Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Calin_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2009 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vectra C 2008 diesel, 1,9, 88kw/120CP
O problema asemanatoare am si eu, dar... ma tem ca am accentuat-o!
Volanul merge "in trepte". Adica... daca as transpune cursa volanului pe un ceas as putea spune ca de la 12 la 1 merge normal, de la 1 la 3 merge foarte greu, de la 3 la 6 usor, de la 6 la 9 greu... In ambele sensuri face la fel, simetric. Dar culmea e ca nu tot timpul. Intr-o zi facea, in alta mergea normal.
Dupa zeci de "diagnoze" care de care mai fanteziste, vazand ca nu poate nimeni sa-mi spuna cu certitudine care e problema, am zis sa o iau cu inceputul. Adica cu ce e mai ieftin. Am schimbat uleiul in caseta de directie. Si-a revenit. Cam o mie de km a mers perfect. Dupa care... surpriza! Iar face la fel! Acum m-am uitat in bidonul de ulei din care mi-au pus cei de la service si... E ROSU! Uleiul este Mobil ATF 320. Intrebarea mea este... daca maine il si schimb, putea sa dauneze ceva casetei? Cum il schimb? Daca desfac furtunele de jos si golesc, se goleste tot? La schimbul anterior a curs cam 700 ml. E sufficient? Se mai poate spune ca il amestec? Am inteles ca nu e voie sa amesteci rosu cu verde...
Skip ads

  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Aceleași simptome le aveam și eu. Poți vedea în postãrile mele ce am incercat: de la ulei servo, releu de încãrcare...pana la pompa de servodirectie! Toate astea ca sa descopãr ca problema era la crucea cardanica de la axul volan. Eu zic sa o verifici întâi și pe asta, înainte sa bagi bani aiurea. În cazul în care suspectezi pompa de servodirectie, am una funcționalã. Eu am schimbat-o fãrã sa fie nevoie. Smile

Bafta!
  • Calin_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2009 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns!
Daca voi constata ca asta e problema voi apela la tine!
Desi... sper sa nu fie cazul. Incerc mai intai sa schimb axul de la volan.
  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Neața! Verifica doar crucea cardanica mai întâi! E imposibil sa nu gãsești un mecanic priceput. Dacã erai în București te ajutam cu drag!
Bafta!
Skip ads

  • SSyLe

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o intrebare mi sa dus caseta de directie la un opel vectra b 1.6 16 v din 2001 am luat 1 second si nus ce fel de lichid de servo sa ii pun ce fel de culoare rosu sau verde ?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ce culoare are in caseta....nu se poate scoate absolut tot deci se gaseste o picatura:)))
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR