Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvato mai simplu,ca nu mai aveam rabdare sa astept verdictul de la OPEL.Am sunat direct la DiBass,am dat VIN masinii, si m-au programat.Luni deja ma duc la la service.O sa fie o onoare pt ea sa vada service-ul dupa 8 ani de asteptare.M-am uitat si la tampon de la motor si am doua urechi de cauciuc rupte,cred ca o sa il schimb si pe ala.Solutia este sa sunati voi direct la reprezentanta voastra din oras,si sa intrebati.BAFTA.
Skip ads

  • seba78

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma duc eu maine la reprezentanta sa vad ce rezolv , si dupa aceea va spun ce am rezolvat
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
seba78 a scris:o sa ma duc eu maine la reprezentanta sa vad ce rezolv , si dupa aceea va spun ce am rezolvat
la care te duci?ai sunat inainte?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
un coleg spune ca l-a tinut de la 8;30 la 16, oare doar atat sa tina, auzisem pe cineva tot pe forum cum ca ar tine mai mult...
Ar merge sa faci o programare si sa te duci in ziua X de la ora 8 de cand intra ei si sa o faca pana seara?
A facut cineva astfel de programare?
Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
azi am fost si eu la reprezentanta din oras, dupa o constatare de 15 minute s-a luat decizia de a schimba cadrul buclucas, si cu ocazia asta am vazutt ca trebuie sa schimb si eu suportul motor din fata dar asta voi face in regim propriu ca nu prea ma tine buzunarul sa o fac la ei(numai piesa la reprez costa 290 lei....)....acum ramane sa vedem cat de rpd vine piesa respectiva din Deuchtland...

respect!
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Virinel a scris:azi am fost si eu la reprezentanta din oras, dupa o constatare de 15 minute s-a luat decizia de a schimba cadrul buclucas, si cu ocazia asta am vazutt ca trebuie sa schimb si eu suportul motor din fata dar asta voi face in regim propriu ca nu prea ma tine buzunarul sa o fac la ei(numai piesa la reprez costa 290 lei....)....acum ramane sa vedem cat de rpd vine piesa respectiva din Deuchtland...

respect!

scuze.....fa-ma sa inteleg si eu.........deci tie iti schimba suportul de motor(cadrul cum zici tu).....ce alt suport de motor mai vrei sa schimbi pe banii tai Question Question Question
  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Faci o confuzie colegule,Baiatului ii schimba cadrul motor,o fieratanie mare care o vezi daca dai tot scutul jos,iar el sa referea si la faptul ca are tamponul de la cutia de viteze din fata,bulit,si ca o sa il schimbe singur.Daca citeai ce sa discutat pe topic iti dadeai seama.
PS.Dupa constatare,s-a luat decizia de al schimba,asa ca il astept si eu.Smile
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
stiuca a scris:Faci o confuzie colegule,Baiatului ii schimba cadrul motor,o fieratanie mare care o vezi daca dai tot scutul jos,iar el sa referea si la faptul ca are tamponul de la cutia de viteze din fata,bulit,si ca o sa il schimbe singur.Daca citeai ce sa discutat pe topic iti dadeai seama.
PS.Dupa constatare,s-a luat decizia de al schimba,asa ca il astept si eu.Smile

aaa....deci la tamponul de la cutia de viteza i se spune si suport motor"am inteles" Rolling Eyes Wink
Skip ads

  • stiuca

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
NU.
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
motanel_cristi a scris:
stiuca a scris:Faci o confuzie colegule,Baiatului ii schimba cadrul motor,o fieratanie mare care o vezi daca dai tot scutul jos,iar el sa referea si la faptul ca are tamponul de la cutia de viteze din fata,bulit,si ca o sa il schimbe singur.Daca citeai ce sa discutat pe topic iti dadeai seama.
PS.Dupa constatare,s-a luat decizia de al schimba,asa ca il astept si eu.Smile

aaa....deci la tamponul de la cutia de viteza i se spune si suport motor"am inteles" Rolling Eyes Wink

Hai sa incerc sa te lamuresc: motorul are 4 puncte de prindere, cum ridici capota ai unul in spatele motorului, unul in fara sub radiator, unul la cutie si unul in zona filtrului de aer; la mine e stricat del de sub radiator.
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Virinel a scris:azi am fost si eu la reprezentanta din oras, dupa o constatare de 15 minute s-a luat decizia de a schimba cadrul buclucas, si cu ocazia asta am vazutt ca trebuie sa schimb si eu suportul motor din fata dar asta voi face in regim propriu ca nu prea ma tine buzunarul sa o fac la ei(numai piesa la reprez costa 290 lei....)....acum ramane sa vedem cat de rpd vine piesa respectiva din Deuchtland...

respect!


avi de dimineata m-au sunat sa imi confirme primirea piesei, joi dimineata la 8 prezint masina pt "operatie"....sa speram ca o sa fie totul ok, va tin la curent.

Respect.
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra g 20 dti y20 dth din 31 decembrie 2000 culmea data totusi si am vazut topicul cu schimbul cadrului la motor la mine se aude putin cam tare zgomotul motorului in habitaclu fata de altele ma gandesc oare poate fii de la asta sa fie uzati tamburii sau cadru si sa scoata un zgomot mai mare? ca sincer daca nu am probleme cu masina prefer sa nu trec prin serviceuri ca am avut numai experiente neplacute si de atunci prefer sa ma ocup personal de ea....ca e mai ieftin si mai sigur.totusi am sa o ridic pe un elevator sa vad si eu daca am probleme ca sigur trebuie sa se incadreze in program cred.dar astept sa vad cum se descurca lumea Smile
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut. am citit si n-am gasit...sau n-am observat. deci: se face o constatare care se plateste sau nu de proprietar? indiferent daca se schimba sau nu se schimba piesa respectiva...
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marin70 a scris:salut. am citit si n-am gasit...sau n-am observat. deci: se face o constatare care se plateste sau nu de proprietar? indiferent daca se schimba sau nu se schimba piesa respectiva...

tot procesul este pe chestuiala celor de la Opel....asta e si ideea in spatele operationilor de rechemare.
Eu de exemplu nu am platit nimic pana acum si inainte de a faca constatarea am intrebat si mi s-a specificat in mod clar ca nu va trebui sa achit nici un leu.
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mda e bun asa dar oare nu cheama masinile in service ca sa le puna alte cadruri mai prost facute ca sa mergi apoi cu tot felul de probleme la ei?
nu cumva au impresia ca au fost facute prea bune si nu se strica si vor sa aiba clienti poate cum au patit astia de la ford si de la mercedes cu o serie de masini!?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca gandesti asa nu mai iesi deloc din casa.
Daca iaurtul care-l bei dimineata are ceva substante ca sa iti faca probleme de sanatate iar pastilele pe care le iei pentru raceala de fapt sunt o conspiratie si de fapt iti pune sistemul imunitar pe butuci? Smile

Eu cred ca astia de la GM vor de fapt ca toti astia cu cadrul schimbat sa aiba accidente mortale... astfel mai scade populatia planetei.. Very Happy

Sa fim totusi rationali Smile macar cu masinile.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am trimis ieri email la opel, si azi m-au sunat! Masina e pe lista de rechemare, asa ca pana sa ajung la reprezentanta am urcat masina pe rampa, am acasa, si mare lucru nu are cadrul, arata chiar bine, are un punct sau doua de rugina, dar in rest totul e ok, asa ca decat sa astept pe la poarta reprezentantei, ii dau eu o mana de grund prin punctele unde vad ceva suspect! Bafta!
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da nu gandeam chiar asa de drastic totusi:)
ziceam si eu asa , ca am vazut destul de multe magarii facute din partea mariilor companii si nu m-ar mira! sa mai faca si altele noi.
nu vreau sa mai dau alte exemple ca sa nu fiu off topic.
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
totusi e o veste buna pt toti posesorii de opeluri cu astfel de probleme ca mai scapa de o cheltuiala. cu ocazia asta
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
norocul tau cristyliviu ca ai unde si cum.
na este naspa pt altii dar asa e viatza nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR