Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Simplu: Motoarele pe benzina sunt mai usor de intretinut, fara probleme iarna, mult mai putin costisitoare, la diesel in schimb .... totul e mai scump ca la benzina de la filtre pana la ulei, plus turbo care se stie ca turbina are o per de viatza de vreo 70-80 mi de km dupa care ...cam 1 mie Very Happy. Si cel mai sigur, uite-te pe forum la "probleme tehnice" care sunt cu cele mai multe probleme ? No ofense pt motorinari Very Happy. 1.4 pt astra e ok. asa am vrut sa imi iau si eu, dar vroiam masina mai mare, si atunci am luat-o pe cea din semnatura. Good luck.
Skip ads

  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Deja te-ai hotarat sa sari peste pragul de 10.000 Euro? Eu zic sa te mai gandesti cu Astra Classic G, pt ca nu se merita sa dai atatia bani pe o masina cam vechiuta. Oricum gusturile nu se discuta, poate ca nu iti place H-ul (noul Opel Astra) dar totusi de la 5000 Euro sa sari la 10.000 mi se pare o suma mare totusi pt. G. Mai bine iti iei unul din afara, 2002 - 2003 an de fabricatie , cu optiuni garla, oricum mult mai bine dotat decat ce ofera in prezent Classic-ul ca dotare.
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt confuz, eu m-am gandit acu sa iau o astra noua. Aia la 11150 E la opelgtt pe benzina. Aia ce fel de astra e ? (G, H) Lamuriti-ma si pe mine care e diferenta intre ele ?
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Aia e G, varianta de Astra care se fabrica din 1998. In vest productia la acest model s-a incheiat in 2003, iar atunci a aparut noul model H. Ce se comercializeaza acum in Romania, Astra Classic , este varianta ieftina a G-ului pentru tarile din Europa de Est. Masina se fabrica in Polonia iar calitatea materialelor se pare ca nu este asa de buna. Oricum se urmaresc costuri de productie cat mai mici.
H-*ul e alta mancare de peste, dar este putin mai scumpa. Am fost si eu in aceeasi dilema ca si tine si a tinut la mine un an si ceva, timp in care am oscilat intre Astra Classic nou si Astra H second hand, Dacia Logan sau Hyundai Accent. In final m-am ales cu un Astra G din 2002, motorizare 1.7 dti, varianta Elegance, cu toate optiunile posibile pe Astra, la 100000km si la vreo 9000 Euro.
Acum vis-a-vis de dilema diesel-benzina, e pur si simplu o chestiune personala. Eu unul am ales motorina pt. consum, nr de km (eu fac cam 20-25 mii km anual) si pt. cuplul motor. Sunt multumit de alegerea mea.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu stiu sigur k aia d la aaaa....cumpara masini de la proprietari care nu reusesc sa le vanda in targ pt k nu se uita nimeni la ele,le da ceva bani pe ele ex:
pe un volvo s 40 din 2002 acu un an au dat 5000e
si cereau pe unul similar aprope 9000!!!!!
sa nu cumperi masina daca a fost rulata in ro
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
OK, m-ati ajutat mult.
Vestea buna, o sa fiu in proportie de 90% proprietar de opel. Deci inca un membru in club.

O sa preiau un leasing de la un prieten de al meu la un opel astra 1.4 benzina de 90 cai. Masina e din septembrie anu trecut si are 17 mii is e rulata in Iasi.

Pe om il cunosc si am de unde sa il iau in caz de ceva. Am incredere in el ca mi-a zis ca e buna si nu are nici o probleme si nici izbita nu a fost.

Per total o sa dau 11 mii euro la un leasing care mai e de platit 2ani si 10 luni. Mi-am facut calculu ca daca iau una noua care e 12 mii, cu dotarile care le are masina prietenului meu, voi da in total cam 4 mii in pus adika ma va ajunge 16 mii toti banii care i-as da.

Cred ca am facut o alegere buna. Mersi pentru ajutor si de acu cred ca o sa ma vedeti postand la forumu de astra.

Ne mai citim acolo dragi colegi de forum.
  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

In cateva zile o sa-mi soseasca si mie masina pe care o astept de 2 luni (deja m-am saturat!).
Este vorba de o Vectra 1.9 (versiunea cu motor de 120cp).

V-as ruga sa-mi spuneti si mie la ce trebuie sa fiu atent cand o iau, ce trebuie sa verific, cum verific, lucruri de genul asta Smile.

ps: ca si echipare este versiunea intermediara (elegance) si cu cateva optiuni in plus.

Multumesc mult,
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu cand am ridicat-o pe a mea am verificat urmatoarele:

1.Verificarea listei de optiuni+standard
2.Culoare
3.Verificat daca a fost atinsa pe drum sau in parcul dealer-ului
4.Kilometrajul, unii dealeri mai dau o tura mica cand vin masinile (trebuie sa aiba pana in 10 km)
5.Seria sasiului si motorului cu actele
6.Asigurarea RCA+Casco
7.Verificat daca se poate ca totul sa functioneze, geamuri, inchidere, etc
8.Tapiteria sa nu fie murdara sau zgariata.
9.Trusa de scule(cric,etc)+roata de rezerva.

Am gasit lista pe un forum si am considerat-o de mare ajutor. In bucuria momentului poti omite sa verifici ceva si de aceea e buna lista asta.
Skip ads

  • danielbuca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai la asta ma gandeam.
Dupa ce astepti o vejnicie nu prea iti mai vine sa stai pe acolo prea mult si vrei sa pleci sa dai o tura mica Smile .

E foarte utila lista, multumesc mult.
  • horaces1

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
valy_berea a scris:
(stanga sau dreapta), cand ajungeam in capat auzeam un suierat ciudat. Ala a zis ca nu e grav si ca are un niste furtunase pe acolo.
.


Asa a zis ala.. dar poate fi pompa servo destul de obosita. Te mai poate tine 1-2 ani, depinde cat mergi.. dar dupa aia trebuie schimbata... Depinde cat de tare era suieratul ala...
  • toton55

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
valy_berea a scris:OK, m-ati ajutat mult.
Vestea buna, o sa fiu in proportie de 90% proprietar de opel. Deci inca un membru in club.

O sa preiau un leasing de la un prieten de al meu la un opel astra 1.4 benzina de 90 cai. Masina e din septembrie anu trecut si are 17 mii is e rulata in Iasi.

Pe om il cunosc si am de unde sa il iau in caz de ceva. Am incredere in el ca mi-a zis ca e buna si nu are nici o probleme si nici izbita nu a fost.

Per total o sa dau 11 mii euro la un leasing care mai e de platit 2ani si 10 luni. Mi-am facut calculu ca daca iau una noua care e 12 mii, cu dotarile care le are masina prietenului meu, voi da in total cam 4 mii in pus adika ma va ajunge 16 mii toti banii care i-as da.

Cred ca am facut o alegere buna. Mersi pentru ajutor si de acu cred ca o sa ma vedeti postand la forumu de astra.

Ne mai citim acolo dragi colegi de forum.


dec ? ai luat Astra sau....16.000 euro e cam mult?
am eu o Vectra de vanzare. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4228
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
valy_berea a scris:OK, m-ati ajutat mult.
Vestea buna, o sa fiu in proportie de 90% proprietar de opel. Deci inca un membru in club.

O sa preiau un leasing de la un prieten de al meu la un opel astra 1.4 benzina de 90 cai. Masina e din septembrie anu trecut si are 17 mii is e rulata in Iasi.

Pe om il cunosc si am de unde sa il iau in caz de ceva. Am incredere in el ca mi-a zis ca e buna si nu are nici o probleme si nici izbita nu a fost.

Per total o sa dau 11 mii euro la un leasing care mai e de platit 2ani si 10 luni. Mi-am facut calculu ca daca iau una noua care e 12 mii, cu dotarile care le are masina prietenului meu, voi da in total cam 4 mii in pus adika ma va ajunge 16 mii toti banii care i-as da.

Cred ca am facut o alegere buna. Mersi pentru ajutor si de acu cred ca o sa ma vedeti postand la forumu de astra.

Ne mai citim acolo dragi colegi de forum.


deci ? ai luat Astra sau....16.000 euro e cam mult?
am eu o Vectra de vanzare. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4228
  • ctz
  • **
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Stie cineva ceva de vectra asta ? Ma bate gandul, dar e din Brasov si se pare ca a avut un accident frontal pe vremuri ...


Please, arde ...



Multumesc
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asta....care??
  • ctz
  • **
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sorry

https://www.clubopel.com/car...rofile&u=1019

Laughing
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
a fost avariata frontal, shi a skimbat prop anu asta ea fiind din bucuresti proprietarul, in interior arata dezamagitor.. iara motorul nu itzi poti da seama din poze daca e in mintea lui// Crying or Very sad
  • ctz
  • **
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
multam' fain

am mai gasit intre timp niste post-uri de ale lui in care cauta radiator si parca o pompa de ulei sau apa, nu mai stiu

offtopic: o stii, sau ti-ai dat seama numai din poze ?
  • NYD07

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am 12.500 euro. sunt hotarat sa ma duc in germania sa imi iau un opel vectra c. ce ar trebui sa am in atentie si de ce sa ma feresc....
eu as prefera ceva 2004 , motor 2.0dti (fara 2.2 ca sunt taxe mai mari si asigurari...etc..). nu prea ma intereseaza asa mult dotarile,sa aiba aer,servo,abs,geamuri el.fata,display`ul acela mare in mijloc,si jante de aliaj dealea opel frumoase Smile.
in tara am vazut destule dar sunt multi tepari...asa ca ma feresc, pt ca in germania am mai multa incredere si merg cu cineva care cat de cat se pricepe.asa ca daca puteti sa mai imi dati si voi ceva sfaturi ar fi binevenite:). si inca ceva,nu prea am fost in bucuresti la reprezentantele opel ca am vazut pe net ca au si ei ceva modele de vectra c? se merita cumparate de acolo? banuiesc ca majoritatea sunt cu leasing terminat,unele alergate altele nu, si apoi reintretinute de firma opel...
in fine ...astept ceva sfaturi
multumesc
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
http://www.opeldibas.ro/ocazii.php
eu am cumparat in nov de la ei si era de la un particular (masina din garaj)pret 11900E dubla clima,genti,senzori de toate felurile.....
am 2500km pana acu si nici o problema ...pana acum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR