Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tampoanele de cauciuc sunt in regula
la toba finala se aude in ea ca are ceva site rupte, cred. dar eu ma mir ca se poate auzi asa tare doar de la sitele alea. se aude si in interior. sa fie numai de la alea oare? in ultimul timp parca se aude din ambele parti pe spate. ca niste pietricele intr-o cutie de conserva. oare bucsile alea de punte spate asa se manifesta cand sunt uzate?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Verifica si arcurile lamelare ce sustin placutele de frana spate! Sunt in forma de cruce si sustinute de cele doua bolturi din etrier...Fara ele, zornaie placutele exact ca o conserva plina cu pietre! Smile
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Verifica si arcurile lamelare ce sustin placutele de frana spate! Sunt in forma de cruce si sustinute de cele doua bolturi din etrier...Fara ele, zornaie placutele exact ca o conserva plina cu pietre! Smile


si daca sunt in pozitie corespunzatoare, doar ca sunt slabite, ce le pot face? zic, nu stiu ca inca nu le-am verificat
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De obicei nu se slabesc...dar datorita intemperiilor se corodeaza si se rup! Cand am schimbat palcutele pe spate, unul s-a rupt si pina am reusit sa gasesc arc nou, (3 zile) am mers fara.....o adevarata cutie de conserva plina cu pietre Smile ...este bine sa verifici!
Skip ads

  • katalinu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am rezolvat. Very Happy am fost la un service , mi-a ridicat-o pe elevator si mi-a gasit urmatoarele probleme: flanse telescop + rulment fuzeta. multumesc pt sugestii.
  • mirelbrebene

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cum se demonteaza in bucati planetara dreapta? opal astra f?
  • Dexterutz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu prea stiu cum sa va explic , de o bucata de vreme am observat ca roata dreapta spate nu mai sta in pozitie normala , mi se pare ca e inclinata cu partea superioara spre interior ... cineva mi-a zis sa nu fi stramba puntea din spate , altii mi-au spus ca doar mi se pare , de la ce poate fi ? mentionez ca,cauciucul s-a cam tocit pe interior...m-ati putea ajuta cu un sfat ceva?
  • lakete007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua... Am si eu un Opel Astra H 2004. Si am o problema cu el .... am fost la vreo 3 Service`uri pana acum si nu o putut niciunul sa imi dea un raspuns concret.
Se aude o bataie deranjant in partea stanga spate ... am crezut ca poate fi vorba de telescop dar la schimbat cu cel de pe stanga ( la verificat si la un tester de telescope) ... bucse bune totul este bun... a dat toata tapiteria de pe partea aceeea si tot asa se aude... Nu mai stiu ce sa ma fac cu ea
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
arc rupt, poate?
iti recomand sa mergi pe la intalniri, la Timisoara stiu ca sunt cativa colegi mai tehnici, ei ar putea sa isi formeze o parere...
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da si tu mai multe detalii.De ex: bataia se aude mai tare/incet la viteza mare - curba/linie dreapta..
Pe spate ai saboti sau discuri...
De cat timp face asa?
  • lakete007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Arcul nu poate fi rupt deoarece la dat jos in fata mea... este bun .... bataia se aude doar uneori cand drag de volan stanga- dreapta.... si cand trec peste anumite denivelari usoare........... se aude ca o bataie de telescop..... dar nu este ca la schimbat cu cel din stanga spate si tot asa face.Am fost la 3 Service`uri Auto la tinichigiu cu ea .... o demontato toata ....ultima mea varianta este reprezntanta Opel Timisoara ..... Daca imi puteti da vre`un nr. de telefon cu cine pot vb. de problema mea... va raman recunoscator..... va multumesc


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si eu am avut o bataie asemanatoare , vreo doua zile nu stiam ce se petrece , ma gandeam la ce e mai rau. cand , ce sa vezi , era pusa aiurea trusa medicala si cand lovea tabla facea un zgomot infundat , zici ca se rupea roata din spate. vezi sa nu ai si tu aceeasi problema Smile si la fel ca la tine se auzea in curbe si la denivelari/gropi , dar nu mereu.
Skip ads

  • lakete007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am dat tot jos de pe ea.... si din porbagaj si tot asa se aude .....Sad
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema asemanatoare, la roata din spate dreapta se aude un frecat, dar numai daca am peste 60km/h, zgomotul nu este foarte puternic.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De cateva saptamani am observat un scartait uneori cand trec peste denivelari sau prin gropi undeva in spate. Parca se aude ba din stanga ba din dreapta. Ce bucse ar trebui sa verific si cum?
  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ar putea fii si discurile ovalizate, de la uzura
  • miz

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:BRATELE SUPERIOARE SPATE !....E BOALA LOR !....toti mi-au zis...eu le-am schimbat ieri si totul e ok acum, nu se mai aude nimic. verifica-le au cate 2 bucsi fiecare...si posibil sa fie praf..
sunt cumva bucsele acele pivotante ?
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tymonelu a scris:Salut, am si eu o problema asemanatoare, la roata din spate dreapta se aude un frecat, dar numai daca am peste 60km/h, zgomotul nu este foarte puternic.

Nu mi-ati raspuns la intrebare ,va rog.
  • Unty

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut!

de vreo 2 luni masina troncane urat de tot pe spate, cand se suie cineva in ea, cand se da jos, cand pun frana, cand plec de pe loc, parca am portbagajul plin de oale si se rastoarna unele peste altele Smile) ... am urcat masina pe elevator si am descoperit ca bucsile astea(vezi poza) sunt facute praf... Cam car ar costa asta? si inca ceva... decat asta sa fie problema?



  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, aceleasi conserve se aud si la mine la roata stanga spate.Am demontat etrierul deoarece placuta din interior avea joc in plan vertical.Nu am gasit nici un arc sau lamela care sa sustina placuta dar am pus o bucata de cauciuc in suport si nu se mai aude nimic.(provizoriu)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR