Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai Dane - sunt sau nu legale mizeriile alea de radare ?

In principiu, traind in Romania, o sa incerc sa rezolv altfel lucrurile ( daca s-o putea ) .

Si in alta ordine de idei : se erijeaza unii in vajnicii aparatori ai regulilor de circulatie, mentinatorii de viteza legala samd. De facto : un drum Buc - TM si retur se face in 4 zile, daca respecti : limite de viteza // popasuri la 2h // condus maxim 8 h pe zi. Mi se pare imbecil. Nesimtit. Calcator in picioare. Magaresc. Vreau sa merg cu 60-70 in localitati pe drum european ( ca de-aia e european ) si cu 120 afara, ca sa scot o medie orara de 67 kmh ( cat am scos, pe A1 avand constant 160+ si drum liber si la dus si la intors ) . Asta e , nu poti sa-mi oferi tu , stat, o infrastructura decenta, o autostrada E - V , N - S , atunci macar relaxeaza putin regulile. Cum spunea un amic pe drivetest, nu viteza ucide, ci prostia. Iar ce fac astia cu camerele se numeste efectiv furt.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt legale asa cum sunt peste tot in lume.

Ca sa circuli dupa conditiile din trafic si stare drum iti recomand un detector bun, o statie CB eventual si un GPS pe care iti pui radare fixe.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@kegpr,
Nimeni nu stie cu exactitate daca acele camere de supraveghere sunt sau nu omologate. Mersul lucrurilor va fi cam urmatorul: vei primi instiintari sa comunici datele persoanei care a condus. Poti sa imparti raspunderea la 2 daca ai cu cine sau atunci cand vin procesele verbale, sa platesti unele si sa contesti altele in asa fel incat sa nu incasezi cele 15 puncte deodata (contestatia suspenda efectele procesului verbal). Contestatia o lungesti in asa fel incat sa depasesti cele 6 luni cat ai primele puncte si asa ai scapat cu plasticul in buzunar. Ai grija ca in contestatie sa soliciti repunerea in termenul de 48 ore pentru plata jumatatii din minim.
  • zamolxe7

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 H 5 usi 1.4 16v TWINPORT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am oprit masina si am mers pe jos in Pufesti (Varancea) si nu am vazut ... bucla inductiva ! fara de care camera nu este valabila decat pentru depasire periculoasa, stationare interzisa si alte "chestii" din astea.
La Domnesti nu am controlat ... inca !
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu vad bucle inductive la camerele fixe.
Film si eventual calcul intre 2 camere (calcul ca timp - de unde reiese media ta de viteza).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pufeºti CODEC, model C01, senzor microunde în banda K, deci nu este cu bucla inductiva. Cu bucla inductiva sunt doar 6 in Romania, Prahova si Ilfov.
http://speedcams.tehnoplus....TSO_RO_active.htm
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
informatii proaspete, dar neverificate inca.noi radare fixe pe e85
e85-localitatea haret
e85-iesirea din focsani spre bucuresti
e85- calimanesti
e85- dumbraveni si pufesti a doua camera.

camerele au maxim 3 zile de cand sunt montate.
rog colegii din vrancea sa confirme sau sa infirme.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Informatii sigure ca am trecut pe acolo:
Haret 2 camere, Calimanesti 2 Camere active de ieri ora 14:00. Golesti 2 camere si ele active.
Iesire Focsani spre Bucuresti activa, nu garantez ca este radar posibil cu alte scopuri.
Dumbraveni si Pufesti in curs de montare perechea, sa fie 2 ca sa prinda tot.
Toate astea sund depistate de detectoare Bell Vector in banda X de la 200m, te prind din spate.
La intrare Iasi dinspre Tg. Frumos la Antibiotice urme in asfalt de instalare bucla inductiva.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deja in Iasi? Tre sa-mi iau GPS neaparat.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
au mai pus radare fixe in ghimpati si valea plopilor jud giurgiu pe tronsonul bucuresti-alexandria.
au cel putin 2 saptamani de cand sunt montate
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
info proaspete.
inca 2 bucati camere fixe in localitatea Dumbrava Rosie.prima localitate dupa Piatra Neamt sper Bacau.
atentie drum cu 2 benzi pe sens in linie dreapta, detectorul mai da si alarme false in banda k.

zvon: un total de 16 bucati intre Piatra Neamt si Bacau.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cornel-ba a scris:Am si eu o problema.
pe 28.10 mi-a venit o instiintare cum ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora 22:15, localitatea BUTOIESTI, DN6, KM273+300 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita 50.00km/h"
pe 31.10.2008 mi-a venit o instiintare ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora 22:46 localitatea TAMNA, DN6, KM302+100 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita legala de viteza 50.00Km/h"


Am citit aici http://www.romanialibera.ro...pentru-radar.html
la punctul 7
Camerele digitale amplasate pe drumuri nu sunt omologate de Biroul Roman de Metrologie Legala (BRML) si nu pot fi folosite pentru determinarea vitezei legale, ci doar pentru probarea unei depasiri neregulamentare, trecerea pe rosu la semafor si altele de acest gen. Sistemul omologat de BRML este principiul buclei inductive: in asfalt sunt amplasati doi senzori electromagnetici la o distanta de 5 metri unul de celalalt.

Aici
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
scrie despre camerele din mehedinti ca sunt cu microunde, CODEC, nu sunt cu bucla inductiva

Intrebarile mele sunt:
Sunt aceste radare omologate la noi ?
Cum m-au inregistrat 2 camere din 2 localitati aflate la vreo 32 km una de cealalta cu fix aceeasi viteza 81.20 km/h ?
Se poate sa ma amendeze de 2 ori la o singura trecere?

Cum se marcheaza drumurile la noi cele 2 localitati DN 6, KM273+300 si DN6, KM302+100 ? unde este referinta? de unde se masoara


Camerele in Mehedinti au fost instalate in septembrie 2008.
http://www.stirilocale.ro/m...eo_IDN646418.html
Mentionez ca nu am pilot automat

cenzurat de jE. Vanzarile se fac in alta sectiune


Pe acelasi traseu si aceleasi localitati am fost si eu prins cu 3 x peste 100 kmh si am fost sfatuit sa dau carnetu si sa platesc amenda. Una din cele 3 a fost anulata(deci, netrimisa) pentru ca era la aceeasi ora cu alta care era la 3 km distanta ! Ca sa vezi omologarea tre sa ajungi in instanta, si cind infractiunea a fost in alt judet decit al tau... e destul de incomod de facut proces, mai ales ca omologarea poate fi usor de jonglat cu ea intre camere... Ce e ciudat ca nu ai cu cine argumenta, nici macar nu stiu daca am carnetul suspendat 3 sau 6 luni (adica pentru fiecare PV in parte). Cind am predat carnetul la TM ofiterul de acolo nu mi-a zis decit ca Politia MH decide cit e suspendarea. Si-l intreb cum aflu asta? Cica imi comunica ei ... Era greu sa-mi zica in PV clar cit e ? Ma indoiesc ca se mai oboseste cineva satrimita ceva. Sun la Politia Rutiera MH si dau de un nene care imi zice ca daca am 2 PV se cumuleaza suspedarile... deci 6 luni! Si cica nu pot reduce decit una din ele dind examen din nou. Adica stau minin 4 luni.
Asadar , cine stie sigur ca acele camere nu sint omologate ? Oricum pentru mine e tirziu , acum ca l-am dat.
Skip ads

  • Cornel-ba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cornel-ba a scris:Am si eu o problema.
pe 28.10 mi-a venit o instiintare cum ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora h, localitatea BUTOIESTI, DN6, KM273+300 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita 50.00km/h"
pe 31.10.2008 mi-a venit o instiintare ca
"vehiculul meu a fost inregistrat cu mijloace tehnice omologate la data de 11/10/2008, ora h+31 min localitatea TAMNA, DN6, KM302+100 cu viteza de 81.20 km/h pe un sector de drum cu limita legala de viteza 50.00Km/h"


Am citit aici http://www.romanialibera.ro...pentru-radar.html
la punctul 7
Camerele digitale amplasate pe drumuri nu sunt omologate de Biroul Roman de Metrologie Legala (BRML) si nu pot fi folosite pentru determinarea vitezei legale, ci doar pentru probarea unei depasiri neregulamentare, trecerea pe rosu la semafor si altele de acest gen. Sistemul omologat de BRML este principiul buclei inductive: in asfalt sunt amplasati doi senzori electromagnetici la o distanta de 5 metri unul de celalalt.

Aici
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=80
scrie despre camerele din mehedinti ca sunt cu microunde, CODEC, nu sunt cu bucla inductiva

Intrebarile mele sunt:
Sunt aceste radare omologate la noi ?
Cum m-au inregistrat 2 camere din 2 localitati aflate la vreo 32 km una de cealalta cu fix aceeasi viteza 81.20 km/h ?
Se poate sa ma amendeze de 2 ori la o singura trecere?

Camerele in Mehedinti au fost instalate in septembrie 2008.
http://www.stirilocale.ro/m...eo_IDN646418.html


Am trimis datele la ambele instiintari
La cea de-a doua am expediat datele pe 6.nov.08
procesul verbal a fost intocmit pe 13-11-2008 si a fost pus la posta pe 15-12-2008 stampila posta Strehaia
eu l-am primit pe 20.12.2008
Poate sa imi zica cineva daca Proc verbal a fost trimis in termenul de valabilitate?
Daca nu atunci ce pot sa fac. In Pr Vb scrie ca pot sa fac plangere impotriva pv de constatare a contravenientei in termen de 15 zile de la data comunicarii si ca trebuie sa depun plangerea si copia PV la judecatoria strehaia MH. Eu sunt in Bucuresti.
Cineva mi-a zis ca procesul verbal ar fi valabil decat 1 luna si de-aia intreb.
Imi trebuie avocat?
amenda e 162 ron bucata in 48 ore.
Mai intai platesc si dupa proces primesc banii inapoi ?
Mi-au pus si o poza mica cu masina noaptea din spate. merci
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Pufeºti CODEC, model C01, senzor microunde în banda K, deci nu este cu bucla inductiva. Cu bucla inductiva sunt doar 6 in Romania, Prahova si Ilfov.
http://speedcams.tehnoplus....TSO_RO_active.htm


Interesanta lista ,as dori o adaugare si anume:jud. Giurgiu-Remus sunt si cu bucla inductiva si mai nou si camere video,iar in Daia s-au montat camere video.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cornel-ba a scris:Am trimis datele la ambele instiintari
La cea de-a doua am expediat datele pe 6.nov.08
procesul verbal a fost intocmit pe 13-11-2008 si a fost pus la posta pe 15-12-2008 stampila posta Strehaia
eu l-am primit pe 20.12.2008
Poate sa imi zica cineva daca Proc verbal a fost trimis in termenul de valabilitate?


Da, a venit in termen. Deci, instintarile (catre tine) se trimit in termen de 30 zile iar PV-urile completate cu datele tale (pe care le-ai trimis tu in instiintare) in 180 zile. Termenul de 15 zile e valabil general daca vrei sa contesti ceva.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am fost astazi spre Buzau si ce sa vezi in Movilita am zarit un radar pe un trepied ,nu mi-a venit a crede.. .poimaine am iar drum spre Buzau daca mai este poate ii fac o poza.. asa ca mare grija tuturor celor ce au drum spre Bz.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Asa arata poza "de dupa":


  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:au mai pus radare fixe in ghimpati


Stiu ca pana in Alexandria sunt camere de supraveghere, dar nu radare. Azi am trecut pe acolo. De abia la intoarcere am vazut o cutie pe portiunea dreapta, cum intri in comuna. In genul celor de pe DN1. Sper sa nu ma fi prins, ca la dus am avut vant din spate. Sad
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cate o camera fixa pe ambele sensuri in localitatile DAIA si REMUS, jud. Giurgiu pe traseul Bucuresti-Giurgiu DN5, E85. Montate de curand
  • catalinR

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal,la mine in vrancea avem doua la dumbraveni,unu la golesti,unu la intrare in focsani,haret,pufesti si calimanesti
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR