Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
azi am fost la finante, au auzit si cei de acolo de lege (din mass media ) dar inca nimik sunt in asteptare si ei
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:nu se stie deocamdata ce se va intampla! sant mai multe proiecte care se bat pentru a fi promulgate ! unele sa ne subjuge mai tare altele sa ne dea banii inapoi! sa vedem care razbate!

Pai se va intampla asa:
1. Pana la alegeri - Promisiuni, proiecte de reducere, anulare, dat banii inapoi, etc.
2. Dupa alegeri, o sa revina totul la normal (pentru ei), adica o sa se plateasca la fel sau chiar mai mult, probabil cu o alta denumire. Oricum, daca se face cum am auzit ca vor sa faca, va fi nasol de tot pt cei cu masini vechi.
Pana atunci, mai e de asteptat in starea asta de confuzie totala.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.realitatea.net/t...tuie_1041204.html


Eu nu inteleg mare lucru din articolul.

Mi se pare o pomana electorala cu nume de aur. Adica, noi dam banii de taxa inapoi. In realitate, inteleg ca se da o diferenta dintre taxa veche si taxa nou.
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Deocamdata NU s-a schiombat nimic ,doar stiri sa se citeasca presa.
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nici in Bacau nu a aparut nimic.Pentru o corsa c z12xe 2003 e 4 co2=146mg 640 ron
Sper sa se schinbe sa incurajeze si masinile mai mari (cp).
  • Cole_qkd

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna Ziua Tuturor !

Citind topicul acesta m-am gandit sa va intreb ceva. Sunt posesorul unui Opel Vectra B2 din 2001 . Motorul este Y20 DTH iar starea masinii este foarte buna (perfecta ar fi fost daca era noua Smile ) . Problema este ca masina am cumparato din Italia si sunt deja la al doilea set de numere rosii (dupa ce mi-am blestemat zilele ca sa obtin pe primele 2) . Acum sunt programat la RAR Iasi pe data de 28 Noiembrie si dupa cate am auzit trebuie sa recunosc ca sunt cam terorizat : spaga , motive de respingere fictive si toate cele . Acestea combinate cu nesimtire si birocratia din Romania imi cam dau dureri mari de cap . Aveti vre-un sfat sau vre-o informatie utila va rog ?

Va Multumesc Smile
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca verificarile care se fac la rar sunt de bun simt, se respecta niste reguli / standarde pe care masina tre sa le aibe ca sa treaca inspectia tehnica ca sa nu fie un pericol pt tine sau pt ceilalti. Nu exista motive de respingere fictive. De ex, la mine au gasit un cap de bara stricat, m-am dus la service ( in service mi s-a reconfirmat jocul din cauza capului de bata stricat ), l-am schimbat, am facut iar geometria, m-am intors inapoi la rar, au facut iar verificarea (in aceeasi zi) si am plecat cu actele.

E adevarat, e birocratie, dar in 1-2 zile scapi. ( dupa ce treci rar-ul, poti sa apelezi la o firma care sa iti faca inmatricularea / restul actelor / umblat pe la primaria / politie )

Singura problema care o vad la tine este ca din cate stiu NU ESTE euro 4 motorul tau, deci o sa platesti mai mult la taxa
  • Cole_qkd

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii . Oricum dau o fuguta la un atelier serios inainte de a merge la RAR (preferabil cu ceva timp inainte ca sa nu ma trezesc ca la usa cortului) . Frica mea s-ar baza pe faptul ca desii masina ar fi intr-o stare OK pentru circulatie (totul omologat si nimic tunat) tot ar gasii ei niste chichite ca sa ma respinga si iarasi as pierde o groaza de timp (din purinele zile de concediu pe care le mai am) . Taxa este cum este dar intentionez sa dau statul in judecata pentru recuperarea ei. Sunt de acord ca cei care polueaza sa plateasca dar nu sunt de acord cu TAXELE NESIMTITE IMPUSE DE CATRE NISTE PARAZITI .
Cat despre firma care iti face actele : JOS PALARIA . numai ca eu stiam ca trebuie sa te prezinti personal .

Multumesc !
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut astra cu y20 dth din 2004 si era euro 3 ...taxa e undeva la 1300 euro pentru 2001.
  • Cole_qkd

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2012

  • Mesaj Privat
In afara de BTM Service (cred ca asa se numeste) stie cineva in Iasi un mecanic/firma unde pot apela cu incredere pentru o verificare a masinii pre - RAR ?
Cat despre taxa : ar fi frumos sa fie atat de putin dar voi afla exact la Directia de Taxe si Impozite mai exact Smile)

Multumesc si scuze daca am postat unde nu trebuia cu ultima intrebare .
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ai un calculator foarte bun aici:
http://www.autovit.ro/index...e&sub=taxcalc 1377 euro pentru euro 3 din 2001.
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ATENTIE ,ptr taxele de prima inamtriculare auto platite in anul 2007 ptr auto SH aduse din UE,si nerecuperate ,cererea adresata instantei mai pote fi depusa pana la 31.12.2012 (dar real pana undeva pe 28.12.2012).Dupa 1.01.2013 nu mai pot fi recuperate aceste taxe.
Skip ads

  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Va salut,
De ieri sunt fericitul posesor al unei zafire din 2008 adusa din olanda. Sunt intr-o dilema..Sa inmatriculez anul acesta masina sau sa astept pana la anul? Ma gandesc ca poate scade taxa..
Masina este la primul set de numere rosii. Daca platesc taxa anul acesta imi pot recupera taxa?
Multumesc anticipat!
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare calegi .revin si eu cu o intrebare legata de taxa de imatriculare .deci eu sint in spania ,de 2 ani sint proprietarul(deci in actele masini eu sint trecut ) unui opel vectra,an 97, motor x16xel.1.6benzina ,fara ac,si vreau sa vin la anul,adica in 2013 in vara in ro si sa o inmatriculez pe ro ,ce acte mi-ar trebui pentru a o inscrie in ro ,si daca e posibil si stie careva si are buna placere sa-mi raspunda cit mar ajunge taxa ,sau daca e posibil sa nu o platesc.eu sint din galati.multumesc.
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Actele necesare sunt cele din Spania +traducerile in Ro pe care ai sa le faci in tara.(cam 30 euro)
Deasemeni se poate face actiune ptr inamtricularea fara plata taxei.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai asteapta, inca mai e destul pana la vara. Sigur o sa se modifice iar dupa alegeri.
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mersi ,,se va schimba ,,sa vedem in mai bine sau mai rau,,
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca o vectra b din septembrie 2000 este euro 3(in actele vechi era trecuta euro 3,dar pe tester imi apare euro2 adica dupa codul motorului)si cat se plateste taxa exact pentru acest motor?am avutr proces pentru inmatriculare fara plata taxei si l-am pierdut.Va rog urgent ca as vrea sa platesc taxa sa o bag pana la inceputul lui 2013.Multumesc!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Geo89 fa o actiune in instanta si inmatriculeaz-o fara taxa pentru ca ai foarte mari sanse de castig,timpul era problema dureaza in jur de 1 an da merita la ce bani cer nesimtitii de la finante.Cam pe la 600-1.000 ron se invarte toata investitia ....si foarte multi nervi.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
asta am facut,dar azi fac 2 saptamani de cand am pierdut recursul si nu cred ca mai am sanse chiar daca fac cerere de revizuire sau contestatie in anulare.d-aia vreau sa ii platesc taxa,dar nu merita.nu e rentabil sa iau una gata inmatriculata dar sa fie avariata si sa fac o recarosare ceva?taxa ma duce undeva la 120 mil,nerecuperabili.deci?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR