Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ciprian iasi a scris:Interiorul este Alcantara piele + stofa foarte ingrijit . ca si dotari senzori de ploaie , dublu climatronic ,oglinzi electrice si incalzite,geamuri fata electrice, mp3 , computer bord ,oglina retro heliomata, jante aluminiu ( pe care nu le vand ) Smile pe 16 . sistem portbagaj original opel dar la care nu am cheia :/ si aia ma costa 100 ron sa o fac pentru ca au uitat sa imi trimita si cheie la barele de portbagaj,lumini de ceata geamuri fumurii din fabrica .parbriz incalzit. am avut problema cu senzorul lichid racire imi aparea eroare la bord sa controlez lichid racire dar am facut comanda autokarma 2 zile mi'a venit senzor nou si am demontat vasul am inlocuit senzorul vechi care era crapat la propriu si acum eroare rezolvata. rarul ma ajunge 9 milioane in loc de 4mil si ceva pentru ca vreau sa o reomologhez pt persoane deoarece impozitul asigurarea plus rovinieta sunt mai mari pentru autoutilitara sa o las asa,asa ca am decis sa o reomologhez persoane. taxa pentru utilitara este de 147 euro ,pentru persoane reomologata e 508 euro,am gandit ca tin masina cativa ani calculand impozit rovineta si asig destul de mari mai bine platesc taxa de 508 euro.Trebuie sa duc un certificat UE de la opel iasi care atesta ca am transformat masina pentru persoane,(ce a insemnat sa ii scot grilajul ala ) pe care il ridic pe 5 Ianuarie ,ma ajunge 50 euro ( la negru,adica fara factura) . in rest probabil preturile asigurare numere impozit le stiti deja . si despre km reali..da, masina a fost cu reviziile doar la opel .am cartea servce a masinii plus testerul facut la opel iasi + ca am sunat la opel verona si am vb cu cei de acolo despre reviziile facute la aceasta masina. mai mult...e doar lectura cred! sper sa fiu multumit de masina si sa avem numai drumuri bune. zi frumoasa.


Cred ca a ta e unicata. Dotarilea alea ti le-a bagt pe gat samsaru de la care ai luat-o, ori nu stii ce inseamna.
Eu n-am mai auzit de Astra H cu piele alcantara,dublu climatronic si parbriz incalzit
Skip ads

  • ciprian iasi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
asa e. e unicata. probabil nu ai auzit ca originle iti sunt din judet Wink .asa'i romanul ..dc capra vecinului ii mai grasa !Smile) succesuri colegule.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai ce vrea sã zicã colegul e ca nu exista dublu climatronic pe astra h, ci doar simplu. La fel si de celelalte dotãri. Oricum, cel mai important e sã meargã masina bine, sa n-ai probleme.
  • ciprian iasi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
un coleg cu tact ! Wink asa e dotarile le lasam dupa ce avem un motor bun care nu te lasa niciodata. drumuri bune.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ciprian iasi a scris:asa e. e unicata. probabil nu ai auzit ca originle iti sunt din judet Wink .asa'i romanul ..dc capra vecinului ii mai grasa !Smile) succesuri colegule.

E grele limba romana.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si inmatriculatul?
PS: dublu climatronic nu cred ca exista.
PSS: cheia de la carligul demontabil se poate "face rost" de la reprezentanta?
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru masina! Multe din optiunile enumerate nu prea exista pe astra. Important e sa mearga masina, eu unul cred ca e practic imposibil sa aiba 116 000 km o masina care a fost autoutlitara. Prin germania se mai practica diferite metode, se merge un numar de km, reviziile se fac prin alta parte, se dau km inapoi se merge la reprezentanta pentru revizie, iar in baza de date va apare un numar mic de km
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
ciprian iasi a scris:asa e. e unicata. probabil nu ai auzit ca originle iti sunt din judet Wink .asa'i romanul ..dc capra vecinului ii mai grasa !Smile) succesuri colegule.

Nu trebuia sa sari in sus asa, omul a facut o observatie foarte corecta. Pe Astra H nu exista alcantara, dublu climatronic si nici parbriz incalzit. Sa ne arati si noua niste poze cu capra sa vedem cat e de grasa si sa murim de invidie.
Skip ads

  • rank1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
ma bag si eu cu primul post ..dar am nevoie de o parere de la cunoscatori Smile
Vreau sa cumpar un Opel Astra H, 1,7 diesel, 59 kw cp din 2005, km pe bord 237.000 + carte service, masina fiind la primul proprietar in Ro,inmatriculata, cumparata din Belgia.
Pretul ei e undeva la 3300 neg. Dupa ce am vazut masina la fata locului pare ok, am condus-o vreo 10 minute, merge bine daca e sa ma iau dupa parerea mea de amator. Evident duc masina luni la prima ora la un mecanic ori la reprezentanta Opel ptr. diagnoza.
Prezinta si mici bube estetice :
- capota are mici defecte de la pietricele;
- aripa stanga spate, bara spate, plus ce se vede in poza la bara fata si aripa dreapta fata;
- pietricica in parbriz fata.
Ca si ultim pret ar fi undeva la 3150. Eu ma gandeam sa fortez nota undeva la 3000 fix avand in vedere ca ar trebui sa ii fac si unghiul de fuga conform spuselor vanzatorului.
Omul "spune" ca a schimbat distributia la 199.000 si mi-a aratat factura si garantie la un service local..dar dupa cum citeam aici pe forum, in secunda 2 dupa ce cumperi o masina SH faci schimb ulei plus distributie. O alta problema ar fi ca persoana de la care as vrea sa cumpar masina, cunostinta unui amic, nu e trecut in talon, masina fiind pe numele tatalui sau, care e plecat in Belgia. Nu mai are nici asigurare din 14.06.2014 si culmea, circula fara.
O parere v-as ruga dragi forumisti, fiind prima masina pe care o achzitionez si nu as vrea sa imi iau o teapa frumusica.
Multumesc anticipat!

link anunt: http://www.autovit.ro/opel-astra-C35912876.html
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum iti vinde masina, daca nu este el pe talon, asa pot sa iau actele cuiva si sa-i vand masina. Are urme normale de uzura, nu o sa ai probleme cu volante, si alte chestii.. In ce an a fost adusa din Belgia? Asa poti sa iti dai seama de numarul km oarecum, ciudat ca umbla fara asigurare, asa sarac sa fii sa nu faci o asigurare..
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Prea multe posibile probleme. Daca vrei masina, nu umbla dupa chilipiruri. Ar trebui sa cumperi de la proprietar, direct. In cazul tau,daca apar ceva probleme juridice ..pe cine tragi la raspundere?
  • rank1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce am mai cautat online masini similare, nu prea pare un chilipir, preturile cam pe acolo se invart. Ramane sa vad daca dau de proprietar...in cazul in care nu renunt. Mai intreb maine cand a venit cu ea in tara.
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Altul care s-a uitat pe autovit, si a vazut multitudinea de masini aduse din Germania sau alte tari, cu preturi de 3000 euro si 400-500 000 km reali, sudate, lovite sau cu alte probleme. INtra pe un site de profil din Germania, cauta o masina din acelasi an, aceeasi km, motor, mai pune niste sute de euro pe drum, taxe, si dupa intreaba-te de ce oare e doar 3000 masina din targ si aia din Germania e 4000 si ceva. Or fi samsarii niste martori ai lui iehova ala
  • dolyboi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bine zis seftaka, sunt prin tribunale de aproape 4ani din cauza unui chilipir, am postat la vremea respectiva și aici pe forum, tot break este..... Wink
  • rank1

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca a fost adusa prin 13.06.2013 in Ro, pe baza asigurarii care a expirat in 14.06.2014 si nu a mai platit alta. Este masina personala a omului. Nu are alte anunturi online cu masina sau piese de schimb. Dar cum spuneau colegii forumisti, devine o drama ieftina toata vanzarea.
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Taxa e platita? mai e si aia cateva sute...
Am deschis acum anuntul, arata ca e platita, discuta cu el sa iti garanteze ca nu a recuperat-o , sa nu ai vreo surpriza.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Este adevarat ca la toate H-urile se deschid usile mai greu si directia e mai greoaie decat la G,J,Insignia etc? Am fost ieri prin targ vitan si am vazut cateva H-uri, toate cu "problema" (nu stiu daca e problema sau asa e ea) usilor. 3 masini si la fiecare proprietarul spunea ca e deschisa, eu tot trageam de usa si nu reuseam sa o deschid, credeam ca-si bate joc de mine. Pana la urma a mers dar stilul "taranului". Directia n-am testat-o la niciuna dar am vazut ca unii spun ca e grea, unii ca e usoara.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am un vecin cu astra G cu ambele usi pe dreapta blocate nu se deschid nici de afara nici din interior,inchiderea usilor merge la toate
astept sa se incalzeasca afara sa incepem sa,,demolam,,,tapiteria usilor sa vedem ce este pe acolo in neregula
directia merge usor
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Este adevarat ca la toate H-urile se deschid usile mai greu si directia e mai greoaie decat la G,J,Insignia etc? Am fost ieri prin targ vitan si am vazut cateva H-uri, toate cu "problema" (nu stiu daca e problema sau asa e ea) usilor. 3 masini si la fiecare proprietarul spunea ca e deschisa, eu tot trageam de usa si nu reuseam sa o deschid, credeam ca-si bate joc de mine. Pana la urma a mers dar stilul "taranului". Directia n-am testat-o la niciuna dar am vazut ca unii spun ca e grea, unii ca e usoara.


Am avut douã H-uri, niciuna nu a prezentat aceste probleme.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
madalin, e o problema de design. Spre diferenta de Astra G (unde de clanta se trage in sus, si miscarea clantei e destul de restrictionata) la Astra h clanta se trage in exterior, si miscarea se transmite prin intermediul unei tije de plastic. Clanta are nitel joc pe verticala, si (am observat si la mine) tija in cauza incepe sa faca uzura, sa "agate".
Solutia pentru a trage usor e sa proptesti degetul mare in partea fixa a clantei, in felul asa vei ghida mai bine manerul sa se miste "perpendicular" pe portiera.
Si sotia are probleme cu deschis portiera, da' daca nu vrea sa priceapa cum se trage de clanta...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR