Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca taxa s-a recuperat, urmatorul proprietar va trebui sa o plateasca. Daca tranzactia se face anul asta, nu o mai plateste, o va plati urmatorul proprietar, cel de al treilea. De la anul, daca nu abroga astia taxa asta nenorocita, nimeni nu isi va mai lua banii in instanta, pentru ca legea se va aplica si masinilor din UE si celor din Romania. Nu va mai fi o discriminare de taxa intre cele sh din ue si cele din ro, discriminare interzisa de legile europene, de aici fiind si atatea procese castigate in instanta.
Skip ads

  • sandocan85

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
si daca ii asa cum spuneti voi....ii cea mai idioata lege de care am auzit pana acuma. sa platesti de 2 ori pt acelasi lucru
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
o sa fie caterinca in continuare!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sandocan85 a scris:si daca ii asa cum spuneti voi....ii cea mai idioata lege de care am auzit pana acuma. sa platesti de 2 ori pt acelasi lucru


se plateste de 2 ori, dar se recupereaza o data, de catre primul proprietar, cel care e nedreptatit de stat. cine cumpara in 2013, daca nu se schimba legea, a incurcat-o. pentru ca sa cumperi o dacie inmatriculata ro, va trebui sa platesti o taxa de 2000-3000 de euro, totusi, eu sunt sigur ca se va schimba legea, cel mai probabil in apropierea alegerilor
Skip ads

  • ideal

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Taxa de poloare vectra b 1.8 an 1998 euro 2 = 7000 ron eu am platito
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mai luai inca una la banutii astia.
  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ideal a scris:Taxa de poloare vectra b 1.8 an 1998 euro 2 = 7000 ron eu am platito

eu am vectra b 1.8 2000 euro 2 si imi cere taxa 2550E!De ce?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Din cauza anului de fabricatie, adica 2000, cu cat e mai veche si ai euro 2 taxa mai mica, cu cat e mai noua si ai euro 2, taxa mai mare, la fel si la alte euro. Vezi daca poti face depreciere, desi e cam tarziu.
Skip ads

  • ideal

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Corect nu am cum sai fac depreciere
[b]Ai perfecta dreptate la bani astia luam poate ceva m-ai bun dar sti cum este asta sa fie necazu
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ai cum sa ii faci depreciere! daca nu are confort si optiuni ca un model nou poti sa ii faci depreciere! dar sa anuntat ieri ca urmeaza sa nu se mai plateasca taxa de prima inmatriculare incepand cu 1.01.2013! se vor restitui toti banii inapoi! dupa 31 decembrie 2012 toate autovehiculele inmatriculate in romania vor plati taxa de poluare pentru a avea drept de circulatie in romania!cine are masina cu norma de poluare non euro ,euro 1 si euro 2 poate sa le arunce de acum taxa va fi foarte mare pentru aceste auto! si euro 3 va fi consistenta ,in jur de 3000 de lei pe an! vor creste si impozitele la masini cei cu masini cu nr de alta tara ,la intrarea in tara trebuie sa cumpere drept de folosinta in functie de norma de poluare trecuta in talon,cum e si cu vignieta! nu mai e o problema pt cei care au masini inscrise afara dar platesc taxa de poluare dar care e mai mare ca a celor cu masini inscrise in romania!
  • ideal

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da e corect si ai perfecta dreptate ce spui tu insa am asteptat atita ca ba se modifica taxa ba o ieftineste pina la urma tot asa a ramas [/b]traim in trun stat mincinos si corupt in ceia ce priveste depreciere nu am putut sa ai fac tot o data sint constient ca la banuti astia imi luam ceva m-ai dar nu ma pot ineca la mal acum Rolling Eyes [b]
  • ideal

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dodel18 a scris:
ideal a scris:Taxa de poloare vectra b 1.8 an 1998 euro 2 = 7000 ron eu am platito

eu am vectra b 1.8 2000 euro 2 si imi cere taxa 2550E!De ce?
chiar nu stiu ce sa iti raspund daca te ajuta iti trimet foto copie deciziei ANAF
PROBABIL astia calculeaza taxa in functie de dispozitia care o au. loi fi nimerit nervos
Skip ads

  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
noutati despre taxa auto? se mai plateste pentru masinile aduse acum? sau cum e da deja e un haos
  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cred k sansa celor cu euro2 tot bulgaria va ramane........tara de 2 lei(a noastra)
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:ai cum sa ii faci depreciere! daca nu are confort si optiuni ca un model nou poti sa ii faci depreciere! dar sa anuntat ieri ca urmeaza sa nu se mai plateasca taxa de prima inmatriculare incepand cu 1.01.2013! se vor restitui toti banii inapoi! dupa 31 decembrie 2012 toate autovehiculele inmatriculate in romania vor plati taxa de poluare pentru a avea drept de circulatie in romania!cine are masina cu norma de poluare non euro ,euro 1 si euro 2 poate sa le arunce de acum taxa va fi foarte mare pentru aceste auto! si euro 3 va fi consistenta ,in jur de 3000 de lei pe an! vor creste si impozitele la masini cei cu masini cu nr de alta tara ,la intrarea in tara trebuie sa cumpere drept de folosinta in functie de norma de poluare trecuta in talon,cum e si cu vignieta! nu mai e o problema pt cei care au masini inscrise afara dar platesc taxa de poluare dar care e mai mare ca a celor cu masini inscrise in romania!


nu mai dati informatii false, taxa auto ramane in 2013, in prezent nu se plateste pentru masinile inmatriculate ro, se va plati la anul, Ponta a promis ca o scoate, o reduce foarte mult si baga impozit, in niciun caz 3000 lei la euro3
nu conteaza ce s-a votat inparlament, important e ca in momentul asta nu e nimic schimbat
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mar77
**


vorbesti fara sa intelegi ce ai citit! nu sant spuse de mine sant chestii comentate in presa vorbita dupa informatii pe surse obtinute de ziaristi! si da taxa de poluare care va fii platita de absolut toate masinille care ruleaza pe teritoriul romaniei va fi in functie de norma de poluare si va fi platita de toti indiferent ca masina e inmatriculata in romania sau nu! si da dupa ce te duci la rar sau itp cu cartea masinii aia iti da un abtibild cu norma de poluare pe care trebuie sa il aplici pe parbriz obligatoriu! asa cum e la nemti! ai vazut ca masinile aduse de la nemti au un abtibild de culoare pe care este trecuta norma de poluare!? asa va fi si la noi! si inca ceva : pentru cine are norma non euro va fi cam 3000 de lei pe an taxa de poluare! si scade pentru e1,e2,e3 etc! este in faza de proiect! in dezbatere! e vorba sa fie in vigoare incepand cu 2014! ianuarie! in anul 2013 se plateste la fel ca pana acum! ,urmand ca dupa 2014 cei care au platit taxa de prima inmatriculare incepand cu 2007 sa primeasca banii inapoi! daca intra sau nu in vigoare nu depinde de mine ! asta se discuta!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In postul de mai sus nu ai spus nimic de 2014, eu vorbesc strict de 2012-2013 despre care ai dat date eronate.

Pune un link cu taxa 2014 sa citim si noi.
  • ideal

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si eu cred la fel in ceia ce priveste taxa de poloare nu se modifica sau anuleaza
  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
se dau bani inapoi pentru cei care au platit taxa? sau Ponta se joaca cu vorbele ?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu se stie deocamdata ce se va intampla! sant mai multe proiecte care se bat pentru a fi promulgate ! unele sa ne subjuge mai tare altele sa ne dea banii inapoi! sa vedem care razbate!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR