Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sorinacio69

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Lista aceea este irelevanta,dupa parerea mea, evident. Nu se regasesc in ea anvelope bunicele precum bfgoodrich g-force winter2 , dar se regasesc de'alde fulda, nexen, kleber, semperit si alte porcarii 😂
Din pacate nu mai exista topuri reale dupa care sa te inspiri. Sunt doar pareri subiective , fie ele mai mult bune fie mai mult rele. Unuia i'au priit, altuia nu si tot asa 😂
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu meg pe nokian.acum de vreo 2 ani wr d4 la astra j.inainte la asta g am avut wr d3 vreo 4 ani .in ultimul am de convietuire cu g-ul am trecut la wr d4.in total de vreo 7 ani sunt cu nokian.multumit de performanta lor pe zapada,asfalt umed.cam sufera la temp maricica.
  • sorinacio69

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Nokian sunt ok in ceea ce priveste aderenta, insa calitatea asta vine cu un pret : se consuma repejor si se degradeaza textura f.f. repede. Am 2 michelin alpin 4 dot 2012 si am 2 nokian wrd4 dot 2017 decembrie. Ei, alea michelin de 6 ani, par a avea textura si proprietatile cauciucului in sine, ca in prima zi cand le-am cumparat de noi. Nokianul de nici 1 an, arata jalnic, ca si cum ele ar fi dot 2012 😐
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Se compara astra cu fiesta, cu tractiune fata, masini din clase diferite.Insa nu stiu daca ati avut ocazia sa conduceti masini pe peste 180 Cp si cuplu de peste 350Nm cu tractiune spate. Acolo sa vezi senzatie, cand intri in curba in decelerare, iar la jumatatea curbei ii dai carbuni si mai intra un pic in derapaj si te trezesti onlic pe contrasens. Nu recomad nimanui sa faca asta, doar pe un circuit amenajat, in trafic este foarte periculos.


Salut Mihai!
160 cai si 380nm. Dar tractiune fata! 🥇🤣
E senzatie, oricum..
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sorinacio69 a scris:Nokian sunt ok in ceea ce priveste aderenta, insa calitatea asta vine cu un pret : se consuma repejor si se degradeaza textura f.f. repede. Am 2 michelin alpin 4 dot 2012 si am 2 nokian wrd4 dot 2017 decembrie. Ei, alea michelin de 6 ani, par a avea textura si proprietatile cauciucului in sine, ca in prima zi cand le-am cumparat de noi. Nokianul de nici 1 an, arata jalnic, ca si cum ele ar fi dot 2012 😐

Depinde si de modul de condus al fiecaruia.ale mele sunt in stare destul de buna.din estimarile mele mai ma tin inca 2 ierni lejer,exceptand iarna care urmeaza.apoi le schimb indiferent de uzura lor.din punctul meu de vedere o anvelopa de iarna mai veche de 5 ani,nu mai promite aceleasi performante.este pana la urma viata mea si a familiei mele in joc.nu pot risca asa ceva.mereu am mers pe pragul asta de 5 ani la anvelope,fie ele de vara sau de iarna.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
mihai1983 a scris:Se compara astra cu fiesta, cu tractiune fata, masini din clase diferite.Insa nu stiu daca ati avut ocazia sa conduceti masini pe peste 180 Cp si cuplu de peste 350Nm cu tractiune spate. Acolo sa vezi senzatie, cand intri in curba in decelerare, iar la jumatatea curbei ii dai carbuni si mai intra un pic in derapaj si te trezesti onlic pe contrasens. Nu recomad nimanui sa faca asta, doar pe un circuit amenajat, in trafic este foarte periculos.


Salut Mihai!
160 cai si 380nm. Dar tractiune fata! 🥇🤣
E senzatie, oricum..


Eu am lasat-o asa cum este de fabrica 184 cp si 380Nm. la 2000 cmc. O pot urca pana la 220 Cp si un maxim de 450 Nm, numai cu un simplu soft. Resful o da in SF deja.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:Buna dimineata,imi pare nespus de rau ce li s-a intamplat lui Silviu si Epidaurus ! Eu am patit-o de 2 ori anul asta si amandoua lovituri au fost in bara spate ! Ultima lovitura a fost sanatoasa ca a infundat bara ! Pe asiguraea CASCO platesc doar 10 lei in plus fata de anul trecut ! Cei de la Radacini Opel Galati au spus ca nu exista riscul exfolierii vopselei intrucat vopseaua veche se slefuieste si apoi se vopseste in in vid ! Lucrarile au iesit foarte bine,nu am nimic de reprosat in privinta asta,eu am altceva sa le spun dar cand am sa schimb anvelopele,ca mi-au lovit janta dreapta fata si nu am vazut-o cand am semnat de primire !

Având în vedere cã din 2012 nu am mai avut de-a face cu treburi de genul acesta, sunt foarte conștient cã nu puteau dura la nesfârșit, asa ca nu m-am șocat foarte tare. A fost ceva oftica pentru ca am parcat-o relativ izolat si departe de intrare, dar se pare ca nici acolo nu scãpãm de idioți.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Eu zic in continuare ca comarati mere cu pere...
Mie astra j mi se pare neutra la viraje.
Am mers cu ford fiesta si mi se pare subviratoare (adica ia curbele mai strans, mai din scurt, au tendinta sa te duca spre interiorul curbei) insa am mers si cu alte masini care erau supraviratoare (adica aveau tendinta sa te arunce in exteriorul curbei).
Am si vectra si se comporta aproape la fel, nu e mare diferenta.
Daca vreti sa comparati 2 masini in viraje luati in calcul diatanta dintre roti, atat intre cele 2 puni cat si intre rotile de pe aceeasi punte.
La fiesta, care e o masina scurta, diatanta intre punti e mai mica si e normal sa ia curbele mai stramt.
Dar comparati cu alte masini care au distanta intre punti mai mare... Sa vedeti cum ies in afara curbei.

Nu am zis ca Astra este instabilã ci trebuie sã o tratezi ca pe un sedan si nu ca pe un hatchback din aceeași clasã.
Skip ads

  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sorinacio69 a scris:Lista aceea este irelevanta,dupa parerea mea, evident. Nu se regasesc in ea anvelope bunicele precum bfgoodrich g-force winter2 , dar se regasesc de'alde fulda, nexen, kleber, semperit si alte porcarii 😂
Din pacate nu mai exista topuri reale dupa care sa te inspiri. Sunt doar pareri subiective , fie ele mai mult bune fie mai mult rele. Unuia i'au priit, altuia nu si tot asa 😂

Bf goodrich winter 2 si kleber krisalp 3 sunt una si aceeasi anvelopa. Si se afla destul de bine in topuri. Eu am bfgoodrich si sunt multumit de ele
  • Ovidiu85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Tocmai am observat ca s-a ars becul pentru mers cu spatele. M-am uitat in carte si nu sunt trecute ce tipuri de becuri trebuie sa cumpar. As vrea sa cumpar cate o rezerva pentru fiecare tip de bec de care as avea nevoie. Ma poate ajuta cineva cu informatia asta?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Te poate ajuta Cosmin. Din ce îmi aduc aminte a fãcut și upgrade la Led. Poate este indicat sa treci și tu dacã tot este ars cel vechi. Oricum lumina de la cel clasic parca nici nu exista 😩
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Aici gasiti ce tip de bec merge: https://am-application.osram.info/en
O zi buna
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ovidiu85 a scris:Tocmai am observat ca s-a ars becul pentru mers cu spatele. M-am uitat in carte si nu sunt trecute ce tipuri de becuri trebuie sa cumpar. As vrea sa cumpar cate o rezerva pentru fiecare tip de bec de care as avea nevoie. Ma poate ajuta cineva cu informatia asta?


https://www.pieseauto.ro/bec...gm-741277520.html
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Azi am avut program de spa: decontaminare cu argila si protectie ceramica

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru l.am facut si eu Alexxander in urma cu 2 saptamani.decontaminare si aplicare nanolex plus aquapel pe geamuri.
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Geamurile sunt programate maine. Tot cu decontaminare inainte. Eu am luat nanolex ultra glass. Tot maine dau si pe faruri cu sonax headlight protection
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Sa aveti grija sa nu devina geloase sotiile!😉
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tare, Tai-Pan...
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Alexxander da le ai nu gluma..ma programez si eu la tine Razz (glumesc)
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Recunosc ca am ceva experienta. Sunt la a 4-a masina noua. Deja detailingul a devenit un hobby. Ma ajuta si faptul ca stau la casa, altfel era mai complicat. Daca ai drum la Cta cu mare drag te astept pe la "atelierul meu".
Cat despre sotie cred in loc sa fie geloasa mai degraba se bucura ca ma ocup de masina si nu de alta femeie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR