Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste tentativa de frana de motor, daca tu esti multumit de ea, e foarte bine......
Eu nu sunt multumit deloc!
Am incercat sa "o fac" la forja si tot nu a mers....
Probabil ca nici forjorii nu mai sunt ce au fost!😁
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare. Am ajuns la aproape 15k de km intr-un an si 4 luni. Masina se comporta foarte bine. Cand ies pe autostrada ii mai schimb vietele pe la 5k rot/min. Ieri in drum spre capitala i-am dac un pic de cox, cum se spune, treapta 2 pana pe la 70, treapta 3 pana la 120 ( era aproape de 5k rot) iar treapta 4 pana pe la 160 dupa care am lasat-o lejer. Pot spune ca intre 3k si 5k rot/min motorul se simte cel mai bine, asa mi se pare mie. De consum nu spun nimic. La inceput am fost un pic sceptic fata de acest motoras, insa incepe sa imi placa. As fi preferat pe aceasta masina un 1.6 sau chiar 1.8 turbo, era mult mai bine. In rest drumuri bune si libere tuturor.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cu motor mai mare, consumul in Bucuresti urca la cer!
Vrem si cuplu/putere mare si consum mic si sa intre si in programul rabla!
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut Tai-Pan, daca ai urmarit in pic posturile mele, eu niciodata nu m-am plans de consum. Doar am incercat sa inteleg cum uni dintre colegi vin cu niste consumuri ...... care eu nu stiu cum le obtin.
Si da, eu unul, mi-as fi asumat toate cele pentru un motor mai mare, pus pe caroseria de astra J.
Skip ads

  • sorinacio69

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Din 1050 km, 85 % sunt facuti in oras. Deci un mixt intre 85% oras si 15% extern, este de 7.5 % si pentru mine este foarte multumitor. La drum intins nu sare de 5.5 - 6 %. Daca îi dai talpa ca nebunul, schimbi in turatii foarte mari si faci accelerari si decelerarii bruste, normal ca unii scot si consumuri de 13-14% si se vaita aiurea descurajand si pe altii. 🙌
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Pai Sorin, fara sa te superi pe mine, stii de ce este recomandat ca o data pe luna, la.mers preponderent in oras sa faci un drum pe exterior si sa schimbi la turatie mai ridicata, sa o tii la o turatie mai ridicata o mica perioada? Ca sa ajuti la curatarea sistemului de evacuare, sa aduci elementul catalitic la temperatura si presiunea optima de lucru sa isi faca treaba cat mai bine si sa proceseze si restul ramase de la mersul in oras.
Legat de consum, acesta este in functie de cat de gros si greu este fagul care il pui pe acceleratie.
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
sorinacio69 a scris:Din 1050 km, 85 % sunt facuti in oras. Deci un mixt intre 85% oras si 15% extern, este de 7.5 % si pentru mine este foarte multumitor. La drum intins nu sare de 5.5 - 6 %. Daca îi dai talpa ca nebunul, schimbi in turatii foarte mari si faci accelerari si decelerarii bruste, normal ca unii scot si consumuri de 13-14% si se vaita aiurea descurajand si pe altii. 🙌


Eu nu am reusit mai mult de 8,8 cu acelasi motor pe Zafira....
Tai_Pan a zis ca nu m-am straduit suficient .... dar in 800 si ceva km pe autostrazi in Germania... nu am reusit un consum mai mare de atat..... (in extraurban)

  • sorinacio69

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Pai Sorin, fara sa te superi pe mine, stii de ce este recomandat ca o data pe luna, la.mers preponderent in oras sa faci un drum pe exterior si sa schimbi la turatie mai ridicata, sa o tii la o turatie mai ridicata o mica perioada? Ca sa ajuti la curatarea sistemului de evacuare, sa aduci elementul catalitic la temperatura si presiunea optima de lucru sa isi faca treaba cat mai bine si sa proceseze si restul ramase de la mersul in oras.
Legat de consum, acesta este in functie de cat de gros si greu este fagul care il pui pe acceleratie.


Doamne fereste Mihai, nu m-am referit la tine cand am zis a îi da "talpa ca nebunul" 😄. Vorbesc de cei care conduc in "stilul smuls" non-stop, si se vaita de consum. 😄 Stiu ca este recomandat sa o încingi din cand in cand si asta si fac. 👍
Skip ads

  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sorin, am inteles. Eu ii dau talpa controlat 😁😎. Sincer cand ies cu ea pe autostrada si traficul imi permite, o cam fugaresc. Asta pana mi-or da astia de la melitie vro felicitare sa ma linisteasca 🤣🤣
  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,am si eu o nedumerire si anume :
cand accelerez motorul,mai ales in treapta a 3-a,se aude un suierat fin,care cred ca ar fi de la turbina ! Este normal sa se auda asa ?
  • sorinacio69

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Este normal sa se auda un sunet mai ascutit precum un șuierat, dar daca este prea pronuntat nu este bine. Verifica tubulatura de admisie sa nu traga aer fals pe undeva. 👍
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:Buna dimineata,am si eu o nedumerire si anume :
cand accelerez motorul,mai ales in treapta a 3-a,se aude un suierat fin,care cred ca ar fi de la turbina ! Este normal sa se auda asa ?


S-a mai discutat aspectul sesizat mai intai de ”Cosmin simturi fine”!
Tu ce crezi, o turbina care se roteste si plimba aerul cu 100k - 200k rot/min, e normal sa scoata un suierat fin?
Skip ads

  • mosudan

  • Mesaje scrise: 649
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Sedan 2018 B14NET TURBO
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri !
@Tai-Pan,apreciez foarte mult raspunsul,sper ca si in viitor am sa gasesc raspunsuri pertinente si la obiect din partea ta si te rog sa ma ierti daca te-am deranjat !
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai1983 a scris:Salut Tai-Pan, daca ai urmarit in pic posturile mele, eu niciodata nu m-am plans de consum. Doar am incercat sa inteleg cum uni dintre colegi vin cu niste consumuri ...... care eu nu stiu cum le obtin.
Si da, eu unul, mi-as fi asumat toate cele pentru un motor mai mare, pus pe caroseria de astra J.

Nici eu nu ma plang de consum, chiar deloc!
Consum mic se obtine astfel:
- mers la ”anticipatie”, cu evitarea folosirii franei de serviciu
- accelerari liniare si usoare
- mers cu 60 km/h in tr 4, 85 km/h in tr. 5 si 105 km/h in tr. 6. Asa rezulta si vitezele medii afisate la consumuri mici........

Ai avut posibilitatea sa cumperi Astra J cu motoare mai puternice in anii trecuti.
Pretul era pe masura, adica dublu sau chiar triplu (OPC) decat am platit eu pentru aceasta masina......
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:Multumesc pentru raspunsuri !
@Tai-Pan,apreciez foarte mult raspunsul,sper ca si in viitor am sa gasesc raspunsuri pertinente si la obiect din partea ta si te rog sa ma ierti daca te-am deranjat !

Nu m-ai deranjat deloc....
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:
mosudan a scris:Buna dimineata,am si eu o nedumerire si anume :
cand accelerez motorul,mai ales in treapta a 3-a,se aude un suierat fin,care cred ca ar fi de la turbina ! Este normal sa se auda asa ?


S-a mai discutat aspectul sesizat mai intai de ”Cosmin simturi fine”!

😂😂😂
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
mosudan a scris:Buna dimineata,am si eu o nedumerire si anume :
cand accelerez motorul,mai ales in treapta a 3-a,se aude un suierat fin,care cred ca ar fi de la turbina ! Este normal sa se auda asa ?

Salut Daniel! Stai fara griji, a mea a trecut de 23.000 km si fluiera in treapta 3, 4, si uneori chiar si in 5, dar asta depinde de viteza si cum apas pedala. Oricum, plaja de turatie la care fluiera este 2800-3300 rpm.
In treapta 1 si 2 nu se aude deoarece sarcina pe turbina este mai mica.
Iar in treapta 5 si 6, evit sa apas pedala prea tare. De obicei, imi place sa ajung la viteza de croaziera in treapta a 4-a, apoi cand ajung la viteza dorita.. selectez treapta necesara.
Asa cum a zis si Sorin, a 6-a sub 130 nu ar trebui sa o folosim. Facem mai mult rau decat bine, motorul nu protesteaza, dar nici bine nu ii este, putem observa asta pe consumul instant.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cum sa nu folosim tr. 6 sub 130 km/h?!
Pai, atunci de ce mai exista tr.6?
130 km/h este viteza maxima legala in majoritatea tarilor UE.
In unele tari, viteza maxima este de 120 km/h.
Se poate folosi linistit tr.6 (unii o fac din abundenta) si la 100 km/h, in regim de mers linistit.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic, dar nu inteleg de ce la aceeasi viteza, luam exemplu 120, in treapta 5 am consum mai mic decat in treapta 6?
  • 80gogu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Au probleme cu vopseaua. Am achiziționat și eu unul în vara lui 2017 de la Plusauto Craiova și dupã un an a început sã se exfolieze lacul. Am fost cu mașina la garanție și cã sa se spele pe mâini au ajuns ei la concluzia cã e de la factori externi ( soare excesiv, fecale albine, ciment, gãinați, etc). Toate cele enumerate nu sunt acoperite de garanție. In concluzie nu sunt serioși.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR