Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Opel Astra Classic II (G) august 2006 1.6 Twinport 103 CP
-ABS + 2 airbaguri.
-servodirectie electro-hidraulica
-geamuri el pe fata + oglinzi electrice incalzite
-climatronic
-inchidere centralizata pe telecomanda
-scaun sofer cu reglaj pe inaltime
-volan reglabil pe inaltime si adancime
-vopsea metalizata
-antena + 2 boxe (fata) + cablaj casetofon
TOTAL: fix 12.036 Euro DDP Smile
-mentionez ca am montat eu radio cd ulterior.
PS: vezi garajul meu pt poze...
Skip ads

  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum a dat fix 12.036 Euro ? ti-au mai dat un discount ceva ca din calculele mele ar trebui sa fie cam 12500 cu ce ai pus tu pe ea
Apropos ce culoare este ca da tare bine
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce o tot dati cu diferente de calitate G fata de Classic II. Eu am avut ocazia sa ma urc si intr-un G si intr-un classic si nu mi s-au parut mari diferente. Or fi dar nu mi-au sarit in ochi.

Intre Classic si H, da exista o diferenta mare la calitate, sesizabila din prima privire. Si printre altele un avantaj clar al Classic fata de G este motorul twinport.

Deci pana la urma alegerea e a fiecaruia.
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Classic II nu este acelasi lucru cu G?
In clipa asta se comercializeaza Astra Clasic II si Astra H (modelul nou)
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da, fix 12.036 euro. Am luat`o in august cand inca mai era valabila promotia (gratis pachetele electric si family). Eu am mai pus pe ea: climatronic, vopsea metalizata si pachetul beauty. Culoarea este Silver Lightning.
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ge0rge a scris:Classic II nu este acelasi lucru cu G?


Astra G e modelul care a fost fabricat in Germania pana prin 2004. Cand a aparut H, au luat G-ul l-au mutat la polonezi asamblarea si i-au pus motoarele twinport de pe H, dar au taiat mult la optionale ca sa iasa ieftina pentru piete emergente si l-au botezat Classic II. Tot G e la origini, cu motor mai nou, optionale mai putine si asamblat de polonezi nu de turcii din Germania si blamat de toti ca nu e 'Made in Germany'.

Orice masina Made in Germany care ruleaza in .ro incepe sa scartaie dupa un nr de km, fie ca e VW, Seat sau Opel.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La 10k e iti iei un vectra c cu 2.0dti! second, bine inteles.
Eu am citit cateva feedback-uri despre h si in majoritatea lor, cei care le-au testat au precizat faptul ca are directia inprecisa iar la modele cu motor mai puternic se pierde aderanta intr-un mod nejustificat si implicit precizia directiei. Spun din ce am citit. Nu am simti-to pe pielea mea. Despre g pot spune ca de la 150kmph nu mai are o franare ferma.
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles diferentele intre G si Clasic II, dar oricum este si diferenta de pret in sensul ca Astra G pe motorina era cam 17000 EUR cu ce optiuni sunt acum pe ea, intradevar parca era mai bine facuta,pachetele beauty erau altfel, capota era antifonata si alte cateva diferente minore(vizibile)

alex_arhire:
11,800 1.6-16V TwinPort
39 Pachet Beauty
340 Clima
294 Vopsea Metalizata
----
12.472 ...asta daca nu am gresit eu calclul cip--ddp
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire:
11,800 1.6-16V TwinPort
39 Pachet Beauty
340 Clima
294 Vopsea Metalizata
----
12.472 ...asta daca nu am gresit eu calclul cip--ddp[/quote]

Scuze. Am uitat sa precizez. Am intrebat dealer`ul daca intra la programul REMAT si mi`a zis ca nu, dar imi poate oferi o reducere de 400 euro. Deci, ti`am explicat si pretul acuma.... Razz
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu are perfecta dreptate!!! H-ul in afara de cateva electronice ce ziceti voi este cu totul o alta masina ! Am condus un astra h si o corsa new ( evident corsa doar in test drive) eu am un astra g . Diferenta! de la cer la pamant! Ordinea : astra h, corsa new, astra g! La fel spun si eu g-ul nu e o masina proasta, nu spun ca nu e sigura nu spun ca nu e fiabila, insa pozitia la volan, manevrabilitatea, vizibilitatea, elementele de siguranta atat pasiva cat si activa, franele, directia, stabilitatea, cofortul, antifonarea, suspensia ( aici ma refer la rulaj ) si sa nu mai vorbim de spatiul in interior calitatea materialelor etc and etc.... toatea acestea sunt cu cel putin 50% superioare celor de pe astra g! corsa new este cam pe aceeasi linie cu astra h insa are cateva minusuri la stabilitate si spatiu interior! deci sa nu mai se vorbeasca aiurea ca nu sunt diferente si ca nu merita ! daca nu ai banii.... da nu se merita sa faci eforturi supraomenesti sa iti iei un h...cam atat
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
sunt is eu nalamurit. am stat intr-o astra H ... si nu mi s-a parut mia spatioasa.
in schimb diferenta interioara dintr-o astra g si un peugeot 307 e cel putin imensa.
urmatoarea masina o sa fie tot din gama opel, probabil astra h sau gtc ... si eram curios cum e ca spatiu interior Smile
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@dancraciun - eu nu am fost atat de direct ca am zis sa nu se interpreteze gresit, insa la toate capitolele enumerate de tine exista diferente intre G si H. Eu am condus 6 luni de zile un Astra G si de cand mi-am luat H aproape in fiecare zi descopar diferente in avantajul H-ului.
Skip ads

  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Un argument suficient pentru Astra New e ca se fabrica in Germania si Belgia.
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca ar fi si la acelasi pret ar fi minunat sa putem face comparatii
Daca as avea bani sigur as alege Astra New
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
extruder a scris:Un argument suficient pentru Astra New e ca se fabrica in Germania si Belgia.

in fabrici unde lucreaza turci polonezi etc
asta nu e un avantaj ...
are alte plusuri in schimb.
Si ca un plus ne spus de nimeni dar care merita luat in seama este valoarea de revanzare mai mare la un H
  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am un prieten care are o astra g cu motor de 1,4 are 10000 km maxim, a pus pe ea sunet de 1000 eur si fraierul vrea sa o vanda.vrea pe ea 10.000 eur.asa ca daca te intereseaza va pot pune in legatura.
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
danieldboca daca mesajul tau imi era adresat, din pacate am facut greseala si am cumparat in vara Clio Symbol nou pentru ca atata mi-am permis(masina noua) dar nu este ceea ce imi doream, la anul in primavara-vara vreau sa il vand si in functie de cat iau pe el voi cumpara ce imi doresc, adica un Opel...Smile...deja nu mai dorm
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E adevarat ca G`ul (Classic II) are minusurile lui. Spre exemplu, polita din torpedou care nu mai exista. Parere subiectiva: nu`mi place consola centrala de la H. Parca totul e prea ascuns..... Si faza ca H`ul se face in Belgia sau Germania. Pe cine intereseaza? Piesele sunt la fel si asamblarea se face dupa aceleasi reguli. Renault`urile se fac si pe la turci.....
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
la h nu-mi place climatronicu ca n-are afisaj decat pe ecranu ala central. in rest ... jos palaria.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
degeaba spuneti ca sunt sau nu diferente,sigur sunt .
si la pret si la aspect exterior si interior,si electronic sunt ceva diferente,ce sa mai sunt masini diferite.
cine are bani de astra h isi ia h cine are bani de g(clasic 2)isi ia g.asta e finantele fac tot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR