Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ca aspect exterior as alege oricand c4.La interior nu ma pronunt pentru ca nu prea stiu interiorul de la c4.La motorizari citroenul a facut mereu motoare mai puternice in comparatie cu opel, daca compari aceasi cilindee.Am un coleg care a avut un xsara vts care avea motor de 2.0 16 valve, 164 cp cu care ma cocosa daca ma bagam la liniuta.Bmw a avut pe seria 3, modelul e36, motor de 2.0i, 6 pistoane, 148cp, deci acestea fiind zise opel nu are chiar motoare de putere cu care sa te lauzi.Vrei sa o arzi cu liniute iti cumperi ceva potent, un 2.8 V6 Turbo OPC cu 255-280 cp adica Vectra C GTS sau OPC.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Omul nostru se refera la liniute, nu la dotari. Are deja o VectraC 2.0DTI si-l intereseaza cum ar sta langa un C4 1.6 105CP. Si parerea mea e ca, la aceeasi cantitate de combustibil si la acelasi numar de oameni in masina, Vectra si-o ia grupa mare de la un C4 1.6. Motivele ar fi ca Vectra e mai grea cu 250Kg decat C4 si ca C4 are cutia etajata pentru performanta, nu pentru consum. De fapt si cifrele vorbesc: C4 1.6 face suta in 10.6 secunde, iar Vectra 2.0DTI in 13secunde.

Evident, vorbim de netunate.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sincer, imi place sa ma uit la liniute, candva cand eram mic si prost visam si eu la asa ceva adica sa ma bag la liniute cand ma fac mare Smile dar, timpul a trecut, am motor de 2.0 care e destul de potent pt varsta pe care o are si totusi nu m-ar pasiona sa ma bag la liniute, poate cu 1-2 prieteni asa de amuzament, nicidecum pentru a demonstra care este mai periculos.Cand am zis ca " cand eram mic si prost visam si eu la asa ceva " m-am referit strict la mine si nici nu bat apropo sau vreo aluzie la posesorul acetui post.Daca pe el liniutele il fac sa se simta bine este doar problema lui.Mult noroc in incercarea de a domina un c4, o sa ai nevoie de mult noroc.

L.E Si totusi.... nu vreau sa aud de motor sub 2.0 de acum inainte Smile
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Alegerea mea dintre vectra c si c4 de la citroen este clar limuzina de la opel! fara nici o privire catre citroen! de ce? in primul rand caroseria de la vectra iti da prestanta ,mare si eleganta! Si la interior e mai sic si mult mai spatioasa! dealtfel sant doua masini total diferite care nu se pot compara pentru ca nu sant din aceeasi clasa! dar asta e ! asa e topicul! chiar daca ar merge si cu consum zero la 100 de km si ar cumpara lumea c4 mai in draci decat logan si tot as lua vectra! de ce? pentru ca e mai pe placul meu ca marca si ca forma de masina! orice alte argumente favorabile lui c4 cotra lui vectra nu m-ar face sa imi schimb parerea! de ce? din acelasi motiv din care cei care merg cu mercedes nu se uita la alte masini! chiar daca platesc pe km parcurs mai scump ca la taxi din statia aeroport otopeni!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine, e clar ca VectraC bate C4 la orice altceva. Probabil mai putin la agilitate, dar asta e firesc, e alta clasa.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
citroen c4 e sub clasa lui vectra c! nu se pot compara! c4 se poate compara cu astra h non caravan! dar si cu astra pierde de departe! c4 e nereusita!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR