Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cristi109 a scris:Salutare!
Nu stiu cum sa o numesc asta o problema sau asa e la toate masinile dar, masina mea CORENTEAZA de fiecare data cand ma cobor din ea sau de fiecare data cand opresc motorul cand vreau sa inchid portiera pun mana pe ia si atunci se produce (socul) o fi vreo problema ? nici nu am fost cu ea la service de teama sa nu rada ai de mine (asa ca mai bine radeti voi:)) )
Daca este cineva care sa mai confruntat cu asa ceva va rog un raspuns
Multumesc!


Datorita îmbrãcãmintei tale te corenteaza ....daca esti imbracat cu ceva sintetic datorita "frecusului" tau de scaunul maisnii te incarci static si in momentul cand atingi un conductor (caroseria) se produce descarcarea de curent....scanteia (curentarea) care o simti tu....masina nu are nimic.
Skip ads

  • re5pect_at

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cristi109 a scris:Salutare!
Nu stiu cum sa o numesc asta o problema sau asa e la toate masinile dar, masina mea CORENTEAZA de fiecare data cand ma cobor din ea sau de fiecare data cand opresc motorul cand vreau sa inchid portiera pun mana pe ia si atunci se produce (socul) o fi vreo problema ? nici nu am fost cu ea la service de teama sa nu rada ai de mine (asa ca mai bine radeti voi:)) )
Daca este cineva care sa mai confruntat cu asa ceva va rog un raspuns
Multumesc!


Si eu patesc acelasi lucru f f f des. Inchid usa cu cotul...sau astept sa coboare altcineva inainte...se curenteaza caz in care eu scap Smile)
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
daca stie cineva ce trebuie sa fac pentru ca imi apare pe bord service parking assist. cand vreau sa dau cu spatelemartorul de pe consola centrala se aprinde si se stinge(clipeste) si nu mai scoate nici un sunet. acum o saptamana am schimbat sonda ca nu mai mergea parking assist-ul pe spate si nu se mai aprindea nici becul. de la ce sa fie? sa fie tot de la sonda aia de am schimbat-o? Ms
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
re5pect_at a scris:
cristi109 a scris:Salutare!
Nu stiu cum sa o numesc asta o problema sau asa e la toate masinile dar, masina mea CORENTEAZA de fiecare data cand ma cobor din ea sau de fiecare data cand opresc motorul cand vreau sa inchid portiera pun mana pe ia si atunci se produce (socul) o fi vreo problema ? nici nu am fost cu ea la service de teama sa nu rada ai de mine (asa ca mai bine radeti voi:)) )
Daca este cineva care sa mai confruntat cu asa ceva va rog un raspuns
Multumesc!


Si eu patesc acelasi lucru f f f des. Inchid usa cu cotul...sau astept sa coboare altcineva inainte...se curenteaza caz in care eu scap Smile)


Ca si solutie sa nu te mai curentezi pune mana pe ceva metalic (cheie, moneda...ceva metalic sa fie) inainte de a cobori din masina si nu o sa te mai corentezi.
Skip ads

  • boarfy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna! Sunt nou posesor de Opel Insignia ST, 2010, A20dth, 96 kW. Cer ajutorul celor cu experienta in legatura o problema care o am.
Cu motorul la temperatura normala (90 C) in treptele 5 si 6, la accelerare apare o vibratie in toata masina, si motorul parca nu are putere(se ineaca). La rece nu am aceasta problema, sau nu se simte la fel de pronuntat. Nu vibreaza la decelerare sau mers constant pe drum drept(fara urcare) si nici cand e scoasa din viteza.
Masina are 148000 km.
Astept cu interes parerile celor cu experienta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dupa cele afirmate de tine,tin sa cred ca este ansamblul volanta-ambreiaj...,in general "oboseala" acestui ansamblu genereaza vibratii in treptele superioare si mai ales se simte pierderea de putere...
Ramane sa ne tii la curent.
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
daca stie cineva ce trebuie sa fac pentru ca imi apare pe bord service parking assist. cand vreau sa dau cu spatelemartorul de pe consola centrala se aprinde si se stinge(clipeste) si nu mai scoate nici un sunet. acum o saptamana am schimbat sonda ca nu mai mergea parking assist-ul pe spate si nu se mai aprindea nici becul. de la ce sa fie? sa fie tot de la sonda aia de am schimbat-o? Ms
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu o completare. cand bag in marsarier acum se aprinde si becul pe tripla spate. inainte sa schimb sonda nu se aprindea.
multumesc
Skip ads

  • Alexbmw

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ce este o tripla?
  • edytro

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2013

  • Mesaj Privat
adica stop spate- scuze:)))
  • razvy66

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut cum sa imi reserez calc pt schimbul de ulei, nu reusesc nici cum, va rog sa ma ajutati
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu,mergi in meniul din BC la fereastra cu Oil Life(bineinteles ca mai intai pui contactul),apoi apesi pe butonul din capatul manetei de semnalizare si confirmi din rotita(sus/jos) de pe aceeasi maneta consecutiv cu apasarea pedalei de frana.

Succes,
Skip ads

  • razvy66

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit ms mult era f simplu Smile
  • gaina.adrian.1987

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Insignia 2011 WOLGT8GM1B10700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salutare!Sunt proaspatul posesor al unei Insignia SH din 2011.Am achizitionat masina din Germania cam in graba(am mers 660 km dupa ea) si am 2 probleme:
1.Masina are panoramic si cand inchid trapa nu e la nivel cu restul plafonului(partea spate).E normal sau trebuie mers in service?
2.Prima zi a mers ACu perfect...acu nu e schimbat nimic in bord dar la 17 grade pe display in masina e cald(chiar si dupa 20 km).Sa fie de la freon sau?
Va multumesc!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut.

Sa o stapanesti sanatos. Acum;

1. Nu am panoramic. deci nu ma pot pronunta.
2.Cred ca mai mult ca sigur e de la freon, verifica instalatia si fa o umplere.

Bafta.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
gaina.adrian.1987 a scris:Salutare!Sunt proaspatul posesor al unei Insignia SH din 2011.Am achizitionat masina din Germania cam in graba(am mers 660 km dupa ea) si am 2 probleme:
1.Masina are panoramic si cand inchid trapa nu e la nivel cu restul plafonului(partea spate).E normal sau trebuie mers in service?
2.Prima zi a mers ACu perfect...acu nu e schimbat nimic in bord dar la 17 grade pe display in masina e cald(chiar si dupa 20 km).Sa fie de la freon sau?
Va multumesc!


1.Salut , trapa normal trebuie sa se inchida perfect fara a se vedea de fapt ca e trapa. daca o inchizi ( dupa desciderea maxima , trapa se inchide apoi ramane pe deschidere in partea din spate , dara daca ti apasat pe inchis 2-3 secunde se inchide de tot).
2. In mod normal nu are voie sa piarda freon , deci s-ar putea sa fie altceva din comenzile de la display sau din alta parte. Ai incercat pe ambele parti?
Bafta!
  • daniM

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
De cateva zile sunt fericitul posesor al unui Opel Insignia 2.0 Cdti din 2009, cutie automata, 160 CP; sunt foarte multumit de masina, o ador Smile . Acum as vrea sa imi spuneti (nu ma pricep foarte bine la masini) daca in urma unei diagnoze facute la reprezentanta voi putea depista orice fel de probleme la ea sau parti care ar avea nevoie sa fie schimbate (ca si multi dintre voi, banuiesc, am piticii mei, in sensul ca imi place sa am foarte mare grija de lucrurile mele si as vrea sa o stiu pusa la punct, cu toate ca persoana de la care am luat-o este o ruda apropiata si uleiul l-a schimbat recent, cureaua de distributie si filtrele acum un an, cand a adus-o de afara, iar de atunci a facut maxim 5000 km prin tara).
2. Parbrizul are o mica ciobitura (nu s-a extins), de marimea acestui ''o'' ; se poate rezolva fara a fi nevoie sa il schimb?
3. langa butoanele din dreapta (cele de ''config'', ''navi'' etc este un buton ''TP'' , care odata apasat apare ''tp activated'' sau tp deactivated, imi poate spune cineva ce semnifica acea optiune?
Va multumesc anticipat!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, Sa o stapanesti sanatos si km fara incidente.

1. La o diagnoza se pot vedea unele probleme dar nu toate,
2. Stiu ca se umple cu un fel de rasina dar din ce spui tu e prea mica fisura.
3.Tp e pentru radio, parca cand e dezactivat nu mai cauta tot timpul banda.

Bafta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
gaina.adrian.1987 a scris:
...acu nu e schimbat nimic in bord dar la 17 grade pe display in masina e cald(chiar si dupa 20 km).Sa fie de la freon sau?
Va multumesc!


Verifica conexiunea (firele) mufei de pe compresor...
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara! Si-a reconditionat cineva o turbina de la opel insignia A20DTH 160 hp. Eu am dat-o jos azi pt ca imi fluiera foarte tare si aveam presiunea ridicata in turbo si am fost in satu mare la un centru de reconditionare si mi-a spus ca is indoite paletele de pe evacuare si la modelul acesta nu exista piese de schimb. Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR