Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,055
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Salutare,
Ai ceva km parcurși cu mașina. Ceva probleme? Speram ca nu..😁.
Ieri am mers într-o Astra k și parca eram în Corsa soției. Se simte foarte ușoarã și nu este la fel de bine insonorizata precum J.
J sedan vs K câștiga clar alegerea. Pãcat ca a ajuns la finalul producției.

PS: mai am 3 ani în care trebuie sa ma gândesc ce iau în schimbul Astrei. Vedem ce mai se lanseazã.


Subiectiv Razz Razz Razz ...problema sta exact invers !
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
Bau Bau a scris:Hahaha. Clar o sa fie piața invadata de Astra J sedan.
Eu am primit ordine clare. Minim 180cp+ pe masina familiei iar cea a soției minim 130 cp. Deci ot doamna ceva A klass sau 120i bavarez.
Pt mine vedem..😁

Trebuie sa o las usor cu kilometrii, as vrea sa o dau pana in 70.000.
Sa obtin si ceva pe ea.
Acelasi lucru si cu revopsirea, am botul ciuruit de la mersul pe autostrada. Dar cred ca voi renunta la vopsire, clientul aprecieaza mai mult o vopsea sarita datorita rulajului decat o revopsire care poate ascunde vreun accident.


Corect. Asta este gândirea bunã. Nu vopsesc ceva care nu merita.
Și eu am pe capota o piatra luata. Asta e. Nu stam în Germania.😁 doar ii vizitam...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
Bau Bau a scris:Salutare,
Ai ceva km parcurși cu mașina. Ceva probleme? Speram ca nu..😁.
Ieri am mers într-o Astra k și parca eram în Corsa soției. Se simte foarte ușoarã și nu este la fel de bine insonorizata precum J.
J sedan vs K câștiga clar alegerea. Pãcat ca a ajuns la finalul producției.

PS: mai am 3 ani în care trebuie sa ma gândesc ce iau în schimbul Astrei. Vedem ce mai se lanseazã.


Subiectiv Razz Razz Razz ...problema sta exact invers !


In K este plin de plastic tare pe fete uși...etc. La J se vede ca nu a fost conceput în criza.
La K cred ca s-au gândit sa o punã la cura de slãbire grabnicã. Fata de J cred ca are sigur vreo 250-300 kg mai jos. La mine în carte scrie ca are 1505 km. 😩
E o mașinã cu "greutate"..😁😁😁😁😁
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,055
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Stiu, stiu Razz Razz Razz ! Bun si bronzul ! Razz
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
🤣🤣🥇
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:@Bau Bau, Arteon!🥇

Si in cazul meu a avut loc o schimbare dramatica de plan, din pacate. O voi mai tine cel mult 2 ani de acum, urmeaza sa-i fac extinderea garantiei cu 3 ani (bonus 1 an si ceva la vanzare) si ne spunem ramas bun.
De asemenea, am incetat orice modificare de ordin estetic/tehnic.

Bau Bau, trebuie sa le dam pe rand, sa evitam concurenta si implicit preturile mici Smile))


Ce-ai patit?!
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:
Bau Bau a scris:Salutare,
Ai ceva km parcurși cu mașina. Ceva probleme? Speram ca nu..😁.
Ieri am mers într-o Astra k și parca eram în Corsa soției. Se simte foarte ușoarã și nu este la fel de bine insonorizata precum J.
J sedan vs K câștiga clar alegerea. Pãcat ca a ajuns la finalul producției.

PS: mai am 3 ani în care trebuie sa ma gândesc ce iau în schimbul Astrei. Vedem ce mai se lanseazã.


Subiectiv Razz Razz Razz ...problema sta exact invers !

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Baieti dar le vindeti gata? Smile)))
Skip ads

  • otep

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Tocmai am cumparat si eu un opel astra j ALB 140cp s/s de o luna si cateva zile nou cu rabla. In aceasta luna am facut 1333 km in care am scos 6.1l/100 combinat, am obtinut minim 7.8-7.9 l/100 in Bucuresti 4.4-5 in afara, iar maxim 14l/100 prin bucharest city. Intr-un cuvant: Sunt multumit de masina, de pret, de consum, de dotari si in general de tot, chiar nu am avut neplaceri (poate doar butoanele de pe consola centrala care mi se pare ca se murdaresc prea repede si trebuie sa le sterg).
Sunt 922 de pagini, am incercat sa citesc din umbra cat mai mult, insa nu voi putea niciodata sa parcurg tot topicul. Am cateva intrebari care probabil s-au mai discutat:

1. In cartea masinii am citit ca trebuie sa bag benzina fara aditivi metalici ca altfel se strica motorul. Unde are asa ceva ? Am citit pe aici ca e buna benzina de petrom 99, ce aditivi are ? Am alimentat destul de des de la benzinaria Carrefour, mi s-a parut ieftina si fara aditivi, dar nu stiu cat de buna este, am inteles de la ei de pe site ca e benzina standard de la rompetrol.

2. Tocmai am schimbat cauciucurile cu niste falken euroall season as210.
Acum vreau sa le vand pe cele de vara de la continental care au doar 1000km, credeti ca pot scapa de ele ? ca de cand le-am pus pe olx, nu m-a contactat nimeni, senzatia mea este ca avem o marime cam atipica de cauciucuri, eu am dat 1500 lei pe cauciucuri in timp ce un coleg de munca a dat doar 800 lei, ne-am procopsit.

3. Ornamentele cromate de geamuri de unde pot lua si eu ? am gasit pe un site la 550 lei, dar nu stiu daca exista si mai ieftin.

4. Scutul motor va trebui sa il montez in reprezentanta, altfel pierd garantia ?

Sper sa nu va plictisesc cu intrebarile.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Cromurile sunt de la o firma din Galati!
550 pachetul pt geamuri, 190 lei pachetul pentru proiectoare.
Eu am batut de 2 ori drumul la ei pentru a mi le monta.
Foarte multumit, calitate, inox 100%
Asa arata pe masina:

Benzina, Petrom 99 de cand am luat-o. Un an de zile si aproape 23k km si merge brici motorasul.

Scutul, de pe Emag, montaj pe unde poti mai ieftin. Nu pierzi garantia!
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
Cosmin95 a scris:@Bau Bau, Arteon!🥇

Si in cazul meu a avut loc o schimbare dramatica de plan, din pacate. O voi mai tine cel mult 2 ani de acum, urmeaza sa-i fac extinderea garantiei cu 3 ani (bonus 1 an si ceva la vanzare) si ne spunem ramas bun.
De asemenea, am incetat orice modificare de ordin estetic/tehnic.

Bau Bau, trebuie sa le dam pe rand, sa evitam concurenta si implicit preturile mici Smile))


Ce-ai patit?!


Eu n-am patit nimic. Iti voi scrie in privat ce s-a intamplat, putin mai tarziu! 🙄
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Baieti dar le vindeti gata? Smile)))


Din pacate, da Sad
Skip ads

  • otep

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Salut! Cromurile sunt de la o firma din Galati!
550 pachetul pt geamuri, 190 lei pachetul pentru proiectoare.
Eu am batut de 2 ori drumul la ei pentru a mi le monta.

Aoleu, pai sunt greu de montat, ca eu aveam de gand sa mi le trimita prin posta si sa le montez eu personal. Trebuie instrumente complicate, boloboc, laser ?

Alte optionale after market ce mai recomandati ? Camere video de march arriere ? Deja i-am facut o zgarietura la o parcare laterala, noroc ca deabia se vede pe bara fata langa zona neagra de langa numar.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Eu am fost mai comod si am preferat sa mi le monteze ei. In felul asta am si garantia unui montaj reusit. Se pot trimite si prin curier si le montezi tu. Mai ieftin, nu am gasit. Si nici mai scump Smile)

Am vazut ca ai culoare alba, daca pui o folie pe geamuri o faci super! Nu iti mai trebuie cromuri.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:
Tai-Pan a scris:
Cosmin95 a scris:@Bau Bau, Arteon!🥇

Si in cazul meu a avut loc o schimbare dramatica de plan, din pacate. O voi mai tine cel mult 2 ani de acum, urmeaza sa-i fac extinderea garantiei cu 3 ani (bonus 1 an si ceva la vanzare) si ne spunem ramas bun.
De asemenea, am incetat orice modificare de ordin estetic/tehnic.

Bau Bau, trebuie sa le dam pe rand, sa evitam concurenta si implicit preturile mici Smile))


Ce-ai patit?!


Eu n-am patit nimic. Iti voi scrie in privat ce s-a intamplat, putin mai tarziu! 🙄


Și mie..😁 sunt curios de ce nu o mai vrei..😁
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
otep a scris:

1. In cartea masinii am citit ca trebuie sa bag benzina fara aditivi metalici ca altfel se strica motorul. Unde are asa ceva ? Am citit pe aici ca e buna benzina de petrom 99, ce aditivi are ? Am alimentat destul de des de la benzinaria Carrefour, mi s-a parut ieftina si fara aditivi, dar nu stiu cat de buna este, am inteles de la ei de pe site ca e benzina standard de la rompetrol.

2. Tocmai am schimbat cauciucurile cu niste falken euroall season as210.
Acum vreau sa le vand pe cele de vara de la continental care au doar 1000km, credeti ca pot scapa de ele ? ca de cand le-am pus pe olx, nu m-a contactat nimeni, senzatia mea este ca avem o marime cam atipica de cauciucuri, eu am dat 1500 lei pe cauciucuri in timp ce un coleg de munca a dat doar 800 lei, ne-am procopsit.

3. Ornamentele cromate de geamuri de unde pot lua si eu ? am gasit pe un site la 550 lei, dar nu stiu daca exista si mai ieftin.

4. Scutul motor va trebui sa il montez in reprezentanta, altfel pierd garantia ?



1. merge si benzina de 95 si de 98. eu am pus OMV 100 doar la prima alimentare, apoi am pus doar Rompetrol de 95.

2. dimensiunile noastre sunt atipice ca sa se incadreze masina la emisiile de 130g CO2 ptr rabla. din cauza asta avem anvelope care se pun si pe unele crossovere si sunt mai scumpe.
cauciucurile de iarna le iei mai rar, asa ca 350-550 lei pe un cauciuc o data la 5-10 ani nu e un capat de tara, mai ales ptr o masina care a costat 10-15.000 euro.
continentalurile sunt niste mizerii de cauciucuri, am gasit pe olx aproape 10 persoane care le-au dat jos de pe astra J si doreau sa le vanda, asa ca nu te astepta sa obtii mare lucru pe ele.

3. asta e pretul la ornamente, mai ieftin nu gasesti. oricum e mai bun decat pretul de optiune "din fabrica"
imi voi pune si eu, dar probabil la anul ca momentan m-am oprit cu cheltuielile ptr masina.

4. scutul il poti lua de unde vrei tu si monta unde vrei tu, nu afecteaza garantia.

in afara de scut iti recomand sa iti pui si aparatori de noroi la roti. vopseaua la opel-urile noastre e foarte proasta, asa ca dupa prima iarna imi vei multumi.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Va salut.am o mica problema legata de incuierea si descuierea masinii.a scazut raza de actiune a telecomenzii...de vreo 2 sapt am observat ca face figuri,tot scade distanta de actionare.astazi am masurat aproximativ 7 metri.de la distanta asta incuie sau descuie masina.partea nasoala este ca nici cheia de rezerva nu merge.oare se pot desincroniza amandoua?sau nu mai comunica cu modulul de incuiere/descuiere al masinii?ceva pareri?e stresanta situatie pt ca inainte margea si din casa de la et 5,de la peste 50 metri.sa incerc pe la reprezentanta e resincronizare sau sa incerc o schimbare a bateriei.la ambele telecomenzi.hai ca una a fost folosita intens,dar cea care a stat in casa nici nu am folosit.o vreodata.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Otep, cu cauciucurile iti doresc multã rãbdare. Eu le am de anul trecut pe mai multe site-uri, iar persoanele care m-au contactat le voiau cam moca, eventual sa le dau și de o bere ca ma scapã de ele. Xxl are dreptate apropos de calitatea lor.
Benzina pun Mol aditivata și merge excelent. Pe site-ul lor sustin ca aditivul folosit este ETBE, adicã etil-tert-butil-eter, care nu prea seamãnã a compus metalic. Acest aditiv, mai spun ei, este folosit în loc de etanol. Sunt cam singurii care "recunosc" ce pun în benzinã.
Cãtãlin, dacã îmi aduc bine aminte, în manual menționeazã de o procedurã de recunoaștere a cheii, gen se baga in contact, se rotește pe poziția de test când se face bordul pom de craciun și se apasã butonul de deschidere de pe cheie. Oricum trebuie vãzut manualul înainte de procedurã. La Citroen aveam o procedurã similarã. Dacã nu este sau nu merge, rãmâne partea cu service-ul. Baftã!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Va salut.am o mica problema legata de incuierea si descuierea masinii.a scazut raza de actiune a telecomenzii...de vreo 2 sapt am observat ca face figuri,tot scade distanta de actionare.astazi am masurat aproximativ 7 metri.de la distanta asta incuie sau descuie masina.partea nasoala este ca nici cheia de rezerva nu merge.oare se pot desincroniza amandoua?sau nu mai comunica cu modulul de incuiere/descuiere al masinii?ceva pareri?e stresanta situatie pt ca inainte margea si din casa de la et 5,de la peste 50 metri.sa incerc pe la reprezentanta e resincronizare sau sa incerc o schimbare a bateriei.la ambele telecomenzi.hai ca una a fost folosita intens,dar cea care a stat in casa nici nu am folosit.o vreodata.
nu cred ca e problema de sincronizare... La vectra patesc asemanator dar prin benxinarii... Stau ca prostul cu cheia in mana langa masina si nu vrea... In alte parti merge si de la 20 de metri... Cred ca ceva bruiaza, mai ales daca in zona ai magazine cu alarma...
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Posibilã și aceasta situație.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR