Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca se vor mai ieftini masinile,in special Insignia as face un mic imprumut in banca de maxim 1000E dar numai daca merita...pentru ca in 3-4 luni as achita bani dar numai in cazul in care merita.
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
desi sunt fan opel pot spune numai cuvinte de lauda referitor la skoda cu motor de 1.9 si 101 cai parca sau undeva pe aproape caci am condus destul de multicel una caci era a sefului meu si faceam mereu drumuri destul de lungi fie la volan fie in dreapta.trage foarte bine si la turatii joase ca sa nu mai zic de turatii mai mari iar consumul este unul foarte bun insemnand 190km/h pe mica autostrada din sibiu cu pilotul autoimat cuplat4.9 in plan drept iar unde era o mica panta 5.2 si asta nu o spun din bancuri ci este ceea ce am vazut eu referitor la piese stiu ca respectivul a schimbat in vara tot kit-ul ambreaj si la costat in reprezentanta skoda in valcea 4000 ron
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
iti dai seama la 60km/h? produce ea motorina =))))).In rampa cred ca avea 3l/100km Laughing
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
vorbesti in necunostinta de cauza si nu evina mea c asa arata calculatorul de bord acum ca fiecare din noi este un mic carcotas si cauta fiecare virgula nepusa la locul ei sau ca zice cineva despre o masina x ca are consumul de 5 si oficialii il au trcut in carte de 5.1 este problema fiecaruia eu am spus ceea ce am vazut si nu am nici un motiv sa kint caci nu e masina mea sa ma dau mare si asa cum am spus sunf fan opel si nu am de cde sa minta
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum se face, dar la foarte multe marci, BC-ul este foarte optimist. Campion este cel de pe Logan Benzina, unde pot exista chiar consumuri de 4% din motor de 1.6. Nici Skoda nu este departe...
Majoritatea opelurilor pe care le cunosc si au BC arata in general fix pe fix sau putin mai mult.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1.9 cdti arata chiar si 10% in plus, probat de la plin la plin de 3 ori.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
hai da-l dracu de BC: la 190km/h consum de 4,9! Laughing Laughing
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nicusor_sef89 a scris:vorbesti in necunostinta de cauza si nu evina mea c asa arata calculatorul de bord acum ca fiecare din noi este un mic carcotas si cauta fiecare virgula nepusa la locul ei sau ca zice cineva despre o masina x ca are consumul de 5 si oficialii il au trcut in carte de 5.1 este problema fiecaruia eu am spus ceea ce am vazut si nu am nici un motiv sa kint caci nu e masina mea sa ma dau mare si asa cum am spus sunf fan opel si nu am de cde sa minta


Unii vorbesc in nestiinta de cauza sau altii chiar ne iau de prosti. Mai baiete, conducem si noi tot masini, nu-ti mai spun ca foarte multi am condus inclusiv motorisca asta de la Wv.
Eu chiar am mers destul de mult cu un Passat cu motorul ala. Da, trage bine de la turatii joase, dar peste 3000 rpm e mort. O turezi degeaba, doar fumul ce mai e de el dupa 3000 rpm.
De consumat, de acord cu tine, la un mers extraurban cat de cat in limitele legale (10-20 km/h peste limita maxima admisa de sectorul de drum) scoteam in jur de 5,5 litri/100km, consum care recunosc, cu Mondeo nu il scot decat daca merg foarte "civilizat", acesta fiind mai mare, mai puternic si mai greu.
Oricum, ce spui tu acolo, consum de 4,9 la viteza de 190km/h nu ma face decat sa rad.
La final, ca o sugestie, incearca naibii si scrie si tu romaneste, mi-au murit deja cativa neuroni incercand sa descifrez scrisul ala de.....
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
pai si e problema mea ca asa arata B.C-ul eu am spus ce am vazut si atat si ca un punct de observatie nu era vorba de passat ci de octavia iar referitor la scris eu nu stau ca altii toata ziua cu tastatura in brate si nici nu imi dau interesu sa scriu PERFECT caci nu suntem pe un site de literatura
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nicusor_sef89 a scris:vorbesti in necunostinta de cauza si nu evina mea c asa arata calculatorul de bord acum ca fiecare din noi este un mic carcotas si cauta fiecare virgula nepusa la locul ei sau ca zice cineva despre o masina x ca are consumul de 5 si oficialii il au trcut in carte de 5.1 este problema fiecaruia eu am spus ceea ce am vazut si nu am nici un motiv sa kint caci nu e masina mea sa ma dau mare si asa cum am spus sunf fan opel si nu am de cde sa minta

Tu intelegi ce ai scris aici? Eu nu. Wink
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Negreanu, nu mai fi asa de rau, se poate intalege ceea ce a scris colegul mai sus. El doar a spus ceea ce a vazut. Daca BC-ul afisa date eronate, asta nu mai este vina lui.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dragi colegi eu am deschis acest thread doar pentru a asculta pareri si opinii despre masinile pe are le-am specificat,nu vreau sa va certati ca aia consuma atat si aia atat...niciodata BC-ul nu o sa afiseze adevarat,dar afiseaza ceva mai aproape de adevar astfel incat sa iti faci o idee.Vrei consum faci plin pe plin si gata.
Am cautat pe internet si din cate am gasit nu sunt pe Skoda 1.9 101 CP decat 105. M-am gandit sa iau Skoda de 1.9 105 si sa ii fac un remap sa il duc pana pe la 130-135 Cp daca se poate si in timp cand o sa mai fie bani poate o sa schimb cutia de viteze sa pun 6 trepte,dar imi este teama ca atunci dupa ce ii fac remap sa imi manance ulei,sa creasca consumul exagerat de mult sau mai stiu eu ce sa mi se strice pe la motor pentru ca este pus sub presiune mai mult decat este facut din fabrica. Mi-a explicat #pirvu_daniel despre remap pe Skoda si mi-a zis ca nu ar fi o problema de consum sau alte probleme si la vectra C cel de 120CP sa nu iau pentru ca cam consuma ulei si mai bine cel in 2 axe.
Pana la urma nu imi ramane sa aleg dintre Skoda II si Vectra C.
Skip ads

  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe youtube am mai vazut un consum destul de bun pe Skoda de 2.0 TDI 140cp http://www.youtube.com/watch?v=Z1QA45eL5Bc greu imi vine a crede .
Si cel de 1.9 105 CP http://www.youtube.com/watch?v=KFkutC2HJIM
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alin092 a scris:vectra C cel de 120CP sa nu iau pentru ca cam consuma ulei si mai bine cel in 2 axe

Shocked Shocked Shocked
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu mai confundam consumul mediu cu consumul instant...la 230km/h cat arata bordul la Skoda aia 2.0TDI/140CP...nu avea consumul de 5% ci probabil de 15%...instant.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alin092 a scris:M-am gandit sa iau Skoda de 1.9 105 si sa ii fac un remap sa il duc pana pe la 130-135 Cp daca se poate si in timp cand o sa mai fie bani poate o sa schimb cutia de viteze sa pun 6 trepte

Alin, nu poti sa pui cutie in 6 trepte pe motorul de 1.9. In plus cutia este bine gandita pentru motorul ala.
alin092 a scris:Mi-a explicat #pirvu_daniel .... si la vectra C cel de 120CP sa nu iau pentru ca cam consuma ulei si mai bine cel in 2 axe.

Aici ai inteles gresit, Z19DT nu consuma ulei.
Parerea mea e ca tot Skoda Octavia II 1.9 TDi e masina care tine cel mai mult cu casa, lucrul cel mai important pe vremurile astea.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
#pirvu_daniel: Stiu ca mi-ai zis ceva de 120 ca ar fi avea ceva problema fata de 140
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca Vectra C, Z19DT/120CP, motorul cu 8 supape si 1 axa cu came, e mai fiabil decat Z19DTH/150CP. Citeste si tu pe forum....daca nu altele, macar galeria aia de admisie cu tija prin ea nu o are si macar de grija asta ai scapat, la motorul de 150CP...zice lumea care are ca este "consumabil" galeria de admisie...Smile. In plus, cu vreo 300Euro...il faci si pe asta , nu de 150CP ci de vreo 160CP. E adevarat insa ca, n-are el galeria aia de admisie problematica dar...cica are probleme cu EGR-ul si/sau alternatorul si...tot pe acolo iesi ca bani daca trebuie sa le repari. In rest...volanta cu masa dubla e problema indiferent de tipul motorului Z19DT, Z19DTJ sau Z19DTH. Z19DTJ are tot 120CP insa este cu 16 valve si 2 axe cu came si asta are probleme cu galeria de admisie si tija swirl. Deci..dupa cum vezi, problemele pot aparea si din punctul meu de vedere...masinile astea cu motor de 1.9, 2.0..etc. CDTI, TDI sau cum s-or mai numi, nu prea sunt ele pentru mers urban sunt masini de mers pe autostrada...in primul rand ca o sa ai consumuri, urban ma refer, de o sa ramai masca, 9-10%, mai ales daca circuli pe distante scurte si iarna si o sa ai mereu probleme cu ele datorita calitatii proaste a motorinei. Ba regenerari dese, daca are DPF..ba filtre DPF infundate de nu mai ai ce-i face si trebuie schimbat sau dat bani la anulat in soft ( daca se poate, ca nu la toate merge)...asa ca, gandeste-te de 2 ori...ai timp pana la anul.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:hai da-l dracu de BC: la 190km/h consum de 4,9! Laughing Laughing



eu cred ca se transforma site-ul in site de pescari!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fata de 140 CP de la VAG are mult mai putine bube. E de ajuns sa ti se arda cateva injectoare pe 2.0 TDi ca sa ti se acreasca de el. 1.9 TDI nu e mai reusit ca Z19DT insa un motor mult mai usor de intretinut.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR