Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de informatii bluetux, imi cer scuze ca te-am corectat nefiind pe deplin informat, acum inclin sa cred ca ai dreptate.
Skip ads

  • adrix

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi, mi-am luat recent un opel agila 1.2 cu 96.000 km.
As vrea sa-i fac schimbul de ulei(asta pentru ca nu am incredere in vechiul proprietar), ce imi recomandati?
Multumesc Smile
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
foloseste functia search...este un topic intreg despre uleiuri la Z10/Z12 XE .....
  • sicanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am vazut ca multi dintre voi au folosit si fololsesc ulei castrol,pe care de ce sa nu recunosc l-am folosit si eu de cum am adus masina in tara,dar spre surprinderea mea dupa 7000km nu a mai fost ce trebuia sa fie,la modul ca daca plecam la un drum mai lung si treceam de 110 km/h se aprindea becul de completare si nu intelegea de ce.O lasam sa se raceasca si cand verificam pe joja uleiu era acolo,pana cand vorbind si cu mecanicul am ajuns la concluzia ca uleiul nu mai avea proprietatile lui normale si atunci cand atingea o anumita temperatura se subtia intr-atat ca nu mai era ce trebuia.Oricum dupa indelungi cautari,mai ales ca la astra mea trebuia si ulei pentru DPF ,am ajuns la concluzia ca uleiul I.G.A.T ar fi cel mai potrivit in raportul calitate/pret si pot spune dupa 7500km ca se comporta foarte bine,sper sa o tina asa pana pe la 9000cand i-l voi schimba
Multa bafta.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Uleiul Mobil 1 0w40 e aprobat de opel..scrie pe ambalaj la ulei....
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sicanu a scris:am vazut ca multi dintre voi au folosit si fololsesc ulei castrol,pe care de ce sa nu recunosc l-am folosit si eu de cum am adus masina in tara,dar spre surprinderea mea dupa 7000km nu a mai fost ce trebuia sa fie,la modul ca daca plecam la un drum mai lung si treceam de 110 km/h se aprindea becul de completare si nu intelegea de ce.O lasam sa se raceasca si cand verificam pe joja uleiu era acolo,pana cand vorbind si cu mecanicul am ajuns la concluzia ca uleiul nu mai avea proprietatile lui normale si atunci cand atingea o anumita temperatura se subtia intr-atat ca nu mai era ce trebuia.Oricum dupa indelungi cautari,mai ales ca la astra mea trebuia si ulei pentru DPF ,am ajuns la concluzia ca uleiul I.G.A.T ar fi cel mai potrivit in raportul calitate/pret si pot spune dupa 7500km ca se comporta foarte bine,sper sa o tina asa pana pe la 9000cand i-l voi schimba
Multa bafta.


ar fi bine sa spui si tipurile de uleiuri pe care le-ai incercat, nu numai marca; si ce consum de ulei are motorul, eventual...
pe situl IGAT nu se gasesc fisele tehnice, nu mi se pare, in regula....
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Uleiul Mobil 1 0w40 e aprobat de opel..scrie pe ambalaj la ulei....


Tu il intrebi pe vinzator daca e proaspata marfa ?

Ce sa spuna si aia de la Mobil ?

Nu zic ca nu e bun uleiul Mobil, spun doar ca e bine sa folositi ulei de calitate.
Care e ala ?

Cel despre care majoritatea confirma...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca un producator de ulei cat de cat cunoscut isi permite sa scrie pe ambalaj abureli. Parerea mea...daca scrie ca e aprobat de Opel-GM-LL-00-A-25 ....asa stau lucrurile.
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mobil nu e un un ulei bun, ci chiar foarte bun, numai ca ia Mobil 1 nu Mobil S, care e facut in Turcia. Vezi ca gasesti Mobil 1 produs in USA, de foarte buna calitate.( ca sa nu fac reclama imi dai mesaj privat si iti dau site-ul) Cine a folosit stie ce vorbesc. Ce gasesti pe piata Mobil 1 e fabricat in Belgia. Scuze ca m-am bagat , nu vreu sa intru in nici o polemica, dar sunt foarte multumit de el si nu numai eu ci multi din baietii din Iasi. Intreaba pe Dan Cuciureanu sau Iulian Popescu si vezi ce parere au si ei. Bafta!
  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut,

masinuta mea este o vectra b 1.6 16v motor z16xe are 105.000 km...data trecuta la recomandarea celor din mag am bagat 5w40 mobil 1...este cam negru acum.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc anticipat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine e negru..dar asa e la diesel..in schimb, inainte de a-l baga, portiunea din axa cu came vizibila pe la busonul de ulei era neagra ...depuneri moderate.
Dupa vreo saptamana de cand am bagat mobil 1, am facut o completare..si surpriza...tot ce se vedea pe la buson era curat de parca atunci iesise de pe banda de asamblare...se vedeau si urme de ulei murdar...dar depuneri zero. Posibil ca si uleiul tau sa se fi muradrit de la faptul ca a curatat depunerile.
Pe de alta parte, am inteles ca pt unele motoare este ff gustos mobil 1, motiv pt care il cam halesc. in acest caz cica a fost lasat 2000-3000 de km, ca sa faca curatenie si apoi schimbat cu alta marca de ulei, aceeasi vascozitate dar care nu disparea . Sad
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ciprianszoke a scris:salut,

masinuta mea este o vectra b 1.6 16v motor z16xe are 105.000 km...data trecuta la recomandarea celor din mag am bagat 5w40 mobil 1...este cam negru acum.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc anticipat.


5w40 folosit este probabil mobil synt s sau Mobil Super 3000, nu mobil 1 si nu are aprobare GM-LL-A-025 (adica pt benzinare), doar pt diesel.
asa ca foloseste unul recomandat pe care scrie GM-LL-A-025.
ti-as recomanda Valvoline SynPower 5W30.
Specificatii si certificari:SM/CF , A3/B4, BMW LL-01,MB 229.3, VW 502.00 / 505.00 , GM-LL A025/B025
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bluetux a scris:
ciprianszoke a scris:salut,

masinuta mea este o vectra b 1.6 16v motor z16xe are 105.000 km...data trecuta la recomandarea celor din mag am bagat 5w40 mobil 1...este cam negru acum.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc anticipat.


5w40 folosit este probabil mobil synt s sau Mobil Super 3000, nu mobil 1 si nu are aprobare GM-LL-A-025 (adica pt benzinare), doar pt diesel.
asa ca foloseste unul recomandat pe care scrie GM-LL-A-025.
ti-as recomanda Valvoline SynPower 5W30.
Specificatii si certificari:SM/CF , A3/B4, BMW LL-01,MB 229.3, VW 502.00 / 505.00 , GM-LL A025/B025

Dar w30 nu e cam mic pentru clima din tara noastra nu ar trebui w40? Eu am tot cautat un 5w40 cu gm a-025 si nu am gasit nimic. Si cred ca o sa ma orientez pe Api SM si A3.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu e mic si are toate certificarile producatorilor importanti de automobile.
honda foloseste si w20, nu asta conteaza ci aprobarile, mai ales long life,
care certifica stabilitatea proprietatilor uleiului in timp.
  • raduuu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Salaj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna , am si eu un opel vectra c 1.9 CDTI 110 kilowati . Acum 3 zile iam facut revizia ,iar cei de la servis mi-au schimbat uleiul cu ajutorul unui aspirator special .
Astazi dimineata de curiozitate am verificat uleiul si este cu 2 cm mai mult decat nivelul maxim . ESTE O PROBLEMA ! Smile




am folosit uleiul castrol 5w30
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Prin aspirare nu e o metoda eficienta ,si mai ramane ulei neaspirat..Asa ca pe viitor incearca sa dai drumul pe la buson sa se scurga bine,acum poti sa mergi sa scoti tot prin aspirare o jumatate de litru si apoi verifici pe joja dimineata si daca mai e nevoie completezi. Bafta
  • kssandra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...
Am un Opel Astra Cabrio..motor de 1.6...
Pot folosi Q8 Oil...ca sa`mi schimb uleiul...?
Avantaje...dezavantaje..
Plz....
Multumesc anticipat!
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Q8 – FORMULA G LONG LIFE SAE 5W - 30 are aprobarile GM pt motoare pe benzina si motorina.
e trecut si TBN (Total base number), cam cat are si Synpower 5w30, pare a fi un ulei rezistent
pentru intervale de schimb lungi.

pt benzinare in mod special ar mai fi Kuwait Petroleum Q8 Formula Excel SAE 5W-40 - aprobat
de VW - dar pt maxim 10000 km la Opel.
  • kssandra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Frumos !:X :*
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: vreau sa i fac revizia si nu stiu ce ulei sa i pun...nu mai vreau GM vreau Castrol, iar cineva mi a recomandat Castrol RS 5w40. masina are 42 mii km1.6 Turbo, este ok asa sau raman la 5w30?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR