Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
E manarit kilometrajul.Ai avea , dar apropiat de 150 - 160 mii km rulati vezi "taticu"Dan Cuciureanu -la toate posturile d-lui. Citeste si vei vedea ca se curata. Spune codul erorii.P1405 cumva?Cand problema e EGR vezi ca motorul sufera, adica faci un test de compresie
Skip ads

  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Domnul Petrcila inca stept un raspuns de la dv in leg cu codul de EGR postat anterior /E bun sau nu? GTT.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Doamna, uitati cum sta treaba: codurile de EGR nu stiu sa vi le spun exact (Dan sau altii poate sunt mai in tema), deoarece eu inca nu am schimbat EGR cu unul nou si am dat afara EPC care e cam depasit banuiesc. Problema este ca daca ati dat datele la magazin pentru motorul si masina dvs. atunci EGR valve este numai una, si nu aveti a va teme. Noile programe de conversie a codurilor ce le detin dealer-ii ma depasesc. Dar, mai in gluma, mai in serios, dvs. cred ca ati dat "rasol" la spalare EGR. Daca la lagarul tijei pistonasului acela minuscul ramane (si ramane) o urma abraziva cat de mica, este suficient ca sa dea intarziere sau diferente in citirea valorilor potentiometrului incasetat. Codul P1405 apare si a aparut la multi dupa curatare (chiar si la mine fiind foarte sigur ca am lucrat bine). Evident ca am avut noroc, fortand oarecum pe masina acest EGR sub atenta supraveghere a valorilor de diagnoza, la turatii variabile, cu stergere si revenire a codurilor setate. Marele secret la spalare, dupa cum a aratat si Dan in postul sau, raman impulsurile in timpul acestei operatiuni. Ideea este ca daca ohmetric sunt probleme la cupla EGR (intrerupere neta sau valori mult diferite), atunci evident ca EGR se schimba. Eu in ideea ca o veti schimba am aruncat aceasta vorba, care oricum ramane valabila. Depinde de hotararea dvs. Imi dati PM daca va hotarati sa luati una noua. Cu multumiri...
  • Crazyey

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut , stie cineva de unde pot procura garniturile pt EGR in Bacau?
vreau si eu sa curat EGR-ul la o Corsa C Z12XE

stima
Skip ads

  • adrian2010

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am ajuns si eu pe site dupa ce mi-am spart creierii cu masina pe care o am
Spre disperarea mea am cumparat in 2009 un Opel Corsa din 1993 motor c 12 nz
De cind am cumparat-o am numai probleme cu ea.
Existau si cind am cumparat-o dar acum s-au inmultit si nu mai stiu ce sa ma fac cu ea.
Simptomatologie:
Cred ca cea mai grava este faptul ca trebuie sa schimb axul cu came.Asta o stiam din start.
Masina nu sta la relanti,deloc.Motorasul pas cu pas este deconectat deoarece cind este conecata masina se tureaza aiurea si asa.
Acum a inceput sa se inece si sa intirzie in accelerare, tremura toata si suna toate pe ea.
Stiu ca nu pot sa am cine stie ce pretentii de la o masina din 1993 dar deja nu mai suport sa o aud cum sufera.
Am citit postul cu curatare EGR si Thotle Body si Acceleratie dar din pacate inclinatiile mecanice ma dezavantajeaza.
Din pacate cam toti mecanicii pe la care am fost m-au ajutat mult cu raspunsuri de genul:lasa-ma domle ca nu are nimic si oricum e prea scump sa o repari.
Piese second nu gasesc nimic doar daca cumpar un motor intreg si asa mai departe.
Eu stau in Tg Mures
Intrebarea mea mare este ce pot sa ii fac sa mearga cit de cit.poate ma ajuta si pe mine cineva cu ceva poze pentru un motor c12nz pe unde e senzorul EGR si throlttle sensor sa vad poate reusesc sa le curat si ceva se intimpla.
Oricum multumesc si chiar daca nu reusesc sa rezolv ceva macar mi-am spus oful Crying or Very sad
Multumesc Mult
  • cristina1211

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Roaga-l pe dl Dan Cuciureanu. E om de omenie si supermeserias.
  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor. Saptamana trecuta am curatat valva EGR. Am studiat atent tot ce scrie pe forum. Am facut curatarea. Maine vreau sa verific masuratorile la mufa EGR. Ieri am avut surpriza sa apara o eroare. Am citit eroarea si e 1405. Sa nu fi facut eu bine ceva? E cazul sa ma nelinistesc? Am stricat valva Egr? Nu prea inteleg.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
P0400 este EGR intepenit, P1405 apare dupa curatare defectuasa EGR, daca nu dai impulsuri cu carbusolv mult si bine nu cureti valva eficient.
Skip ads

  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Dan pentru raspuns. M-am mai linistit. Am dat impulsuri cu egr in carbusolv. De multe ori. Eroarea acum nu mai apare. Dar a ramas stocata in memoria ECU. Daca nu dispare in cateva zile , resetez ECU si apoi astept sa vad ce se intampla. Daca mai apare o data eroarea 1405 sunt nevoit sa demontez din nou egr si sa insist la axul electromagnetului.
Am tot urmarit fotografiile colegilor cu egr curatat. Nu se vede axul sau capacul de pe ax care inchide acolo orificiile in EGR. Am inteles ca axul electromagnetului face o miscare de max 5 mm. Nu sunt sigur daca la mine axul si ,,dopul,, de pe ax se afla in pozitia corecta(in repaos). Electromagnetul (partea aceea cilindrica cu mufa) este montat pe acel ansamblu cu cavitati. Axul electromagnetului trece prin prima cavitate, acolo este o gaura prin acel perete si ajunge in a doua cavitate. La mine dopul de pe ax apare in a doua cavitate.( in repaos dopul inchide orificiul din acel perete dintre cavitati) La aplicare 12 volti pe pinii 1 si 5 axul iese cam 5 mm din electromagnet, in a doua cavitate. Acum cele doua cavitati comunica. Sper ca asa e bine. Nu am mai vazut egr demontat. Iar pozele pe care le-am facut nu se vad bine, era destul de intuneric in hala in care am facut lucrarea. Multa sanatate tuturor.
  • maeunu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor !Sunt Mihai si am o Agila! )))
Azi am curatat EGR-ul cu un prieten mecanic de meserie si urmand sfaturile de pe site in special ale D-lui Dan am reusit si chiar se cunoaste la mers .
Am o Agila 1,2 de 140000 si din care 17000 i-am facut eu si lucrarile de intretinere chiar salveaza bani si nervi.
Inca o data multumiri D-lui Dan Cuciureanu.
  • liviuss

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ajutor pentru vectra c Z19DT an 2005, unde-i EGR-ul sa-l fac varza? ma supara in mers , se tureaza, accelereaza si brusc moare motorul de parca nu se mai alimenteaza. NU-S INJECTOARELE!
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua. am o corsa din 2001 cu motor 1.2 16 v. azi am fost sa comand garniturile de la EGR si vanzatorul mi a spus ca pt motorul meu asa arata garnitura , ca in poza de mai jos(am gasit o pe forum)
Este buna asa sau trebuie sa nu fie canalul acela astupat?in caz ca nu e buna , se poate decupa canalul respectiv sa o fac sa se potriveasca ?sau sa caut in alta parte?
Multumesc si o zi buna va doresc .

Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
E buna garnitura.
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dar de ce la agila are 2 canale dinalea si la corsa decat unu?Multumesc de raspuns ma duc sa o comand repede ca cica in 3 4 zile vine.
  • neghina dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la toti opelistii.Am Vectra B2, benzina, 1,6, as vrea sa curat valva EGR dar nu sunt prea sigur unde e amplasata.Va rog sa ma ajutati cu o poza daca are cineva.Cu multumiri.
  • zakky

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
o imagine face cat o mie de cuvinte
  • neghina dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc zakky.Motorul meu nu arata tocmai asa dar banuiam ca valva egr e acolo sub clapeta de acceleratie unde spui tu.La masina mea bujiile sunt sub bobina de inductie monobloc. Multumesc inca odata.
  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara dl Dan,rugamintea mea ar fii daca ati putea sa faceti un desen ,cum trebuie legat firul la egr cu un bec de positie cind este la curatat...multumesc.Numi trebuie un desen de inginerie numai o schita cu creionul sa vad cum sa leg becul in linie....
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
firele sa aiba papuci si izolatie buna sa nu faca scantei.nu are inportanta daca pui la pinu 1 sau la pinu 5 plusul.
cam asta e schema

  • tdk2006

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mu;tumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR