Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o vectra b2 si mi as dori foarte mult niste indicatii pentru inlocuirea "beculetzelor" arse de la climatronic. am cautat rezolvarea la problema mea si am gasit o numai k eu am un tip diferit d consola fata de exemplele intalnite in discutii. am si suportul acela d telefon kre cred k incurk putin operatiunea...va multumesc anticipat! Smile

Skip ads

  • fricike23

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 2.o DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
poate sa-mi zica cineva daca in bordul,mai exact la km,turatie,ind de combustibil sunt bune becurile( leduri) ,sau e alt model? http://www.accesorii-auto.r...f5e19e8c14ee&
  • fricike23

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 2.o DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
scuze am uitat,masina este vectra B din 2001
  • ct_mix

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut, si eu am o vectra b din 2001(Z16XE) si as vrea sa-mi pun leduri sau becuri albastre la ceasurile din bord si la TID, dar nu stiu ce tipuri sa-mi iau pentru ca nu sunt sigur care se potrivesc si nici nu stiu cum arata cele originale
Skip ads

  • fricike23

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 2.o DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
"ct_mix" am pus un link cu un bec dar becul respectiv este ptr butoanele de la projectoare de ceata,reglaj faruri si intensitatea luminozitatii din bord,vad ca nimeni nu scrie,daca pana atunci ma apuc sa desfac iti dau detalii
  • ct_mix

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
fricike23 iti multumesc si sper sa afli ce tip sunt si cum arata, ca sama pot apuca si eu de treaba
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sau dak un opelist din bucuresti priceput si grijuliu ar putea sa efectueze operatiunea ajutandu ma intr un adevarat stil "opelist" Embarassed ...d 6 luni nu mai lumineaza si deja incep sa cedez nervos. nimic nu ramane nerecompensat bineinteles Smile. multumesc!
  • fricike23

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2001 2.o DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
"CT_MIX" am desfacut bordul pana la urma la kilometraj si la turatie iti trebuie becuri normale de pozitie,restul sunt becuri mici cu dulie de plastic,din pacate n-am poza sa-ti arat,dar mai bine te apuci sa-l desfaci ca e foarte usor si vezi ce-ti trebuie,aici ai indrumari cum sa desfaci bordul https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Skip ads

  • ct_mix

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
'fricike23' nici nu stui cum sa-ti multumesc, m-ai ajutat foarte mult, o sa desfac bordul si o sa revin cu detalii
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut CIUCA BOGDAN io ieri am reusit sa imi rezolv aceeeasi problema care o ai si tu , dar sincer nu ma apucam de ia daca nu desfaceam bordul ca sa scot MID-ul . Uite ce tre sa faci , in primul te duci la magazin si cumperi 2 sau trei becuri de bord ,vezi ca se gasesc peste tot sunt niste beculete cu tot cu soclu , scoti casetofonul ,scoti si sina casetofonului ca sa ai loc , si apoi bagi mana in spatele ficarui ceas si o sa dai de acel soclu de plastic al becului , il rasucesti spre stanga si acesta iese afara . Cand il inlocuiesti cu cel nou uitate atent la distanta dintre conectori sa fie la fel pentru ca deobicei cei noi sunt mai larguti un pic si nu sta bine becul . Daca gasesti becuri un pic mai slabe de 11 ca eu deastea am pus si sunt cam puternice si sar putea sa deranjeze pe timp de noapte .
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sau mai ai o varianta cea pe care am facuto si eu pentru nu am gasit pe nimeni sa ma ajute , masca care acopera ceasurile are 6 cleme 2 sus 2 jos si cate 1 pe laterale , eu am folosit o surupelnita si am fortat acel capac de plastic si sincer nu a scapat nici-o clema tote sau rupt , asa am ajuns la ceasuri , dar am rezolvat problema cu burete dublu adeziv de la BIZON si tine destul de bine .
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si nu cred ca te incurca acel suport de telefon . oricum pentru ajutor 0740650879 Florin
Skip ads

  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt sfaturi! o sa incerc in timpul saptamanii sa scot casetofonu si suportul. dak as scoate masca aceea ar trebuie neaparat sa dau jos si suportul d telefon pt k vine peste masca in partea dreapta.
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am mai schimbat la o masina si de data asta am fost expert in 10 min. functiona totul si doar cu cassul si suportul acestuia scos si pe langa asta am reusit sa schimb si becurile arse din bord adica de pozitie si proiectoare sunt as frate Embarassed dupa ce am facut teste pe masina mea . he he Laughing
Acum fara gluma vezi ca eu la masina mea am schimbat acele becuri cu tot cu soclu acela de plastic in schimb la masina de ieri am observat ca se poate schimba doar becul , vezi ca exista pe la mai toate magazinele cu piese auto niste becuri de 12v 1.2 fara soclu fara nmk. imi pare rau nu am acum sai fac o poza sa-l vezi dar te descurci tu si acele becuri se infig in soclul tau original dupa ce l-ai extras pe cel vechi , atentie cand le montezi sa fi foarte atent sa se rasuceasca exat 1/4 de tura spre dreapta cum e becul spre stanga ta ca o sa fie exact pe invers . Succes pentru alte inf. iti stau la dispozitie
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
PS nu scoate nici-o masca doar cass-ul si suportul ca ai loc
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
multumesc foarte mult florin! d mare ajutor sfaturile tale. sapt asta am program 8:00-20:00 in toate zilele lucratoare! mai mult k sigur o sa incerc sa rezolv problema sambata! o sa t tin la curent si dak cumva am probleme t contactez! Smile
  • catalin_marian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut baietii,am un opel vectra b cu cd
cum reusesc si eu sa schimb becurile din bord cu leduri,cum desfac bordul si consola?am gasit ledurii speciale ,un alb neon,cam scumpe dar vreau sa incerc cu acele leduri de la brichete ,ce mai trebuie facut ?
ms anticipat

  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu folositi leduri de bricheta , din experienta personala , o sa faci pom de craciun din bord, foarte greu le asortezi , aparent toate au aceeasi culoare dar la sfarsit o sa aveti un bord cu multe nuante de alb ....e si mai rau atunci cand le folositi ptr ceasurile de bord

sfatul meu: cumparati leduri scumpe - 3-5-6-8 lei bucata..ganditi-va ca nu merita atata munca , ca apoi sa fiti dezamagiti si sa mai demontati odata toata treaba ... ledurile scumpe sunt sortate din fabrica dupa nuanta culorii!

spor la treaba !
  • catalin_marian

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms mult ,dar deja am schimbat azi toate becurile de la ceas,mai am de pe consola si nu stiu cum sa ajung la beculetul de la bricheta si scrumiera?
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
florin am dat jos casetofonul si sina , am dat d soclurile alea dar nu reusesc sa le rasucesc...u cum ai reusit sa l scoti? ma gandesc nu cumva sa difere modul d prindere d la vectra 97 cum am vazut k e a ta si cea d p la sfarsitul lui 2001 cum e a mea. m am folosit si d o oglinda sa vad mai bine c e p akolo si am vazut k sunt 3 socluri in dreptul primelor 2 ceasuri si o mufa "babana" in dreptul celui de al treilea.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR