Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
recomand si eu cu incredere sonnax
foarte buna frate Wink
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu radeti, dar am o intrebare: cu ce o dati pe masina? Rolling Eyes
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu radeti, dar am o intrebare: cu ce o dati pe masina? Rolling Eyes
Si m-ar interesa o ceara care sa protejeze masina pe timp de iarna nu neaparat sa ii dea luciu ca nu are nevoie inca.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ceara o dau cu un burate putin umed
in ce priveste ceara pt iarna cauta la augsburg si o sa gasesti ceara tri protectoare Wink
bafta
Skip ads

  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc ceara dupa fiecare spalare.
Am luat de la o benzinarie, nu ma stiu care, lukoil cred pentru ca era in apropiere, o cutie de ceara, solida, dar am amestecat 2 linguri de ceara cu apa calda si am pus continutul intr-un pulverizator de solutie de sters geamurile.
Dupa spalat, dau pe toata suprafata vopsita, masina nu este stearsa de apa, dupa care sterg cu o carpa moale...iese bine.
O folosesc mai mult pentru a proteja vopseaua decat pentru luciu
  • Gruia

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:Rol evident Very Happy


250-300 cutia, RoL neevident. Daca era asa luam si eu 1000 cutii plata cash RoL.

Pozele cu disparitia siglelor Opel si eventual inlocuirea capotei spate nu te duc cu gandul deca la www.cemaireclamafacem.ro Laughing Laughing Laughing

Ceara solida cu extract de carnauba (arbore din padurea ecuatoriala) se poate aplica foarte simplu: se pune o cantitate mica intr-un ciorap (asta va permite eliberarea treptata si uniforma a produsului) si se aplica pe sectiuni ale masinii care sa nu depaseasca sa zicem... suprafata capotei motor apoi se respecta instructiunile de pe ambalaj (asta cu conditia sa existe traducerea in romana, daca nu, sunt bune si cele in japoneza, finlandeza, maui, sau araba.)
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am tot citit pe forum de Turtle Wax... ei bine, nu se mai gaseste. Am intrebat la Meteor si au spus ca nu mai aduc.
Pe unde am mai cautat alte tipuri de ceara erau tot peste 50 lei, si nu prea ma indur sa dau atat avand in vedere ca e cam 'trecuta' vopseaua mea...

In fine, am gasit la Kaufland o ceara pasta de la SuperHelp - NRG Wax (cu Carnauba si ptfe??!) la 15 lei (250 ml).



Am sa pun poze before/after.

Daca nu iasa pot oricand sa o ung pe paine ca miroase a fructe... poate e buna Very Happy
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bun. Am facut ceva poze. Scuze de calitate, ma cam grabeam sa nu ma prinda ploaia... si tot degeaba, nu am apucat sa dau decat un strat.

Nu am facut nici o modificare in PS (nici macar usor nivelele ca sa fac background-ul la fel in before/after); totul e cum si-a reglat aparatul pe auto.

Pentru ca toata masina a fost frecata cu o pasta abraziva de eliminat zgarieturile ar fi trebuit sa dau cel putin doua straturi, pana nu se mai ia deloc vopsea pe carpa... cum ziceam, a inceput sa ploua si a ramas doar cu un strat.

Am intins mai intai cu buretele pasta pe capota apoi cu carpa din imagine am frecat circular pana a iesit (stanga=before | dreapta=after):



Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru o masina noua care este procedura de ceruire care ar trebui sa o urmez?
Si pe ici pe colo mai am inca resturi de la ceara originala de protectie..cu ce as putea sa o indepartez cel mai usor?sunt niste mici dungulite,dare..
Multumesc anticipat
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
f1specialfx a scris:Pentru o masina noua care este procedura de ceruire care ar trebui sa o urmez?
Si pe ici pe colo mai am inca resturi de la ceara originala de protectie..cu ce as putea sa o indepartez cel mai usor?sunt niste mici dungulite,dare..
Multumesc anticipat

Eu tot ceara din asta folosesc. Da rezultate misto. Problema este ca daca dai si pe parti de plastic nevopsite raman urme albe.
Urmele albe le-am scos cu WD40 (spray cu petrol rafinat)
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
adrian.preda a scris:Eu tot ceara din asta folosesc. Da rezultate misto. Problema este ca daca dai si pe parti de plastic nevopsite raman urme albe.
Urmele albe le-am scos cu WD40 (spray cu petrol rafinat)


De care? NRG Wax? La care am pus eu poze? Intra-devar e buna (si ieftina Very Happy). Am atins din greseala si pe spoilerul spate care e din cauciuc Sad. Si normal ca a lasat o dunga alba. WD40 nu e sprayul ala de deruginit? Am sa incerc sa vad daca iasa.
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
WD40 nu numai ca sparge rugina dar e un solvent f bun. Dat pe plasticele negre (nevopsite) de pe caroserie (praguri, spoilere, manere, rame parbriz, etc.) le curata super bine. WD40 are si efectul de a scadea aderenta prafului pe suprafete si in felul asta raman mai mult timp curate (negru lucios)
Skip ads

  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai am dat polish + ceara pe un sfert de capota. Am ramas uimit de rezultat Shocked . E super.
Informativ: am folosit polish Prevent si ceara Sonnax. Mod de aplicare: una bucata pasla pe una bucata suport pentru bormasina. Dupa asta am frecat din nou cu o bucata de material flocos pus pe acelasi suport.
Trebuie sa recunosc ca dupa ce o voi termina de polishat + ceruit masina va arata muuuullllttttttttttt mai bine.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce diametru are peria de pasla si cea de blana ? 125 sau 180 ?eu am de 125 si nu am avut curajul sa dau cu peria de pasla mi s-a parut dura am dat daor cu peria de blana .
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:love4cars

Cred ca n-o sa dau cu ceara de care ai folosit tu...
Am observat ca topeste scrisul cu Opel si Astra ...

Si iti schimba si cauciucurile...

Ce e bun e ca apare reclama cu ClubOpel pe numar...

Da ai spirit de observatie nu gluma Laughing Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:Si eu folosesc ceara dupa fiecare spalare.
Am luat de la o benzinarie, nu ma stiu care, lukoil cred pentru ca era in apropiere, o cutie de ceara, solida, dar am amestecat 2 linguri de ceara cu apa calda si am pus continutul intr-un pulverizator de solutie de sters geamurile.
Dupa spalat, dau pe toata suprafata vopsita, masina nu este stearsa de apa, dupa care sterg cu o carpa moale...iese bine.
O folosesc mai mult pentru a proteja vopseaua decat pentru luciu

cum se numeste? ce cantitate are cutia?citi bani?MERCI Exclamation Exclamation
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@MindToAsk,
am luat si eu o ceara din asta...dar sunt uimit de ce iese...raman neste urme de te sperii...cred ca nu o aplic bine...esti amabil sa ne spui cum ai facut, mai precis?
eu am aplicat cu buretele si am tot frecat de mi-au iesit ochii...a adevarat, pe uscat...trebuie pe umed? asta merge amestecata cu apa? carpa de finisare e umeda sau uscata?
merci mult si anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune o tzira de apa ca altfel nu mere.
Daca vopseaua este usor mata se da un polish inainte ca altfel ceara nu poate face minuni.
Pasta se amesteca cu apa putina ca sa devina fluida. Pui pe miini doi ciorapi, pe unul ai pasta ca sa aplici si celalalt este uscat pentru lustru.
Ceara se aplica in primul rind in locurile ascunse unde sta apa : https://upload7.postimage.or...hoto_hosting.html
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alxgudea a scris:
esti amabil sa ne spui cum ai facut, mai precis?
eu am aplicat cu buretele si am tot frecat de mi-au iesit ochii...a adevarat, pe uscat...trebuie pe umed? asta merge amestecata cu apa? carpa de finisare e umeda sau uscata?
merci mult si anticipat!


Pai la mine a fost putin mai 'speciala' situatia. Nu mai reiau toata povestea (am mai scris intr-un topic)... ideea e ca masina mea a fost 'lustruita' cu pasta abraziva de eliminat zgarieturi. Si nemaiavand strat de lac (de fapt oricum era vopsea din aia cu lacul in ea...) s-a matuit destul de urat + ca era gazata de la o vopsire de aripi... In fine arata oribil!
Eu am facut asa:
- am inceput sa frec cu buretele ce vine cu cutia. pe uscat doar cu pasta. imediat s-a umplut de vopsea asa ca am renuntat.
- am luat o carpa moale (ceva husa de plapuma oarecumva flausata) si am frecat bine vopseaua. tot asa pe uscat
- dupa ce am frecat (da mult si bine pana s-au umflat toti muschii pe mine) a ramas un strat din vopseaua veche impreuna cu pasta. nu stiu cum sa explic... ca un fel de pelicula de silicon de ala de instalatii
- cu carpa uscata (din acelasi material) am sters stratul ce a ramas dupa frecat si a iesit... incomparabil mai bine.

Dar asta a fost la mine. Pe vopsea 'normala' nu stiu cum se comporta Embarassed. Eu am fost super multumit de rezultat (chiar si din pozele ce le-am pus se vede ca diferenta e uriasa). Repet: toata operatiunea am facut-o pe uscat (doar pasta din cutie).
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de precizari...am avut o mare deceptie dupa ce am dat, e adevarat doar pe 1 usa...praful sta mai bine pe masina si raman niste urme....ca te miri. este evident ca nu ma pricep eu si, cred ca e mai bine sa ii las pe aia care se pricep....cred ca la vara, asa cum ma sfatuia Dan, am sa dau banii pe un polish (btw, cam ce scoruri? am auzit ceva in jur de 2 mil?) si am sa incerc apoi cu ceara lichida...aia am vazut cat de usor se da (la o spalatarie aici imi cer doar 30.000 in plus pentru ceara la final...)
Inca odata, multumiri!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR