Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Buna ....stie cineva de unde pot achizitiona capriori ( lemn pentru acoperis ) uscat in zona Iasului?

si o intrebare pe discutia purtata- ce parere aveti daca la o casa noua se trec cablurile electrice prin fundatie inainte de turnarea acesteia? ar fi mai usor la intins fire prin casa dupa?
Multumesc si spor la treaba ....la primavara deschid oficial santierul!
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
meseriasii care au lucrat la mine au spus ca lemnul de acoperis trebuie proaspat taiat si nu uscat,eu am vorbit la gater cu cateva zile inainte de a avea nevoie. ideia ar fi ca lemnul se va usca in pozitie si nu se va deforma. am platit cam 6000 lei capriorii si scandura pt acoperis la o suprafata a casei de 125 mp.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sever iulina eu unu nu am mai auzit asa ceva si reducerea umiditatii lemnului la doar 15% elimina riscul implicit la construirea cu lemn verde. Riscuri cum ar fi: incovoierea, mucegaiul, torsonarea, decalaje ulterioare montarii provocate de punti termice.

eu daca imi pun acoperis din tigla ceramica care este destul de greu si lemnul verde flexibil unde ajung?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""eu daca imi pun acoperis din tigla ceramica care este destul de greu si lemnul verde flexibil unde ajung?""

eu am si mai greu, bramac alpina care e din beton, 4,5 kg/buc.
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
frumoasa zona si casa .....la cat ma pricep eu adica aproape deloc pare rezistent acoperisul! de ce ai ales beton si nu ceramica? intreb ca sa ma informez!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acoperisul e proiectat la 350 kg/mp. tigla are doar 45, restul protectie la vant si zapada. tigla de beton are principalul avantaj ca e perfect dreapta fata de cea ceramica care se deformeaza la coacere in cuptor. apoi durata de viata ,eu am garantie la bramac 30 de ani. tigla ceramica e mei ieftina in schimb.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:si o intrebare pe discutia purtata- ce parere aveti daca la o casa noua se trec cablurile electrice prin fundatie inainte de turnarea acesteia? ar fi mai usor la intins fire prin casa dupa?
adica sa le pui ingropate direct in perete?
sau prin tub?
daca nu te-ai apucat de casa te-as sfatui sa gandesti bine instalatia electrica si sa tragi tubulatura prin pereti din prima...

sfatul meu e sa folosesti tubulatura (copex sau PVC, eu am folosit doar PVC)
2 trasee separate (lumini si prize) sa nu folosesti acelasi tub pentru ambele deoarece daca apar comsumuri mari pe prize risti sa se infierbante cablul de la priza, si la ingramadeala sa nu se aeriseasca corect... risti sa ramai si fara prize si fara lumina...
sa nu pui cabluri de date pe langa cele de electricitate...

daca ai parter + etaj sau mansarda, sfatul meu e sa pui un tablou general pentru casa respectiv parter si inca unul pentru etaj
in felul asta daca pica o siguranta pentru camera de la etaj nu esti obligat sa umbli prin casa ca orbetele sa ridici siguranta

ca sigurante recomand LEGRAND. 2P pentru iluminat si sigurante diferentiale pentru prize. sa nu folosesti sub nici o forma 1P sau 1P+N.
dai mai multi bani la inceput dar scapi de griji.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jgyprime, daca firele si instalatia sunt dimensionate corect si legaturile sunt facute corespunzator nu exista risc de incalzire a firelor.
Instalatie electrica facuta de mester batran (electrician care, printre altele, a lucrat 30 ani in SIT-statie de inalta tensiune), pe priza fire de 2.5, sigurante automate de 16A, tras prizele si lumina prin acelasi tub, mi-a zis sa stau linistit, firul ala chiar si la consum maxim permis de siguranta nu se va incalzi.

Corbule, daca stii exact pe unde iti vor trece firele, cel putin la beton, mergita sa lasi "gaura"
Pe zidul de caramida nu ai cum, dupa ce cladesti va trebui sa tai sant in caramida ca sa pozezi instalatia (ca doar nu o sa bagi tencuiala de 3 degete ca sa maschezi tuburile.... )
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu la camere de locuit merg cu pe prize cu 4mmp din care plec din doze cu 2,5 la fiecare priza, iar la bucatarie cu 6 sau 10 pt ca vreau sa pun aragaz electric/inductie(nu am gaz in zona). in dozele de legatura firele le rasucesc si le cositoresc, apoi le ingrop complet in tencuiala. daca vreodata am nevoie o gasesc prin ciocanit . la iluminat cu 1,5 mai ales ca pun becuri economice.
eu am lasat loc de traversare prin placi(am 3 placi peste beci,parter si etaj) dar o sa fiu nevoit sa ocolesc placile pt corpurile de iluminat din tavan, la fiecare vin prin sapa de deasupra .

LE: deocamdata am monofazat(de la vechea casa demolata) dar intentionez sa trec la trifazat +tarif zi/noapte. am sunat un prieten si ma costa 3500 lei.( stalpul e pe terenul meu la 3 m de casa). daca o sa aleg pompa de caldura pt incalzire/racire atunci sigur trec la trifazat. tipul asta de incalzire ma scuteste de contructia unei anexe pt lemne si centrala termica, PDC as instala-o in beci, e suficient loc in cei 24 mp(8 x 3 ). mai am timp de gandire pana la vara/toamna.
  • Nervometal

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
cenzurat. Citeste regulamentul si vei intelege de ce
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
CORBU a scris:si o intrebare pe discutia purtata- ce parere aveti daca la o casa noua se trec cablurile electrice prin fundatie inainte de turnarea acesteia? ar fi mai usor la intins fire prin casa dupa?

sfatul meu e sa folosesti tubulatura (copex sau PVC, eu am folosit doar PVC)

ca sigurante recomand LEGRAND. 2P pentru iluminat si sigurante diferentiale pentru prize. sa nu folosesti sub nici o forma 1P sau 1P+N.
dai mai multi bani la inceput dar scapi de griji.


Parerea mea e ca tub PVC ignifugat cu toate mufele, T-rile si racordurile necerare e varianta cea mai buna. Apoi vine COPEX-ul, dar ATENTIE la razele de racordare. Si la calitate. Eu NU RECOMAND doar un circuit pe iluminat si unul pe prize.

LEGRAND sunt OK, nimic de spus, dar ABB, Schneider , Eaton ce au? Si apoi, de ce 2P? Care e diferenta (reala) in instalatie MONOFAZATA intre cele doua?
(aproape) Obligatoriu diferentiale de 30mA pentru prize, eventual cu unul general de 300mA pe toata instalatia suplimentat de o bobina de protectie la supratensiuni accidentale (MSU255) si (functie de amplasamentul constructiei si modul de tratare al neutrului) un descarcator impotriva supratensiunilor atmosferice.
Si tine cont: Sigurantele au rolul de a proteja instalatia, nu aparatajul. Diferentialele isi vor face treaba atunci cand tu nici nu vei realiza. Daca nu le-ai avea, s-ar putea ca la un moment dat sa nu mai realizezi cum era daca aveai diferentiale.
Recomand din inima, cu toate ca poate parea scump, pentru legaturile in doze conectori tip WAGO.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR