Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un coleg a fost la tara, acum 2 saptamani, la socri. A lasat masina (Vw Golf 4) in fata portii, in drum (acolo era loc)...a venit unul (adult, beat, asigurare axpirata...) cu un Mitsubishi Pajero nu stiu ce model, cu numere de Bulgaria si a intrat in spatele masinii colegului. Cica a facut explozie la roata din dreapta fata. I-a distrus spatele (masinii) foarte tare. Colegul a primit 4000 euro si i-a vandut avariata vinovatului.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Crede-ma colegu, ca nici pe el nu il costa mai putin, desi pare doar o avarie minora, preturile pt parti, vopsea, manopera is destul de piperate! Un coleg cu VW Passat a primit o lovitura frontala - grila, faruri si capota putin indoita, airbaguri sarite, masina reparata pe asig la reprezentanta 10k euro, cu cat e mai scumpa masina, si intretinerea ei e pe masura! Scoti cu siguranta bani din masina stricata, inca sunt o gramada de piese ok, trebuie rabdare si putin interes!
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Oare la dezmembrari cat iei pe ea ?
  • FlorinVIF

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
SE REPARA ..DOAR DACA AI VOINTA SI VREI ASTA ! ..
eu pe a mea am reparato si sunt foarte fericit merge si arata superb !
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=110568
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La tine impactul nu a fost asa puternic ,sa ma exprim altfel a fost mai mult paguba de ordin estetic..fara daune la motor
Daca te uiti la colegul vei vedea ca din pacate lonjeronul si traversa sunt pur si simplu flenduri..si a ajuns si in motor
Bine ca sunteti sanatosi ! Wink
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
crezi tu ca stalpul nu e afectat... sa vedem daca se mai alineaza toate dupa reparatie.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am revenit, sa va povestesc ziua de azi, dupa lupte seculare ce au durat aproximativ 5 ore: declaratie la notar ca nu voi depune plangere impostriva lui pentru vatamare corporala, primind 2000 euro de la acesta. Pana aici toate bune si frumoase, terminam de semnat subsemnatul bla bla bla nu voi pretinde bla bla bla, mergem la politie pentru verificarea acestora. Terminam partea II cu hartogarii, si dumnealui a zis sa facem cumva sa nu am permisul suspendat(dubas pe moment). Reactia domnului de servici(un mare om pur si simplu nu am cuvinte sa il descriu) a fost amuzanta: de ce sa am eu permisul suspendat, la care vinovatul, sa recunosc eu vina caci eu sunt cel care a depasit pe linia continua de buna credinta(is nebun probabil da...). Domnul ofiter(sau ce grad o fi nu le am cu astea) incepu sa se uite crucis ca ce se intampla, la care ne duce in spate la seful acestuia sa ii confirme desenul(stiti voi in caz de accident se face o schita). Patronul a zis ca a schimbat benzile (de pe 1 pe 2) cu semnalizarea pusa si 60 metri(60 metri la fata locului sunt vreo 15), dupa declaratiile la fata accidentului si masuratori, se cam bat cap in cap declaratiile acestuia de ieri si ce a zis azi. Florin a ramas masca cand a vazut ca el e cel de vina si a zis ca "imi voi chema expert pentru expertiza" si "doi martori de la spalatorie", pai stai putin fratele meu cocalar, iti chemi tu martorii tai si expertul tau, adica martorii lui care ieri nu au dat declaratie nu vor mai conta la tribunal pe viitor. Dupa lungi explicari fara nici un rezultat am dat mana si am mers la service sa vad de britney. Cum a zis si Gyo, lonjeroanele amandoua au fost impinse catre habitaclu, suporti motor nu mai exista, bateria a ajuns pe radiator, baia de ulei lipsa/foarte indoita, suspensia stanga prabusita, carenaje, directie, radiatoare si parbrizul in coltul dreapta jos (in zona neagra) sparte(bucati lipsa). In final masina e dauna totala. Intrebare cu cat as putea sa o vand la dezmembrari?
PS: El asigurat la Carpatica, Eu asigurat la euroins(da stiu euroins dar nu eu sunt cel cu masina scumpa care face pe grozavul)
PSS: NICI UNUL NU AVEM CASCO (mdap, el nu are casco)
PSSS: De ce s-a oferit el ieri sa ne dea 2000 euro? simplu: imi asum eu vina, isi repara el masina pe asigurarea mea, si eu raman cu 2000 euro ce mi ia dat el, asta mai vedem, acum ca am luat 2000 euro+ masina lovita+ asigurarea(daca o mai veni) mioi cumpara alt astra g mai nou sper prin 2005-2006 si lui nu ii dau nici un ban doar pentru ca a fost de rea credinta, ieri cand avem ambalajul pus pe gat a promis marea cu sarea, ca mergem in germania cumparam masina plateste el drumul dus intors si inmatriculat sau cumparam una de aici(el poate credea ca oi cumpar o dacie la 10 milioane sau ce?),nu imi pasa ca e patron si ca e in faliment sau ce o fi, bai frate ai incercat sa ma arzi si te-am prins cu mata-n sac asuma-ti vina macar o data in viata ta mizerabila
si pentru colegul cu astra si cu gheata (ti-am citit topicul de cand l-ai pus), ce daune ai avut tu alea au fost apa de ploaie, abia daca te miscai din scaun, oricum pan acum toata lumea a ramas mirata cum de mie nu mi-au puscat airbagurile ci doar cartusul de la centura iesind ceva chestie galbena din centura ce inseamna?
Sa nu uitam si politistii si cei de la service au zis ca dumnealui a avut noroc ca am virat stanga sa intru pe contrasens in ideea ca poate prostul vireaza dreapta sau se opreste si pot trece de el doar cu o sperietura si o pirueta pe asfalt, in caz contrar il prindeam in plin fix in usa, acesta mai mult ca sigur ca ar fi ajuns la spital cu rani la crestet. Rotile masinii sunt virate aproape o tura completa stanga(eu consider ca e mult la ce distanta mica am inceput sa manevrez covrigul).
  • FlorinVIF

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
daca tot o dai la dezmembrari.. airbagul volanului il pot cumpara eu si plansa de bord.. doar spune un pret daca esti interesat ! :-s..multumesc bafta la gasirea unei noi masini ! Very Happy
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu cum merg preturile, pe mine deocamdata ma macina gandul ce masina imi pot lua pe la 2000-3000 euro, am incercat pe internet dar toate sunt fie neinmatriculate, fie cu km falsi, adica 1998 astra g 110 000 km... da sigur, asa ca ma voi duce duminica intr-un targ si daca nu ma atrage nimic voi da o fuga pana in germania sa vad ce gasesc pe acolo
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pacat horaa. Bine ca macar tu esti bine, asta e cel mai important.
  • astrasport

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sincer imi pare rau si totusi ma bucur ca nu ai patit nimic! Fiarele se fac sau nu, dupa caz.....important este sa aiba CINE sa ia aceste decizii! Bine ca esti sanatos! Cat despre masina ,daca ai de gand sa vii in germania sa cumperi masina NU cauta in autohausuri! Poate cu o masina mai scumpa si de an mai nou de fabricatie sa ai noroc sa nimeresti ceva bun sau de ce nu foarte bun , insa o masina de prin 1998-2004 mai rar ceva sa nu fie manarita.Multe parcuri auto sunt patronate de turci, polonezi,spanioli, etc. si chiar si de romani care in loc sa te ajute cu un sfat, o parere incearca tot mai mult sa te pacaleasca(experienta traita de mine cand cautam sa imi cumpar masina)dar nu toti sunt la fel.Depinde ce noroc ai sa dai peste un OM sau nu.
Ca un sfat al meu , daca vei ajunge sa iei o hotarare ca ,,in germania e mai bine,, ,in cazul in care nu ai o cunostinta ceva sa ati aranjeze o vanzare -cumparare in conditii bune, cauta pe mobile .de sau autoscout24.de o masina care sa se incadreze in suma pe care o ai disponibila dar NUMAI la privati! Sunt sanse mult mai mari sa gasesti o masinuta buna pana in 3000 de euro. Putin mai greu cu diesel, pentru ca in general aceste au cam multi km, dar nu imposibil ( acum sa nu te astepti ca o masina din 2001, sa zicem, diesel cu sub150000km) si totusi eu spun ca e vorba de noroc. Masina sh =noroc.
Sa ne-auzim de bine si mult succes!
  • FlorinVIF

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-astra-C27967274.html
http://www.autovit.ro/opel-astra-C27873541.html
.. una din ele te.ar prinde !
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cel gri caravan suna promitator, eu am nevoie de caravan
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Promitator?Smile Arata misto tare, dar si pretul pe masura!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Update:
La ora 10 dimineata am fost la sediul celor de la Carpatica(langa politia rutiera) si am depus diverse acte si o declaratie+schita ca atare. Dupa aceea am mers la politie de am mai completat declaratia cu diferite detalii despre distanta si pozitionarea imobilelor invecinate. Apoi am mers la facultate pentru un curs. Am mai vorbit cu vinovatul, intr-un final acesta renuntand la orice fel de expertize si alte cele dupa care s-a dus si el sa dea o declaratie la Euroins si a zis sa lasam lucrurile sa decurga in mod normal(logic alo soferu'!) dar in schimb a cerut suma de 2000 euro inapoi, cand voi primi banii de la carpatica isi va primi si el suma inapoi(depinde cat imi dau cei de la Carpatica desigur), macar asa nu imi voi mai bate capul cu Carpatica si cu restituirea banilor, il voi lasa pe el sa ii preseze in acest sens. Pana una alta eu sper sa primesc 2000 euro pe masina si epava. Va salut din fata monitorului cu nervii la pamant si intreg ca inainte.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Horaa omule nu te stresa asa a fost sa ii fie sfarsitul fii multumit ca tu esti bine Smile masina o sa iti iei alta mult mai buna ai sa vezi:* succes si sanatate!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Update s-a incheiat etapa cu declaratii si reconstituiri si una alta. Acum astept banii de la carpatica cati or fi desigur
  • FlorinVIF

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
cristyliviu a scris:Promitator?Smile Arata misto tare, dar si pretul pe masura!


pretul pe masura , dar piele , display color cu calculator etc.. l.as cumpara eu doar pentru interior !
+ avantaj ca nu mai este taxa de inmatriculare mai mult decat masina !
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate traim in Romania si asta ne omoara tot timpul.La dezmembrari iti da putin pe masina,mai bine o dezmembrezi tu.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Gasesti (si) Zafira sub 3000 euro! Adusa in tara!
http://www.tocmai.ro/opel-z...2003-8796242.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR