Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu mai inteleg nimic ,,,si eu care vroiam sa-mi schimb vectra euro 2 cu una euro 4 ,,acum un stiu ce sa mai fac ,,,pentru un euro 4 platesti mai mult ca pe un euro 2 ,,,ce magariiiiii
Skip ads

  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Eu ma duc maine sa depun dosarul la anaf,am toate sansele sa nu platesc noul timbru de mediu,ci vechea taxa,nu?
In cat timp de la publicarea in MO se aplica noua taxa?
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Tu sigur vei plati taxa existenta-emisii poluante si vei avea posibilitate sa o recuperezi integral in instanta.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit, dupa un an o luna de la depunerea dosarului in instanta, azi mi-am luat banii! Am platit in decembrie 2011 o taxa de 1785 lei iar azi am luat 2048 lei.
Vorbind azi cu avocata, deja studiaza si exista medode de a combate in instanta si noul sistem de taxare!
Bafta si nu va lasati pacaliti!
Skip ads

  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Stie cineva in cat timp va fi introdus timbrul de mediu? In prezent se calculeaza dupa taxa veche si este in defavoarea mea...nici numere rosii nu mai pot lua...
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca maxim 2 saptamani.
  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
2 saptamani + 4-5 zile cat le ia pana imi calculeaza... se face luna
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
andu41 a scris:Tu sigur vei plati taxa existenta-emisii poluante si vei avea posibilitate sa o recuperezi integral in instanta.





cred ca sa terminat cu recuperatul in instanta! cand apare noua lege nu se mai accepta in instanta niciun proces de recuperare!
Skip ads

  • Christian Irmscher

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Urmeaza noi procese :

"Noul timbru de mediu ar putea genera, asemenea taxei de poluare din 2012, un nou val de procese impotriva statului. Motivele pentru care proprietarii masinilor pot intenta un proces impotriva autoritatilor sunt printre altele incalcarea legislatiei privind libera circulatie a bunurilor in UE sau incalcarea principiului "poluatorul plateste".

Ce ar putea castiga clientii dupa un proces care nu dureaza mai mult de sase luni? Taxa achitata plus dobanzile legale sau cheltuielile de judecata.

Noul timbru de mediu aduce schimbari in sistemul de plata al taxei auto. Daca in 2012, taxa de mediu lua in calcul 30% din emisiile de dioxid de carbon si cilindreea, noua taxa auto, aplicabila in 2013, ia in calcul intreaga emisie de dioxid de carbon si va fi aplicata doar masinilor destinate transportului de persoane, cu cel mult opt locuri.

Totusi, Guvernul nu respecta nici acum principiul potrivit caruia poluatorul plateste. Practic, timbrul de mediu se plateste de catre cumparator, cel care nu a poluat. In situata in care s-ar fi urmarit respectarea acestui principiu, vanzatorul, cel care a poluat prin utilizarea masinii ar trebui sa plateasca taxa.

Timbrul de mediu ar putea genera noi procese impotriva statului - Opinie Dragne si Asociatii

Potrivit avocatilor contactati de Business24 cea mai mare problema juridica pe care o ridica timbrul de mediu este, la fel ca in cazul taxei aplicate in 2012, incalcarea principiului liberei circulatii a bunurilor in UE.

"Din ceea ce am inteles eu, acest timbru de mediu se achita o sigura data in momentul in care pui masina in circulatie. Practic, este un fel de taxa pe circulatia marfurilor. Aceasta taxa este o restrictie asupra circulatiei marfurilor care intra in contradictie cu directivele europene. Nu este o interdictie, dar autoritatile spun: daca vinzi trebuie sa aplici acest timbru de mediu", a explicat avocatul Gheorghe Piperea pentru Business24.

Calculator taxa auto: Vezi cat platesti in 2013 pentru timbrul de mediu!

Acelasi lucru il sustine si Ananamaria Gavrila (Gheorghiu), Senior Associate Dragne & Asociatii.

Dupa parerea noastra, noua taxa duce la incalcarea liberei circulatii a bunurilor in cadrul Uniunii Europene, intrucat ea este mai mare tocmai la masinile cu tehnologie Euro 3 si Euro 4, care reprezinta, de fapt, procentul cel mai mare din totalul importurilor de masini second hand (in timp ce pentru masinile foarte vechi taxa este mult mai mica)", a explicat avocatul pentru Business24.

In plus, Gheorghe Piperea subliniaza ca exista inca o serie de semne de intrebare cu privire la situatia celor care au achitat deja taxa de poluare.

"In plus, ce se intampla cu cei care sunt proprietari de masini si au platit deja taxa de poluare sau de prima inmatriculare pe aceasta masina? Mai platesc sau nu timbrul de mediu? Din cate ne-am putut da seama se pune problema unei compensari: ti-ai platit taxa de poluare se face o compensare cu timbrul de mediu si daca mai este o diferenta o mai platesti. Este o alta Marie dar cu aceeasi palarie. Daca insa taxa de poluare a fost mai mare decat timbrul de mediu, nu mai platesti timbru, dar ce se intampla cu diferenta?", a declarat avocatul.

Gheorghe Piperea a adaugat ca un proces intentat de un sofer impotriva statului dureaza aproximativ sase luni de zile, iar in situata in care instanta le da castig de cauza clientii castiga taxa, dobanzile legale si chiar si cheltuielile de judecata. "
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai sigur de exemplu care are timbrul de mediu acum mai mic decat a platit taxa dupa 1 ianuarie 2007 i se va restitui diferenta asa o patit amei la zafira z18xe au inmatriculat masina in iulie 2007 si au dat 950 de euro pt taxa iar in 2008 sau 2009 nu mai stiu exact so facut ceva modificari si a ajuns 447 de euro cei care doreau diferenta inapoi trebuia sa faca niste cereri pt restituire cu tot felu de acte de la masina atasate...pt cei care de exemplu au platit taxa mai mica dupa 1 ianuarie 2007 trebuie la prima vanzare a masinii ca noul proprietar sa plateasca diferenta (un fel de sora cu masinile care o fost inmatricuate inainte de 1 ianuarie 2007 numai ca la asta inainte de 2007 trebe platit integral Smile) )
in concluzie sigur va fi la fel si acuma
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,686
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cei care am dat Statul in judecata pentru Taxa Auto care era ilegala am castigat si suntem 100% siguri de urmatorul lucru : ne-am luat banii inapoi cu dobanda.

In continuare ce va mai fi, cum va mai fi, c-o fi si-o pati.... asta ramane de vazut. Dar 'ce-i in mana nu-i minciuna', e o vorba romaneasca cu aplicabilitate si aici.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 05 Feb, 2013 8:45 pm
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
a si inca ceva daca vor face treaba cu euro 2,1 si non euro mai ieftin se va umple romania de masini mai vechi nicidecum nu vor creste vanzarile la cele noi ba chiar acestea vor scadea dramatic impreuna cu vanzarile de masini second - hand de la euro 4 in sus deci printr-o deductie logica romania va fi si mai poluata..si daca ei au impresia ca facand timbru mic se duc pe logica ca o masina euro 3 sau 2 sau 1 si non euro nu mai au multi ani de circulat se inseala amarnic ca la dezmebrari e plin de masini si motoare euro 3, 2, 1 pe preturi de nimic si non euro si toti stim ca un motor mai vechi gen de pe astra f sau vectra a sau vectra b1 are mai multi km de trait decat noile variante... or fi ele motoare vechi si poluante dar majoritatea stim ca is mai fiabile si mai usor de lucrat cu ele
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pontache nu e chiar asa de prost, stie el ce face. Cei dinnaintea lui chiar taxau masinile poluante, in speta E0, 1, 2. Nenea Pontache scade taxa la astea vechi ca si asa n-are romanul bani sa ia masina noua. Decat sa nu-si ia deloc sau sa o inscrie la BG, face taxa mai mica, se alege si saracul roman cu o caruta si ii da si ceva banuti lui Pontache. Cine vrea masina, nu caruta adica E3,4 ca astea s-au adus gramada in ultima perioada, ii ia bani mai multi.
Asa ca, ciumecu' il doare drept la basca de poluare si de emisiile de codoi, a gasit metoda sa stoarca banuti de la toate categoriile de romanasi, saraci sau mai putin avuti.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu ma gandesc la o alta combinatie ca doar santem in romania ma tem ca de anu viitor sau peste 2 ani vor baga astia timbru tip impozit anual ca si in germania (ei platesc in functie de emisii si norma de poluare) si vor pune niste scoruri pt cei incepand de la euro3 in jos de or vorbi singuri si acuma anu asta lasa timbru asta mic ca sa se alimenteze romania cu masini "poluante" sa aiba de unde apoi sa scoata bani ...

poate is prea de tot cu aceasta afirmatie , insa nu vad de ce ar lasa timbru ieftin pt masinile "poluante" cat timp asta afecteaza marca dacia in plin si nu numai + ca mai au unde europenii sa isi trimita masinile vechi Smile)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cel mai mare procent care ajunge la buget se ia din taxele ce tin de auto: combustibili,autoturisme,piese,rovignete,impozite pe masini,salarii si multe alte taxe ce au legatura cu domeniul ce tine de auto si auxiliarele sale! se vrea sa se bage bani in buzunarele firmelor particulare de transport ce se vor infiinta in mai toate orasele! romanii nu vor mai avea bani de intretinut si mers cu autoturismul propriu deci se vor orienta spre vechiul obicei comunist transportul in comun! oricum toti calicii care n-au bani de o ciunga stau cu masinile in parcari pana fac cate o smecherie ca sa bage si ei de 30 de lei benzina sa se dea smecher prin cartier! sa se dea lege sa se puna taxa ca la greci ,ai masina sa platesti impozit cateva mii de euro pe an ca asa nimeni nu mai poate contesta nimic! impozitul pe proprietate nu se poate contesta! si masina in romania e numai moft!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu de ce sa renunt eu la masina? doar asa sa platesc 12 lei pe bilet dus-intors la autobuz pentru 5 kilometri pana in oras? nu prea renteaza, si sa nu zicem ca circula doar la cateva ore, da domnule daca s-ar baga transportul in comun (stat nu privat) macar sa acopere toata zona metropolitana si sa circule si noaptea as renunta la masina in favoarea abonamentului/mers pe jos/bicicleta
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asta vor sa faca astia! sa ne faca sa renuntam la masini! sa faca firme private de transport in participare cu primariile si sa ne joace cum vor ei!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
alexhaiducu eu voi renunta la masina cand pretul unui bilet cu autobuzul/tramvai/tren va fi mai mic decat pretul combustibilului impartita la 4 persoane in masina(proprietarul sau soferul nu se ia in considerare), parca tot in avantajul masinii duc calculele
  • andu41

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ai uitat sa iei in calcul ca atunci cand pleci 4 persoane umpli si portbagajul cu "anexe". Si sa le cari la gara si apoi la hotel si tot asa ......mai dai si la taxi ,cred ca iti iei masina personala. Un calcul bun ar fi ca daca faci doar 2-3 curse cu 4 in masina poate sa inchiriezi de la rent o masina decat sa platesti atatea taxe si impozite....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:.....deci se vor orienta spre vechiul obicei comunist transportul in comun! .....


Pe bune? Ce comunisti sunt vesticii astia, care baga preturi de parcare exorbitante in centrul oraselor mari, tocmai ca sa ii stimuleze pe oameni sa foloseasca transportul in comun si sa evite, in acest fel, ambuteiajele din centru....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR