiar daca sunt sh (testat dimineata pe zapada). Am constatat de la inceput ca masina trage stanga. Nu-mi amintesc sa fi facut presiunea cu manometru.... era tarziu si eram ultimul client.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am pus lanturile cand a fost ultima zapada mare in Bucuresti pentru ca pe stradute ramaneam suspendat. Lanturile nu erau ieftine si erau de calitate, in romb, montate corect. Bineinteles ca pe arterele principale era destul de curat si am fortat un pic nota. Consecinte: bara, ambele aripi si usi de vopsit (o caruta de bani). S-au rupt bucati din lant si au biciuit aceste piese ca si cum a incercat cineva sa le sableze. Laudam pana acum cauciucurile all season Good year dar la -10 grade nu am observat nici o diferenta intre cele de vara si acestea. Vara nu sunt probleme, pe mazga sau ploaie. La anul echipez masina cu set de iarna si nu mor daca stau 2-3 zile cu ea in parcare pana se mai taseaza zapada. Cu ocazia asta vopsesc si bara spate care s-a zgariat cand am transportat masina de spalat ( mai ramane capota,plafonul si cele 2 usi spate Laughing).
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Anvelopele all season sunt anvelope de compromis pt. cei ce nu parcurg multi km, practic ele vor
avea performante sub cele dedicate anotimpului.
Eu am cumparat acum vreo 3 ani anvelope de iarna vredenstein snowtrac (cred 2) cu 110 lei/buc.
Erau noi noute, neresapate si cu toate ,,moatele" de cauciuc. Acasa si mai tarziu am descoperit si de
ce erau atat de ieftine: dupa DOT aveau 9 ani (!) de cand au fost fabricate. Oricum sunt foarte multumit
de ele, este a treia iarna in care le folosesc, comportamentul este ireprosabil si nu au urma de crapaturi pe ele.
Recomand sa se mai achizitioneze un set de jante de tabla (SH) pe care sa ramana permanent montate
anvelopele de iarna .
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se zice ca nu e recomandat sa folosesti cauciucuri mai vechi de 4-5 ani chiar daca nu au fost folosite. Poti sa te alegi cu o explozie de mai mare dragul.
Acuma ce sa ii faci, asta e.... Trebuia sa le fi dat inapoi. Normal magazinele nu au voie sa vanda cauciucuri asa vechi.
Aici in UK nu poti cupmara din magazin cauciuc mai vechi de 2 ani data productie. Eu mi-am luat recent de iarna si aveau 2 luni de la fabricatie.
Cauciucul imbatraneste si isi schimba proprietatile, mai ales daca e tinut in soare si la caldura (lucru foarte posibil in RO)
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si unde crezi ca merg cauciucurile mai vechi de 2 ani...dom' doftor? Foarte probabil raspunsul sa fie...Romania. Cam aici se arunca "gunoiul" in Europa.
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
george_fusneica a scris:
Acuma ce sa ii faci, asta e.... Trebuia sa le fi dat inapoi. Normal magazinele nu au voie sa vanda cauciucuri asa vechi.

Nu le-am cumparat tocmai de la un magazin ci de lo vulcanizare cu patron italian. Noaptea venea camionul
cu anvelope si ziua era bataie pe ele si asta atunci cand nu erau obligatorii anvelopele de iarna.
Eu doar laud marca respectiva de anvelope care dupa atata timp de la fabricatie s-au pastrat moi,
elastice, fara crapaturi si in plus cu un comportament excelent la drum.
  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut iarna asta la agila 175/65 R14 si nu am avut nici o problema si sa comportat si mai bn masina pe zapada si in curbe
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si pe fata si pe spate? la viraj maxim nu atingeau ? Ca daca ar merge m-ar bate gandu.
  • sckypp

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salut!sunt nou cat despre cauciucurile 175/65/r14 nu prea este indicat,va zic di propria experienta,atingeau la viraje.
eu folosesc 165/65/r14 ,circul pe putin de un an jumate iarna/vara fara probleme.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ani buni folosesc 165/65/14 si nu ating sau sa frece prea tare zapada depusa. Nu bat la ochi sa te opreasca rutiera ca nu le ai in talon trecute, e o solutie de compromis destul de buna daca nu gasiti cele din certificat. Nu am observat consum mai mare desi teoretic ar fi si asta nu poate nega nimeni.
  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu am avut nici un fel de problema cu ele nu ating , nu freaca si la consum nu am fst interesat sa ma uit
  • stefan242

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
vreme calda ce cauciuvuri sa pun?
155/65/14 sau 165/60/14 care amortizeaza mai bine la gropi?
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu pe corsa am iarna 155/80r13 si amortizeaza mult mai bine decar 165/65r14 de vara, sigur conteaza si ca la primele balonul este mai mare...dar poate sa conteze si compozitia cauciucurilor, adica cele de iarna sunt mai moi...
  • Patratel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am primit agiluta de la propritar, cu cauciucuri kleber 165/60 pe 14, si cand am luat o groapa cu viteza, mi-au facut galme ambele de pe o parte, am mai mers un pic cu ele si le-am dus la bunici, apoi mi-am luat 2 bucati 155/65/r14 michelin energy saver, si se cunoaste la consum.

Desi sunt tentat sa achizitionez tot d-alea pe 165/60 caci esti mai stabil pe sosea, suprafata de contact mai mare cu soseaua, distanta de franare mai mica, ai senzatia ca ai suspensii mai tari, cu toate acestea, consumul si gropile(se comporta mai bine la gropi 155/65) + militziotii, trag bine inspre regulamentar.

in prezent, am pe fata 155/65 michelin si pe spate 165/60 kleber. Anul asta mai trag pe ele cat pot si spre toamna 2 michelinuri ca alea dupa fata.
  • stefan242

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
da miselin-energi am si eu intradevar se cunoaste la consum si sta altfel pe jenti -- celelante anvelope - Wink la vedere ziceai ca sint desunflate rotile de pe fata
  • Ovidiu Motoc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am 175/65/14 pe jante originale Opel ( Corsa 2004 +). Pana acum nu pare sa am vre-o problema (suspensii, tinuta de drum, directie, etc)
Precizez ca am fost si la RAR cu rotile acestea (nu mi le-au omologat Sad dar nu au comentat). Singura problema ar fi demarajul ( 1.0i, 60CP). Sincer vreau o parere de la cunoscatori pt ca sunt innebunit dup masinuta mea, merge perfect si nu vreau ca un "moft"de al meu sa-i dauneze. Multumesc
  • Turturica George

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!Eu mi-am cumparat asa http://www.anvelopesijantea...alii&pid=7592 zice ca sunt italiene am dat 800 de Ron pentru ca mai aveau 10 pe stoc cu tot cu manopera inclus {montat si echilibrat la ei costa 50 Ron}.Nu as putea spune cum se comporta inca la drum pentru ca nu am mers nici 100 de km,dar voi mai posta sa-mi exprim parerea la contactul lor cu zapada.Precizez ca am talon nou si in el nu scrie o masura strict valabila pentru masina.Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR