Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ady21beep

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2009

  • Mesaj Privat
MII DE MULTUMIRI TUTUROR CARE AU PARTICIPAT LA ACEASTA DISCUTIE SI CARE M-AU INDRUMAT LA "CONFECTIONAREA" MUFEI MID

RAMANE DE REPROGRAMAT SI DUPA ACEEA PUN CATEVA POZE AICI PE FORUM
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
as avea si eu nevoie de un mic ajutor. La un astra G, Z16XE, 205/50/R16, xenon fabrica ce cod trebuie programat pentru MID 003 sau 005?
Momentan imi lipseste display-ul, dar am toata conectica facuta.
Multumesc
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut

de 1 an jumatate mi-am montat si eu mid si totul este ok.
acum vreau sa imi pun senzor coolant lever pin 20 si washer fluid lever pin 22. Acum pinii sunt legati la GND,ca sa arate pe MID atentionarea pe pini se aplica tensiunea de +12v? sau senzorii trimit o tensiune mai mica?

iar pentru oil lever ce imi mai trebuie?


multumesc
  • gomenu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2010

  • Mesaj Privat
as dorii si eu sa aflu cum pot schimba MID-ul la un opel vectra b daca se poate cateva indicatii Very Happy
Skip ads

  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Saluatare baieti ma poate ajuta si pe mine cineva? cum scot mufa aia din mid ? ca mi frica so no rup la naiba Razz
  • mituca_ionut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe acest forum si am si eu o intrebare Am un opel vectra b caravan serie motor x16xel benzina cu tid si am gasit un mid pe un opel vectra b din 2001 cu motor de 2500 v6 benzina l-as putea monta pe opelul meu si sa si functioneze?
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mituca_ionut a scris:Salut sunt nou pe acest forum si am si eu o intrebare Am un opel vectra b caravan serie motor x16xel benzina cu tid si am gasit un mid pe un opel vectra b din 2001 cu motor de 2500 v6 benzina l-as putea monta pe opelul meu si sa si functioneze?


da, se poate, ma gasesti 0744505859 - se rezolva tot aici in judet.
  • florin01

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Stimate domn va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: as putea sa-mi schimb la vectra b tid sau cum ii spune cu unul color( cid).Nu sunt sigur daca sunt termenii corecti. MULTUMESC ANTICIPAT!
Skip ads

  • costel147

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
rog pe MAIANDREI sa ma contacteze pe pm (eu nu pot da pm)sau cu un nr de telefon ,sun io (nu e o problema). am o vectra b din '97 x16xel si de curand mi-am achizitionat un mid scos de pe o omega 2.0 din... (cred ca din 2001)(nu stiu sigur)si vreau sa stiu daca si cum pot sa montez pe vectra mea.vreau sa stiu daca trebuie montat pe masina sau nu pt programare si bineinteles legaturile care trebuiesc facute.multumesc
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat tidul cu un alt tid pt ca al meu avea multi pixeli lipsa ,acum tidul nou nu se mai stinge cand iau contactul, stie careva care ar fii problema? astept raspuns
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare.
am si eu 2 curiozitati:
1. ) la vectra b din 2001 - motor Z18XE - ecu este pozitionat la fel ca la Z16XE - langa motor?
2. ) firele care intra mid si sunt lasate in mid, de la ce anume sunt, adica ce functii.

@maiandrei - te rog frumos imi poti trimite si mie cateva poze si indicatii referitoare la montarea unui MID pe un vectra b.

stie cineva unde gasesc un tech2 in Craiova, si eventual cat costa o resoftare.

si din greseala limba se poate pune in RO?

Later Edit: am instalatie de Xenon din fabrica. La TID cand pun contactul imi arata la martorul de reglare faruri (adica isi face reglarea automata) se va mai pastra si pe MID aceasi chestie? (scuze daca este o intrebare tampita, dar nu stiu)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Cu informatiile din acest topic si cu cele din tutorialul lui Thanatos - https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=755 - vei reusi sa iti instalezi singur MID-ul.

RO nu este disponibila, ai de ales intre EN, DE, IT, ES si altele.
Functionarea reglajului farurilor nu este influentata de instalarea MID.
Skip ads

  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok. multumesc pentru raspuns.
credeam ca la motorul meu difera vreun pin ceva. multumesc. daca este ceva te mai pot stresa prin mp? multumesc
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mi-am pus si eu mid multumita acestui tutorial si e perfect functional .
Stie cineva daca se poate schimba afisarea consumului in litri si kilometri in loc de galoane si mile cu op-com , eu am pus op-com pe el , il citeste , mi-a aratat initial vreo 6 erori pe care le-am sters si nu au mai aparut dar nu am gasit functie de schimbare limba sau altceva in afara de citire\stergere erori .
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@Leevy - trebuie sa il resoftezi cu TECH 2 GM . am inteles ca ar fi singurul mod.
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mersi dar am pus op-com pe el , il vede si imi afiseaza eroarea :

43-Sistem reglare faruri defect
prezent

ce-o fi ?
  • Costy89

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
as vrea ff multa ajutoare din partea voastra ..deci am inlocuit TID-ul ca ameu nu mai mergea si am luat un tid de pe o omega....lam momtat merge ok !...faza e daca nu meg cu pozitile aprinse imi falfaie becurile amndoua(interfereaza)sau cand umblu la luminozitatea bordului cand o micsorez tot interfereaza.....ce are...ma dispera si plus ca mi se ard si becurile din TID!deci HELP !cred ca am schimbat vreo 10 becuri in juma de an....dar faza e ca nu de bec...e de demontatu bordului ! pls HELP !
  • Costy89

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am uitat sa specific modelu MASINI am un VECTRA B 97 1.8 16v ! si TID-ul e luat de la dismebrari de pe un omega b !
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
a1ur3l a scris:@Leevy - trebuie sa il resoftezi cu TECH 2 GM . am inteles ca ar fi singurul mod.

ar mai fi un mod dar pana nu il fac la mine prefer sa nu ma pronunt. La mine trebuie sa depistez acum am la instalatie, ori am gresit eu ori s-a intamplat ceva pentru ca imi arata 0 pe linie. Cand am tras firele nu am avut cu ce sa testez.

Leevy a scris:mersi dar am pus op-com pe el , il vede si imi afiseaza eroarea :
43-Sistem reglare faruri defect
prezent
ce-o fi ?

masina de e care l-ai luat avea xenon cu reglaj automat al farurilor. Se regleaza parametrul cu tech2 sau .....

Costy89 a scris:as vrea ff multa ajutoare din partea voastra ..deci am inlocuit TID-ul ca ameu nu mai mergea si am luat un tid de pe o omega....lam momtat merge ok !...faza e daca nu meg cu pozitile aprinse imi falfaie becurile amndoua(interfereaza)sau cand umblu la luminozitatea bordului cand o micsorez tot interfereaza.....ce are...ma dispera si plus ca mi se ard si becurile din TID!deci HELP !cred ca am schimbat vreo 10 becuri in juma de an....dar faza e ca nu de bec...e de demontatu bordului ! pls HELP !

probabil contact imperfect la pinul de alimentare sau alt defect
  • alin08

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
spune-mi si mie te rog unde se leaga la ecu firul de consum
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR