Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
As dori sa achizitionez astfel de becuri pt masina mea opel vectra B http://images3.okr.ro/serve...57399-700_700.jpg ,daca si-a mai pus cineva acest tip de becuri astept pareri si sfaturi. ms
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca mai tari sunt becurile halogen H7 decat acestea cu led acuma nu stiu ca nu am incercat becuri dinastea la faza lunca sau scurta.
Incearca si ai sa vezi daca merita.


Numa bine (ssergiiu).
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Mergi la siguri cu led smd
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
deci is mai puternice decat cele normale? ti-ai pus sau cunosti care si-au pus?
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sal, buna seara am citit un pic pe aici si vreau sa intervin un pic. nu va prostiti, trebuie sa recunoastem ca nu se compara nicio data halogenul cu xenon, nu suntem copii, nu. va dau un sfat daca vreti lumini ca ziua, ce am eu pe masina si nici nu ma injura lumea si am si eu parte de lumina. lupe h7 bi-xenon montate pe faza scurta apoi pe lunga eu am philips x-treme vision. lupe vreau sa zic din comert, nu cine stie ce scumpe, 35w cu 6000k. si daca tot deschizi farul pune si un set de leduri, pacat sa dai sticla jos fara sa faci ceva frumos.

cam asa arata acum masina mea. ce ziceti, merita efortul?
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cum ai montat ledurile?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,687
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Prea mare efortul, parerea mea.

Mai repede iei far original cu lupa de B2 pe second-hand.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da ,dar am xenon din fabrica pe ele
am pus un bec nou after market ...e mai bun decat cele ce le am (d2s philips) dar...osram e osram...becuri nu luminite...
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
De cati K ai pus becul?
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
costy-costy a scris:cum ai montat ledurile?

sunt montate in interior, cand am montat lupele am montat si ledurile. probabil ca da e mai practic si asa cu faruri secand dar eu am ales sa mi le fac eu. nu regret, desi e de munca cam o zi, imi place sa fac imbunatatiri la vectruta mea
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut m-am decis sa deschid acest topic deoarece am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi...

1. Merita sa pun astfel de becuri ? lumina va fi mai puternica ?

2. Cum pot desface consola centrala sa vad ce e cu becurile alea de acolo pentru ca nu se aprind? (imi cer scuze daca sa mai discutat dar eu nu am gasit)

3. Am avut o problema cu geamul de la sofer , intr-o seara se ridica foarte greu , am tras putin de el si mi-a cazut din partea di fata in usa , mi la pus cineva inapoi dar acum cand il ridic se duce putin spre fata cam 1 - 2 cm si ramane loc liber . pot sa ii mai fac ceva sau trebuie sa schimb macaraua? precizez ca a fost putin indoita si mi-a indreptat-o baiatul care la montat la fel si sina aceia de la geam.

4. De cand am luat masina martorul de la airbag sta aprins am cautat sub scaunul de la sofer si am gasit o sticla de 0.5 si cred ca a miscat mufa aceea cumva . intrebarea este daca airbagul mai functioneaza cat este martorul aprins?

5. Cand masina este in rampa volanul se misca foarte greu (nu intotdeuna) , in schimb cand este drept il invart cu degetul, cineva mi-a zis sa schimb uleiul de la servo.

Sper ca nu v-am plictisit cu intrebarile mele . Numai bine !
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
1- Parerea mea este sa lasi becurile original H7(sau sa pui Osram).
2- Cauta in tutoriale - "Tutorial demontare bord"
3- Cauta in topic Vectra B - "Probleme geamuri electrice Vectra B"
4- Fa o diagnoza cu OP-Com si vezi ce eroare iti da pe modulul de Airbag si sterge eroarea.
5- Verifica pompa de servo si racordurile de la pompa pana la caseta.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.Becul acela cu LED nu va ajuta la nimic.Va lumina in far frumos dar lumina nu va ajunge pe drum.Deci nu vei vedea nimic in fata.
2.Cum a zis si colegul kasper avem la tutoriale.
3.Trebuie sa desfaci usa sa vezi ce si cum.Uneori se poate repara,alteori se inlocuieste
4.Cat timp ai martor de airbag prins acestea nu vor functiona.Pune tester sa vezi exact de unde e eroarea si daca mai e prezenta.Daca mai e prezenta si e de la scaun se scoate scaunul si se curata mufa si se conecteaza bine la loc.Din pacate nu poti ajunge sa lucrezi cum trebuie acolo fara sa scoti scaunul.
5.Verifica si nivelul lichidului in vas.Il gasesti in fata langa radiator.
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. linck-ul de la 2 este cum se demonteaza ceasurile din bord .. pe mine m-ar interesa cum se desface consola centrala unde sunt comenzile de la aeratoare, daca stie cineva sa imi zica sau imi imi dea o poza ceva .
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca tu chiar le vrei asa mura'n'gura. Colegu' am rugamintea la tine sa cauti. Ai citit tu tot topicul acela si nu ai gasit cum se demonteaza aeratoarele centrale de la Vectra B. Hai sa te mai ajut odata. Cauta pagina 5 din acel tutorial, ai acolo si un video foooarte explicit.
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze daca am deranjat sau suparat cu ceva dar se pare ca nu m-am exprimat eu cum trebuie , eu vreau sa aflu cum se desface asta consola unde sunt comenzile de la aeratoare , nu aeratoarele, ca sa schimb becurile de acolo.
Nu sunt nesimtit si nici nu vreau sa mi se dea mura'n gura dar chiar nu am gasit cum se desface acea consola, o sa mai caut . O seara frumoasa
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poate asta te ajuta:https://www.clubopel.com/rezultate.php?cx=003642819454643320040%3Arlwxba4f4bg&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=consola+centrala+vectra+b&sa=Cauta
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acele comenzi nu sunt de la eratoare colegule. Acestea sunt comenzile de la aeroterma. Tu ai AC normal si la tine acele"rotite" actioneaza niste clapete de directionare a aerului. Comenzile de la aeratoare sunt exact "pe ele"(pe aeratoare). In alta ordine de idei acea masca are niste cleme, eu am scos-o cu un "cutitas"(briceag). Am bagat pe laterale si am fortat putin. La tine este cu rama de la butoane cu tot. Tragi spre tine mai intai de acele rotite si le scoti.

  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ok am rezolvat cu geamul , maine o sa incerc sa desfac consola sa vad ce reusesc , vazui astazi ca rotitele alea nu ies cu una cu doua o sa incerc maine sa trag mai tare ca in seara asta am fost ocupat cu geamul . multumesc pentru informatii !
  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mai revin cu o problema , de ieri am vazut ca masina scoate fum, azi am vazut ca scoate foarte multa apa pe teava de esapament , am sunat mecanicul si a zis ca de la condens am apa in toba , dar nu inteleg de ce scoate fum ... daca sta la relanti nu scoate nimic si nici in mers nu prea scoate dar cand fac manevre pe loc de exemplu dau in fata - in spate (mai ales in spate) sa o intorc sau sa o parchez undeva scoate fum nu foarte mult dar se vede si cand ma dau jos din masina miroase . pana acum nu a facut asa ieri a facut prima data cand am vrut sa intorc in curte si dadeam inapoi am vazut fumul in spate si azi cred ca scoase sa nu exagerez cam un litru de apa cel putin din toba . ce sa aiba ? ma cam sperie chestia asta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR