Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Horaa, acum pe timpurile astea mai mizerabile mai scartie si de mizerie, nisip, sare, apa si ce se mai aduna prin tamburi. Incearca asa, trage frina de mina cit sa atinga ferodo-urile si mergi asa vreo 20-30 de metri. Cit sa fie 1 dinte 2, cit sa auzi ca freaca ferodo-urile.
Skip ads

  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si eu m-am lovit de problema asta.Parerea mea,daca desfaci roata si scoti capacul de la tambur, o sa vezi cum sunt pusi sabotii vechi. Si jos langa masina ii asamblezi pe cei noi la fel. La mine asa am facut.
Daca tot faci poze ar fi bine de facut un tutorial.
  • Hermang

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Si eu m-am lovit de problema asta. Am fost la mecanic am verificat si raspunsul a fost ca in timpul iernii si atunci cand ploua are simtomele astea. pe parte mecanica totul era ok.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
buna seara. am schimbat in urma cu o saptamana placutele de frana pe spate marca "ETF". la doua zile dupa montare au inceput sa scoata un zgomot in mers... in orice treapta de viteaza as baga tot se aude, cel mai sesizabil este cand merg cu a1 a si a 2a. mentionez ca in momentul cand ciupesc/pun frana nu se mai aud deloc. cand iau piciorul de pe frana incep iar sa faca zgomot. care sa fie cauza?


in momentul de fata am in jur de 270km de cand am placutele
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poate nu a pus distantierele la placuta si iti vibreaza placutele sau nu a curatat bine locasul pe care aluneca placutele si atunci raman semiblocate si freaca pe disc. verifica si nu mai merge asa cu ele ca se strica si placutele si discurile...
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am schimbat placutele la un mecanic ca nu am avut sculele necesare. Acum nu stiu daca a curatat. Ce ma sfatuiesti sa ma duc inapoi la mecanic sa se uite la ele?
  • dude123

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Exact aceleasi simptome le-am avut si eu, am un Astra G, coupe , 2002, benzina de 1,6 in 8 valve. Imi poti spune daca ai rezolvat problema cu scartaitul si cum? Merci !
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut colegu'. problema a disparut cam intr-o luna de cand le-am schimbat. nu am umblat la ele.
  • dude123

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare, din nou.ieri am desfacut toate 4 rotile si am vazut ca cea din spate de pe partea soferului merge infranata. Placutele au foat schimbate cu 5000 km inainte. Mi se pare anormal sa nu se uzeze dupa atatia km Smile
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Fiesta din familie asa face de 6 ani .... cum e putina umezeala afara , cum scartaie de ti se face rusine cu ea pe drum ! Asta doar la viteze mici si franari usoare. ....dupa 4-5 franari , se linisteste.
Evident, am desfacut toate rotile , am verificat absolut orice si in afara de niste macro-span in compozitia pastei de franare de pe saboti, altceva n-am gasit. Probabil si placutzele/sabotzii le mai fac si cite o cooperativa , nu stiu.
Partea interesanta e ca si Opelul a inceput sa faca asemanator acum, in perioada asta ,dar numai dimineata primele 3-4 frane usoare apoi ii trece. S-o fi molipsit de la Ford ca anul trecut in iarna n-a facut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR