Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
geo_flyboy17 a scris:am un opel corsa C an 2001 motor de 1L , detin permis din 2008 , am asigurarea 590 de lei pentru 6 luni doar pentru faptul ca sunt nascut in 1988 , as dori sa fac o smecherie ceva sa nu platesc atat , cu 6 luni in urma am platit 280 de lei , ce m-ati fatui sa fac?

Trece masina pe o persoana mai varsnica! Bunica mama Bunicu etc. Smile mai ales pensionarii au reduceri mari de tot! Smile
Asta urmeaza si la mine
Eu unu eram fanatic sa o am pe numele meu .. acu chiar nu mai conteaza!
Skip ads

  • aditzugl

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai degraba va faceti un contract de comodat si ati scapat de toata tevatura Smile)))
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
si ce sa faci cu contractul ala? ca asigurarea se plateste dupa proprietar.
  • aditzugl

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu . Atunci cand te duci sa-ti faci asigurarea RCA , cel care-ti face oferta are o optiune in dreapta. Si , normal , te va intreba - cine plateste - propietarul sau utilizatorul .
Contractul de comodat ii va permite persoanei sa fie trecuta ca si utilizator al masinii .

Spun asta , pentru ca eu asa fac de 3-4 luni .
Contractul de comodat , la Galati , costa 189 Lei - perioada 3 ani ( am inteles ca merge si mai mult )

"Succesuri "
Skip ads

  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In talon poti trece utilizator. In asigurare poti trece utilizator. DAR VALOAREA ASIGURARII SE CALCULEAZA DUPA PROPRIETAR. Orice alta situatie atrage posibilitatea, si mare, la cat cauta nod in papura asiguratorii, sa te trezsti ca iti dau cu flit.

A, si contractul de comodat, de cand cu noul cod civil, e valabil sub semnatura privata, il poti face si acasa, ca un simplu contract de v/c. Nu e nevoie sa decartezi 189 lei aiurea la notar.

Succesuri si tie.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
aditzugl a scris:Nu . Atunci cand te duci sa-ti faci asigurarea RCA , cel care-ti face oferta are o optiune in dreapta. Si , normal , te va intreba - cine plateste - propietarul sau utilizatorul .
Contractul de comodat ii va permite persoanei sa fie trecuta ca si utilizator al masinii .

Spun asta , pentru ca eu asa fac de 3-4 luni .
Contractul de comodat , la Galati , costa 189 Lei - perioada 3 ani ( am inteles ca merge si mai mult )

"Succesuri "

Notarii sunt jepcari si va baga in fata contractul de comodat care este mai scump dar exista si posibilitatea unui contract simplu de imprumut auto doar in vederea folosintei si costa 60 de lei !
Mare atentie insa, asiguratorii s-au prins de figura si nu mai dau cotele si in functie de utilizator, unii chiar nu dau posibilitatea incheierii unei polite cu utilizator in cazul in care proprietarul este persoana fizica, cu toate ca legea nu impune o astfel de restrictie. A mai ramas doar Euroinsul care da un pret mai mic in cazul in care utilizatorul este o pers fizica cu varsta de peste 35 de ani si fara daune. Oricum nu cred ca va mai dura mult si vor pune si ei frana acestei scheme !

Daca nu incheiati polite online sau la colt de strada si aveati propriul consultant in asigurari care sa va reprezinte interesele nu ati mai fi incheiat asigurari asa scumpe !
  • aditzugl

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu te inteleg ca esti broker si inteleg faptul ca vrei sa demonstrezi ca le stii pe toate....si sa-ti faci clienti , dar nu-i chiar asa cum zici tu. Contractul de comodat este mult mai bine "primit " in fata asiguratorilor . In al doilea rand , daca faci o cerere cu o zi inainte de-ati face asigurarea , prezentand acest contract de comodat , toti asiguratorii sunt obligati sa-ti incheie asigurare -->nu doar Euroins`ul face asa ceva .
Zic aceste lucruri in cunosinta de cauza !
Notarii nu sunt jepcarii...ei doar isi fac meseria...ca si tine..ca si mine( eu nu sunt notar ) .

Peace...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi cu postarea ta, eu imi mentin afirmatiile. Acum 5 minute am accesat platforma si doar Euroinsul mai da cote si in functie de utilizator.
Cat despre contractul de comodat , ma repet , nu este necesar. E bun un simplu contract de imprumut care costa mult mai putin.
Si astea nu le spun in calitate de broker ci in calitate de sef birou daune al unei societati de asigurari pe sub ochii caruia au trecut poate zeci de mii de dosare de dauna.
Skip ads

  • chiuariu

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu am 24 de ani si dau la asigurare pe motor de 1.6 662 RONchiar azi am achitat polita ...daca asigurarea veche e expirata si eu am achitat azi polita pot circula azi cu masina ..de la asigurari miau spus ca pot doar da in caz de dauna intra de maine in vigoare ...POT CIRCULA CU MASINA ASTAZI SA STIU SIGUR CA AM NEVOIE URGENTA DE MASINA Sad
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asigurarea te acopera in fata politiei, care nu te va putea amenda,
dar daca faci un accident, ea nu acopera daunele, intra in valabilitate abia de maine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
te amendeaza si politia din cate stiu eu, daca casca ochii si se uita de cand intra asigurarea in vigoare....
Legea zice ca trebuie sa ai RCA in vigoare.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
asigurarea te acopera in fata politiei pentru ca e valabila cu data emiterii,la politisti! la despagubire insa e valabila peste trei zile de la emitere! asta inseamna ca in caz de accident si esti vinovat esti bun de plata!
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai dezinformati, RCA-ul intra in valabilitate in urmatoarea zi dupa emitere !
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Exact.Scrie si pe ea.
E valabila complet a doua zi dupa ce a fost facuta.
Cel putin la noi in tara.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:Nu mai dezinformati, RCA-ul intra in valabilitate in urmatoarea zi dupa emitere !






defiecare data cand cumpar o asigurare rca o verific pe site! de fiecare data a fost activa a treia zi de la emitere! asa ca mai sigur e ce spun eu!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Perioada de valabilitate a politei este scrisa pe polita. In caz ca ajungi (Doamne feri) in tribunal pe judecator il doare fix in spate ce zice nustiuce site, polita tine loc de contract.
Intr-adevar, stiu ca (cel putin acum 3 ani, cand m-am izbit de tematica) daca nu aveai continuitate, polita intra in vigoare peste 3 zile, pentru a se evita fraudele (de genul nu am asigurare, te-am lovit, si te conving sa iti tii gura, fg repede si fag asigurare si apoi declar ca evenimentul s-a intamplat maine)
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu toata stima da daca eu azi imi expira maine e reinoita si poimaine doamne feri trantesc pe unu sunt bun de plata?Smile in cazu asta circul cu una falsa si. ii platesc eu paguba la om .. nu-i prima data
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
de cand s-a introdus sistemul electronic de emitere, polita normala intra in vigoare a doua zi, politele in vederea inmatricularii pot fi valabile in aceeasi zi.
in sistemul vechi, intradevar intrau in vigoare dupa 3 zile. totusi sunt vreo 3-4 ani de cand s-au schimbat regulule.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
kxz. am auzit ca acele polite de 1 luna nu sunt valabile decat in fata politiei ..daca faci o buba ... platesti de te indoaie! dauna ta si a respectivului. eu asa am vrut sa fac recent pt ca nu imi prea permiteam sa dau 450 ron pe 6 luni dar pana la urma m-am strans de Cenzurat OO si am luat asa ! anyway scump domnle scump .. la bulgari era mai ieftin!
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
polita pe o luna, e perfect valabila. atat ca se elibereaza doar pentru numere rosii. nu iti poti lua tu, care ai numere negre. evident, poate vei gasi un agent sa iti elibereze, am vazut una eliberata chiar de reprezentanta carpatica, dar ea nu va fi valabila in cazul tau.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR