Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
13RAW a scris:Vectra B a avut ca norme de poluare doar euro 2 si euro 4.

Sunt si Euro 3.
Skip ads

  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti...ma gandesc sa trec si eu masina pe gaz...un vectra b x16xel...stiu k imi trebuie instalatie secventiala...am gasit una sh din 97 la 150e...nu stiu cum ii...ce parere aveti voi...se merita...cam ce consum o sa am...o mai pot omloga?sau ar fi mai bine una noua...de unde ar fi ok sa imi iau? sunt din arad.....va multumesc
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu o poti omologa decat cu ceva imbunatatiri, care nu merita.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mocan_danut

Salut baieti...ma gandesc sa trec si eu masina pe gaz...un vectra b x16xel...stiu k imi trebuie instalatie secventiala...am gasit una sh din 97 la 150e...nu stiu cum ii...ce parere aveti voi...se merita...cam ce consum o sa am...o mai pot omloga?sau ar fi mai bine una noua...de unde ar fi ok sa imi iau? sunt din arad.....va multumesc

Pt ce sh, sa gasesti un idiot care se bate cu pumnul in piept ca stie sa ti-o monteze si cand colo el dobitoc , a montat numai pe dacii , stai relasa ca eu am patit-o
iti recomand noua (fiecare iti va da o marca anume bineinteles ce are pe masina sa) dar toate sunt bune difera doar pretul( si mercedesul si opalul e tot masina...) depinde ce buget ai
Oricum merita, eu am montat-o in marti 2010 si deja am investiti peste3000 lei in gpl ,cat bagam in benzina si merge ata,iar consumul variaza in funtie de cum mergi si pe unde
Cel care o vinde care i motivul adevarat?
SUNTEM PREA SARACI SA CUMPARAM LUCRURI IEFTINE
Respect la toti cei care isi i-au din timpul lor sa ne sfatuim reciproc.
Skip ads

  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Costy...pana la urma am gasit la verbita in arad cu 2200 cu montat inclus...cred ca o sa o iau...nu stiu ce marca e da sper sa fie buna...ce vreau sa va intreb pe voi....mie imi expira si verificarea in martie...ce sfat imi dati... sa montez instalatia prima data sau sa merg la verificare?vreau si omologare...
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
1. Conteaza si marca, asa ca mai bine ai spune ce si la ce pret gasesti, daca vrei un sfat pertinent. Teoretic intr-adevar, toate fac acelasi lucru, dar nu la fel. Asa cum toate motoarele Otto merg pe benzina, nu toate merg la fel, unele sunt mai usor de intretinut, altele mai greu. La fel e si cu instalatiile.
2. Din experienta iti spun ca X16XEL-ul nu e un motor oarecare si nu se preteaza la toate orice tip de instalatie GPL.
3. Daca stii ca ai timp sa mergi la RAR (cost aprox. 130 lei) pt omologare inainte sa expire ITP, nu e bai, altfel nu iti face nimeni ITP cu GPL pe masina, fara sa fie trecut si in CIV. Daca nu ai bani si de ITP si de omologare, efetueaza ITP acum, fara GPL si apoi monteaza GPL, si in acest fel ai doi ani sa ajungi la RAR, desi nu recomand. (legal ai 30 zile, dar daca ai noroc sa nu dai intr-un control RAR pe strada poti merge si mai mult.)
  • yulyan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vreau sa achizitionez o instalatie gpl sh si mar interesa ce acte imi trebuiesc
multumesc anticipat
  • mocan_danut

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 Z16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sal.Ce acte trebuie la instalatie gpl ca sa o poti omologa?am gasit o instalatie CLASS multipunct 16v 2007 a fost luata de pe un logan...250e...ce ziceti se merita si o pot pune pe X16XEL?MULTUMESC
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mocan_danut a scris:Ce acte trebuie ?


Din auzite am inteles ca o instalatie ce a fost omologata pe o masina nu mai poate fi omologata a doua oara pe alta masina. Ca si acte trebuie carticica data de service care include garantia, data montarii, marca masinii si codul motor, piesele puse pe masina, instructiuni de folosire.
Mergi la un service si vezi cat te costa montajul o carticica noua si daca se poate face acea omologare. Calculezi pretul final si compari cu pretul unei instalatii noi.
  • ady_dinu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X-16-XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am pus instalatie GPL pe un vectra 1.6. xel, in noiembrie, am facut vreo 2000 km pana acum si se prezinta foarte bine, am gasit un service in Buzau, unde am pus instalatie BRC, cu butelie la roata de rezerva de 43 litri umplere si sunt foarte multumit, dar depinde foarte mult de unde bagi gaz,ca la o pompa iti scoate consum de 10% in afara, iar la alta de 7 (in afara).De unde bag eu de obicei, de la un partener Rompetrol imi scoate cel mai mic consum si sunt foarte multumit de instalatie, si chiar recomand instalatia de gaz pe masina, reduce costurile si consumul nu creste cu mult
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut,
sunt nou pe forum, vreau sa montez o instlatie de gaz pe o vectra b x16xel, la autogaz in bucuresti
Sti careva despre ei cum lucreaza?
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ce model de instalatie?
Pt ca X16XEL e mai pretentios, recomand Landi Renzo cu injectoare mari, exact ca la Logan-urile de fabrica.
Skip ads

  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
AUTO GAZ THE BEST
Au dat de cap la o instalatie montata in vl de niste ,tamplari'
merita baieti mai ales domnul Mariusl
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si eu il recomand pe dl. Marius Colteve
  • bn12cos

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1996 1,7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
VAND cenzurat LIMOUSINE 0742450x73
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mda...foarte util daca iei in considerare ca vrei sa pui o butelie de 500 litri pe masina si atunci ai nevoie de remorca.
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi, cred ca voi merge la Auto gaz
e vorba de un tomasseto sau de omvl - cica au multi pe taxi si e fiabila
butelie toroidala caci imi place sa am portbagajul mare, si ca rezerva am deja o roata subtire
  • lok77

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salutare,
am montat pe vectra b 2001 z18xe,o instalatie gpl landy,si i-mi sta becul de la check aprins ...Mai aveti vreunul astfel de probleme ?
masina merge bina consumul este de 8% ext,12 % int,10 % mediu.
Aveam si codurile de eroare dar nu mi le mai amintesc...
,,catalizator eficienta peste limita'' si ,, sonda O1 timp de transzitie...''
  • SuperB

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
M-am hotarat de curand sa pun si eu gpl pe opelul meu vectra b 2001 y16xe. Imi poate recomanda cineva un service specializat pe montaj gpl in iasi?
La instalatie dupa documantari m-am hotarat la o Tomasetto stag 300 vre-o recomandare?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SuperB a scris:montaj gpl in iasi?

In Iasi, gasesti un service GPL in Bucium cum vii din Vaslui , dupa Hanul 3 sarmale, faci prima la stanga si urci cam 200 m si este un garaj verde pe dreapta, http://webcache.googleuserc...rce=www.google.ro acolo mi-am montat eu instalatia dar nu-i mai recomand la nimeni, motivul, probleme dupa montaj, preturi mari post montaj la revizii, in schimb au preturi bune pentru instalatii. Alt service gasesti in Bas Ceaus cum vii din Tudor spre statia Padurii, serviceul este pe partea stanga aproape de statia Padurii (au spalatorie, statie alimentare gpl si service, totul este vopsit in verde) preturi mai mari la instalatii dar preturi mai mici la reglaje. Mai multe nu stiu sa-ti spun.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR