Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
da, dupa aia drogatul era in stare sa te dea in judecata si vrei sa stii ceva? ar fi castigat....
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Faza cu lasatul fetei in torpedou nu e buna deloc... stiu din propria prostie..Very Happy. . furtul s-a intamplat intre orele 4-7AM pe o ploaie crunta... politia m-a aprobat (a fost o ploaie crunta..Very Happy). Din toata treaba asta m-am ales cu o yala de masina care o pot deschide cu o moneda de 50 de bani Very Happy
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cred ca ma apuc si eu de furat din masini ca politia nu ne face nimic, le-am zis si ce suspecti am si tot degeaba
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
faza cu lasatul in masina a fetei e greseala noastra pentru ca si eu mai fac asa dar eu nu o las peste noapte! si cind sunt pe undeva plecat cu masina prin oras o pasez doamnei si o baga in geanta unde oricum mai sunt si alte chestii mai putin importante [ptr noi baietii] dar cu furatul sa zici merci ca e doar atit ca un vecin a patit mai rau... avea senzori la deschidere.... si hotul a intrat pe geam dupa ce la spart... si pentru ca avea cas,cd sau ce era din fabrica a smuls tot bordul, si bineinteles la rupt si a facut totul zdrente de ziceai ca a explodat bietul peugeot! ca nenorocitul nu a reusit din prima si a distrus totul in jurul lui si pe linga scula luata a lasat o gaura imensa, noroc ca proprietarul avea casco! a schimbat tot bordul...si politia a ridicat din umeri...prinde drogatu scoate-i seringa....asa ca ai scapat usor zic eu...
iar de prins hotul... in generala am avut un coleg rebel....care a zis ca el face altfel in viata si sa apucat cu alti prieteni de sportul acesta si colectiona roti de rezerva iar la a treia 'actiune' i sa infundat si a fost prins de militie cum era atunci si la circa a spus:
-da! am spart trei masini!
si militieni zimbit si au spus
-nu! 23 de masini
si el a spus:
-nu! doar trei masini!
iar dupa 25 de minute de prelucrare fizica cu ofiterul de serviciu a spus:
- cite vreti? doar 23 mai aveti sau mai astept putin?
si a semnat pentru toate futurile din auto cu autor necunoscut din zona din ultimile 2-3 luni! si asa cu prindei pe hoti .... si a luat vreo 3 ani si dupa 8 luni a iesit pentru ajutorul dat fortelor de militie in trecerea dosarelor de la vraful a.n la vraful cu autor cunoscut....
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu va mai agitati atat cu fetele ...Frate'miu a ramas cu fata..cass-ul a plecat si fara ea.Sad. Daca vreti fete..se gasesc si d'astea separat, asa ca nu mai e mare scofala.
Eu sunt fericitul imprastiat care a uitat si trapa, si geamul, si capota (bineinteles, pe rand) deschise...si nu a disparut nimic. Smile
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Un sfat bun pentru toti. este posibil ca potentialii hoti sa te fileze din momentul in care ai parcat...sa vada de exemplu ce faci cu fatza de casetofon.
Eu unul o scot din casetofon si ies in mod ostentativ cu ea in mana cat mai la vedere ca sa vada ca nu au ce fura din masina...poate isi iau gandul...
La fel, sa nu fie nimic atragator la vedere, si aici ma gandesc fara a ma limita la boxele ovale de pe haion...
  • Elfos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord cu cei care au zis sa nu fie lasat nimic in masina la vedere. Am respectat cu strictete acest fapt si nu am avut surprize. Imi pare rau pentru cei care au patit-o si nu inteleg de ce drogatii sunt lasati liberi pe strada.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Elfos, probabil ca ar fi mai bine sa ii strangem pe toti pe un stadion, si sa bagam mitraliera pe ei...
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
nu e un gand prea crestinesc, dar subscriu
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@bogdanbratescu, eram ironic. Nu sustin ideea.
As propune sa nu ne erijam in entitati superioare, in justitiari si judecatori.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca depinde mult si de noroc.

Vorbeam zilele trecute cu un posesor de calibra care nu e in club si se vaita ca i-au smuls bandoul de pe spoilerul fata, si acu o luna i-au spart luneta ca sa ii fure placa cu boxe din spate

Cred ca as innebuni Shocked
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
libra a scris:Sfatul meu pt. mctoto:
Hotii astia din auto sunt niste gainari. Din cand in cand, politia mai prinde din ei.
O posibila solutie e sa mergi regulat la sectia de politie la care ai reclamat furtul si sa-i tot intrebi de baietii rai.
In momentul in care au prins pe cineva si au recuperat din marfa furata de el, o sa te puna in fata obiectelor recuperate.
Ei, in momentul ala, te juri ca cel mai frumos aparat din camera e al tau, baietii ti-l dau si tu te duci cu el acasa.

Asta e recomandarea primita de la cineva din Oradea.
De ce: Nu toata lumea care a fost victima unui furt face reclamatie la politie. Din cei care au facut reclamatie, foarte putini mai spera sa recupereze bunurile furate. In momentul in care au recuperat ceva, politistii trebuie sa "se descarce de gestiune". Restituirea bunurilor catre proprietari "da bine" in rapoartele lor de activitate. Acuma, daca tu primesti inapoi exact aparatul tau, numai tu stii. Nici macar hotul nu mai stie care aparat a fost furat din care masina. Toata problema este ca baietii buni sa recupereze cat mai repede si cat mai multe aparate de la baietii rai.


Intradevar se fura multe masini si numarul e in crestere. Nu prea recupereaza politia masinile furate. Rolling Eyes nici sisteme de alarme nu protejeaza masina de hoti de masini. Am citit multe articole legat de furturi auto. Si am gasit solutia pentru a proteja masina de hoti. Wink Este o inventie nou in Romania, dar functioneaza si din alte tari, ca de exemplu SUA, Canada, Ungaria. Solutia este marcarea masini. In UNgaria a realizat o cercetare care au demonstrat ca masinile marcate nu se fura. daca dorti sa stiti mai mult despre acest sistem intrebatima ca eu am studiat si stiu mult despre sistem. Exclamation
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
permanentmark a scris: Intradevar se fura multe masini si numarul e in crestere. Nu prea recupereaza politia masinile furate. Rolling Eyes nici sisteme de alarme nu protejeaza masina de hoti de masini. Am citit multe articole legat de furturi auto. Si am gasit solutia pentru a proteja masina de hoti. Wink Este o inventie nou in Romania, dar functioneaza si din alte tari, ca de exemplu SUA, Canada, Ungaria. Solutia este marcarea masini. In UNgaria a realizat o cercetare care au demonstrat ca masinile marcate nu se fura. daca dorti sa stiti mai mult despre acest sistem intrebatima ca eu am studiat si stiu mult despre sistem. Exclamation


Pai acum zii daca tot ne-ai facut curiosi... Cum anume marcheaza ei masinile?.. Arunca o galeata de var pe ea sau cum?...
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Boogie a scris:
permanentmark a scris: Intradevar se fura multe masini si numarul e in crestere. Nu prea recupereaza politia masinile furate. Rolling Eyes nici sisteme de alarme nu protejeaza masina de hoti de masini. Am citit multe articole legat de furturi auto. Si am gasit solutia pentru a proteja masina de hoti. Wink Este o inventie nou in Romania, dar functioneaza si din alte tari, ca de exemplu SUA, Canada, Ungaria. Solutia este marcarea masini. In UNgaria a realizat o cercetare care au demonstrat ca masinile marcate nu se fura. daca dorti sa stiti mai mult despre acest sistem intrebatima ca eu am studiat si stiu mult despre sistem. Exclamation


Pai acum zii daca tot ne-ai facut curiosi... Cum anume marcheaza ei masinile?.. Arunca o galeata de var pe ea sau cum?...



Este o inventie din Olanda. Sistemul se numeste Permanentmark Security Systems.Gravura nu e un proces simplu de marcare pe suprafaþã, ci una chimicã, ce patrunde în adâncime, care poate fi îndepãrtatã doar prin distrugerea suprafeþei marcate. Prin procesul chimic se schimba structura sticlei ºi factorul de transmisie a luminii. Nu se poate îndepãrta cu nici o soluþie chimicã! Pe elementele de caroserie semnele pãtrund prin stratul de lac, vopsea ºi stratul de bazã, dar nu atacã caroseria. Pe elementele de caroserie marcarea se vede doar la lumina UV, vara când emisia de raze UV-A ºi UV-B este mai intensa, se poate vedea ºi cu ochiul liber. Aceste semne se pun pe parþile interioare, astfel incat sã nu deranjeze. Semnele rãmân vizibile la lumina UV chiar dupa mai multe revopsiri. Singura posibilitate de îndepãrtare, ar fi razuirea tuturor straturilor de vopsea pânã la metal si revopsirea repetata a suprafetelor marcate. Este multe locuri in tara unde se face aceste marcaje. Dar daca doresti sa aflii mai mult viziteaza pagina de web: www.permanentmark.ro, acolo ai toate informatii si locuri de marcare unde poti sa faci marcajul. Daca mai intrebari poti apela la minden pentru ca stiu mult despre acest sistem.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pt Permanentmark:
Cu ce ne ajuta sistemul impotriva vandalilor si spargatorilor?
De unde stie infractorul ca eu am marcajul ala vizibil doar la UV?
Daca vine ghiolbanul si smulge ce are de smuls, ce mai fac eu, il caut cu lampa de UV prin targuri?
No offence Embarassed
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Am si eu o intrebare pt Permanentmark:
Cu ce ne ajuta sistemul impotriva vandalilor si spargatorilor?
De unde stie infractorul ca eu am marcajul ala vizibil doar la UV?
Daca vine ghiolbanul si smulge ce are de smuls, ce mai fac eu, il caut cu lampa de UV prin targuri?
No offence Embarassed



Buna.
Permanentmark nu ajuta impotriva vandaliilor nici spargeriilor, pentru ca sistemul Permanentmark este impotriva furtului auto. Razz dar nici sistemele de alarma cel mar performanta nu asigura protectie impotriva spargerii, pentru ca pe hotul nu intereseaza ca ai sistem de alarma, pentru ca el sparge geamul si fuga dupa ce au luat ce vrut.
Raspunsul la intrebarea doua este ca punem un actibild de atentionare pe geamurile fata laterala, si pe geam marcajul se vede cu ochiul liber. NUmai la elementele carosabile se vede marcajul la lumina UV. Daca marchez masina primesti cadou un breloc cu lampisor UV.
Masina se marcheaza maximum 24 de locuri, si se poate indeparta. De exemplu in catva tari marcarea masini eset boligatorie (SUA, Canada) si dupa dezvoltarea sistemului Permanentmark furtul de masini au scazut, pentru masinile marcate nu le fura. Hotul nu are ce face cu el.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate, in Romania tocmai cu vandalii si spargatorii avem probleme !
Autocolant de avertizare nu se pune si la alarme ? Si ?
Daca folosesc permanentmark nu-mi mai sparge drogatul geamul sa smulga casetofonul?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dar de unde stie hotul ca masina e marcata ?
Doar dupa abtibilde ?

As vrea si eu sa cumpar citeva abtibilde...
  • permanentmark

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Din pacate, in Romania tocmai cu vandalii si spargatorii avem probleme !
Autocolant de avertizare nu se pune si la alarme ? Si ?
Daca folosesc permanentmark nu-mi mai sparge drogatul geamul sa smulga casetofonul?



Scuza ma ca spun asta dar te inseli, pentru ca nu cu spargatorii de masini avem probeleme in Romania, ci cu hoti de masini. Hoþii au evoluat ºi si-au schimbat modul de operare. -„ultima moda” o reprezinta furturile la comanda.Daca inainte au gasit geamul spart si casetofonul lipsa, acum dispar mai ales componentele exterioare ale masinilor de lux: oglinzi, antene, faruri, stopuri. Cu sistemul Permanentmark se poate marca si stopurile, si oglinda (adica carcasa oglinzii) daca doreste clientul. Daci nu de spargaotrii de masini trebuie sa tinem ci de hotii de masni pentru ca sunt sunt cu un pas înaintea tehnologiei. Organizaþii în bandã, cu structuri bine puse la punct, e destul de greu sã neutralizezi o întreaga filierã, în special filierele cu ramificaþii internaþionale. Permanentmark nu nu ofera protectie impotriva spargerii de geam, dar asam cum am spus mai inainte nici sistemele de alarma nu asigura protectie impotriva spargerii, poate sa fie cel mai performanta. Dar spargeri si furtul de casetofoane a scazut, hotii acum prefera elemente mai valoroase a masinii.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
gabrield - Sau poate-ti comanzi la o firma de autocolante Smile)

Referitor la "piesele valoroase care se fura acum de catre bandele organizate" :
Pun un drogat sa-ti fure farul sau oglinda (marcate, vizibil la UV), de la masina ta, ii dau 200 RON pe ele, le montez la Vectra mea si ma plimb.
Tu ce faci ? Care-i miscarea urmatoare ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR