Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Aurelian, azi am povestit la telefon o problema... si ideea mi-a venit dupa: scoate tevile din capul hidraulic al pompei de injectie si dai la automat, vezi daca arunca motorina la fel pe toate cele 4 gaurile, e o metoda babeasca, dar la un prieten functionat, ne-a pus ca ceva nu e ok cu pompa...
In rest, numa un mecanic/ pompagiu te poate ajuta, e clar ca masina nu se alimenteaza...
Daca nu stii la ce ma refer mai sus, suna-ma maine intre 10 si 16 sau intre 18 si... 24.
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Andrei - mai ai cilindrul ala de la ambreiaj? Ca s-ar putea sa trebuiasca sa-l schimb si eu. imi pierde lichid....cam jumate de borcanel in 2 luni si ceva trei si ma gandesc ca e cam mult. Ideea e ca trebuie sa ma duc intai la un mecanicoios sa imi spuna daca cilindrul e de vina.
Sincer mie mi se pare un pic suspect ca omului ii sta tot timpul la maxim presiunea de ulei...sa nu fie ceasul sau sonda aiurea. Dar din cate imi amintesc parca si tu ziceai ca la tine e la fel. Ma rog din cate imi dau seama (din ce zice el) a luat o masina mai jaf ca a mea....deci se poate Very Happy
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa pierzi lichidul pe la racordul unde intra furtunul de ambreiaj in cutia de viteze. eu asa am avut si nu se vedea nicaieri nici o scurgere ca totul pica in zona cutiei. eu zic sa apesi ambreiajul si cineva sa se uite pe la cele 2 imbinari ale furtunului si sa te uiti si sub bord unde este pedala daca nu ai urme acolo ca in alte locuri nu poate pierde (mai e posibil pe la rulmentul de presiune)
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
bogdan fronteristu' a scris:Salut
Andrei - mai ai cilindrul ala de la ambreiaj? Ca s-ar putea sa trebuiasca sa-l schimb si eu. imi pierde lichid....cam jumate de borcanel in 2 luni si ceva trei si ma gandesc ca e cam mult. Ideea e ca trebuie sa ma duc intai la un mecanicoios sa imi spuna daca cilindrul e de vina.
Sincer mie mi se pare un pic suspect ca omului ii sta tot timpul la maxim presiunea de ulei...sa nu fie ceasul sau sonda aiurea. Dar din cate imi amintesc parca si tu ziceai ca la tine e la fel. Ma rog din cate imi dau seama (din ce zice el) a luat o masina mai jaf ca a mea....deci se poate Very Happy


Suna-ma maine si vorbim.
I-am spus prin telefon cum e cu presiunea aia de ulei, la mine sta la maxim, am un fir rupt, dar nu ma apuc de el ca e un frig afara de iti ingheata limba pe scut Very Happy
Nu mai fiti rai cu Fronterele, sunt masini OK daca le nimeri intretinute ca la carte! Mr. Green
Skip ads

  • scotzi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 1994 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Chiar sunt ok! In 3 ierni am schimbat doar 2 cruci cardanice , pompa de apa si un termostat ( care cred ca tre schimbat din nou, lipsa caldura care oricum nu prea era ). Una peste alta eu personal sunt multumit de masina cu toate ca acum la mersul cu spatele , cuplat 4x4 se aud niste trosnituri nasoale.
Vorba lui Andrei sa vina caldura si vedem noi ce are asa ca eu va urez UN CRACIUN FERICIT si sa va bucurati de masinutele astea asa cum sunt ele.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Crucile cardanice, la o masina serioasa, nu se prea schimba, daca nu o folosesti off-road... eu nu am schimbat niciuna si sigur aveau peste 100.000km...
Termonstat... vezi sa nu fie de altundeva problema...
Sarba(u)tori fericite tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR