Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • bbflorin2000

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: viborg danemarca
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu trebuie sa ghiciti dar atata timp cat o am la garaj am crezut ca nu mai este nevoie sa specific despre ea in subiect.masina in cauza este un opel astra caravan din fabrictie 2000 motor 2.0 DTI 16V.
Skip ads

  • bbflorin2000

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: viborg danemarca
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dar teĀ“mperatura apei se poate ridica cand este alergata din cauza antigelului?adica daca este prea mult antigel sau prea putin?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
bbflorin2000 a scris:nu trebuie sa ghiciti dar atata timp cat o am la garaj am crezut ca nu mai este nevoie sa specific despre ea in subiect.masina in cauza este un opel astra caravan din fabrictie 2000 motor 2.0 DTI 16V.


1.am impresia ca nu ai citit catusi de putin regulamentul forumului, si mai ales celelalte subiecte deschise pe aceasta tema, foarte simplu, folosind functia cautare...
2.dupa cum bine se observa mai toti forumistii au trecuta la semnatura masina si tipul de motor(sau le prezinta in descrierea problemei) pt a putea primi un raspuns cat mai avecvat cu putinta la problemele lor...
3.nu stam sa cautam de fiecare data in garajul unui membru(pierdere de timp inutila) pt ca el nu vrea/omite sa se conformeze cu regulamentul.

foloseste te rog functia "cautare" ca subiectul s-a discutat de multe ori.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
acum o saptamana in motor , in loc de ulei aveam un fel de spuma.
probabil ca din lipsa lichidului de racire, s-a ars chiuloasa; iar apoi dupa ce am tot pus antigel sau apa, uleiul din motor arata ca o apuma .
Mi-a intrat apa sau antigel in motor ?
Ce trebuie sa fac si cam cat ma costa toata operatiunea ?
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
101% arsa garnitura;deci demontare-verificarea planeitatii+Eventuala rectificare;spalare apoi cu un ulei ieftin;si nu mai mergeti asa ca stricati si cuzinetii
  • cocoman

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
intrebare !

ce este racitorul de ulei si unde e plasat????? Embarassed
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cocoman a scris:intrebare !

ce este racitorul de ulei si unde e plasat????? Embarassed


Folositi search dupa cuv termoflot sau radiator+ulei
E un schimbator de caldura intre antigel si ulei,e situat sub filtrul de ulei,de forma relativ cubica,are 2 furtune atasate;si se strica de obicei doar la y17dt dupa 4-5-6 ani;
  • deleted-3329

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu stiu pe cineva care a anulat termoflotul si nu are probleme, insa nu a reusit sa-l etanseze perfect si ii mai scapa cate o picatura de ulei, dar pana face schimbu de ulei... nu-i curge un pahar. Smile
mai bine il anulezi decat... 6mil
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu merita anulat decit daca e pe timp de iarna,nu au pus degeaba piesa;la o fortare a motorului si un ulei mai slab puteti uza prematur motorul,si costa de 10 ori mai mult
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
subiectele sunt destul de vechi...dar noutate la mine.la fel si la mine....mai intai am vazut ca covorasul din partea sofer si-au pierdut duritatea....si culoarea schimbata....cand sa dau cu aspiratorul...mocheta facea spume Rolling Eyes
intrebare:dupa ce rezolv cu oringurile cum curat mocheta? nu de altceva dar imi termina si covorasele care o sa le cumpar noi.se poate da jos mocheta si spala?
mai ales ca duhneste...se aburesc imediat geamurile...
cand am luat masina mirosea asa frumos...


Ultima modificare facuta de ROBERTby2000 la Joi 30 Nov, 2006 1:55 pm
  • bismarc

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat chiuloasa, garnitura de chiuloasa si tot am probleme cu pierderea antigelului chiar pierd 500g la 100 Km . trebuie sa dau un telefon sa vad daca chiuloasa care am cumparata a fost buna . Nu stiu ce poate avea. am verificat peste tot nu pierd gram de antigel. aveti vreun sfat ?
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
abia dupa ce am cumparat masina am abservat cand am vrut sa curat mocheta ca e uda. E de la antigel. Va intreb daca antigelul "mananca" podul pedalier (rugineste) si atunci ce trebuie sa fac ?

M-am gandit sa dau scaunele jos si sa scot mocheta dar e iarna....
Trebuie sa scot si bornele de la baterie pt. a da scaunele jos...(nu am codul de la CD)

Cum sa procedez ?
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si la mine (masina noua, din aprilie 2006), antigelul a scazut la 1/2 din capacitate - ce poate fi pt o masina noua?
  • XHouser

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o mare problema! Perdeam antigel si nu stiam pe unde.. am fost la service si am depistat...pe langa pompa de apa si pe undeva pe langa alternator(avea picaturi si prelins pe el ) ... si cineva mia dat o idee sa pun un tub de pilitura pentru astupat pori... am facut si aceasta chestie numai ca de atunci am alta problema si mai grava! Borcanul cu apa este plin in permanenta desi am mai dat de 3-4 ori cca 2-3 sute grame jos..ceea ce inseamna ca este undeva infundat! Dati`mi un sfat sau ceva pe mail X_Houser@yahoo.com sau pe forum. Masina este Opel Astra caravan 2002 Y17DT 17DTI! Va rog mult .. ajutor ... Nu mai am somn gandindu`ma ce sa fac! :( :(
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ATENTIE:
nu vreau sa te sperii...dar asta inseamna ca undeva in mototr se ramane fara apa...si ai mari sanse sa zapacesti motorul!!!
ai mare graija.


la fel a patit cineva...tot scotea apa...ca borcanul mereu se umplea.
si a zapacit chiuloasa.a fisurato
  • XHouser

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ROBERTby2000 Mersi mult ... m`ai speriat putin dar a prins bine... am fost la service si explicatia ta e foarte logica... tot acel praf sa depus la iesirea din vasul de expansiune si nu mai dadea voie la apa sa treaca din vas in motor ceeea ce insemna ca pompa de apa nu mai avea ce sa traga! Norocul meu a fost ca e firg afara si nu am mers mult asa... acum am curatat si am pus antigel G12 ! Problema sa rezolvat ! Mersi mult!
Mai am vechea problema cu ``scurgerea`` Pierde pe la garnitura pompei de apa si ....inca un loc... pentru asta mi sa spus ca trebuie demontata pompa de servofrana si alternatorul... si inlocuite garniturile acelea... aveti alta varianta cu silicon sau ceva? fara sa mai demontez?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca dai cu silicon , in ceva timp e posibil sa iti curga din nou;asa am facut eu la inceput ca nu am gasit nicaieri acel oring pe stoc ;dar in cate4va saptamani m am lovit de aceeasi problema;
toata operatiunea de exemplu la opel radacini m a costat 800 000 manopera plus 100 000 parca sau 2 oringul;
de atunci nu am mai avut pb
  • XHouser

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ms mult ptr sfat :) O sa comand si eu piesa care`mi trebuie si am sa dau raspunsul dupa ce rezolv:) ms mult! :D
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Bag si eu mortu in casa Laughing deci cred ca am o problema :
Sa va zic toata tarasenia, de acum 3 saptamani a tot aparut o pata atentie sub pedala de ambreiaj, zic buuun nu are cum sa fie antigel ca pata e prea departe de consola centrala unde sunt oringurile, bag caldura puternic recirculare aeroterma la 4 orientat doar la picioare , merg nitzel prin Bucuresti si se cam uscase, dintr-un cerc cu diametru de 10 cm se facuse de cam 4-5 zic ca am scapat dar ce sa vezi a doua zi iar Mad iar aceiasi procedura se amesteca cu pamantul din masina si se face namol, ma uit eu in vasul de expansiune si parese ca e la nivel, acum am luat covorase de cauciuc si l-am bagat in masina, astept sa vad ce iese sa gust sa vedem daca e antigel sau apa ... era sa uit am astupat gurile de aerisire cu carpa sa vad daca e condens si culmea a doua zi e iar pata si carpele uscate Mad astept sfaturi Very Happy
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mda, e ceva dubios chiar dosarele X as zice, azi cu covorasul de cauciuc nu a mai curs nici o picatura, astept sfaturi, orice .... need help Confused
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR