Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • catalin george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut baieti, sa va mai zic ce am mai rezolvat cu masina, nimic,dar am fost cu masina iar la cei de la bosch sa ii intreb de ce mi-au luat banii doar pt aerisire si de ce nu imi dau un diagnostic concret, acestia mi-au zis ca ar putea fi pompa, dar o schimbasem deja si nici nupierd lichid , atunci, au zis ei, s-ar putea sa fie vreo garnitura defecta de la cilindrul aerisitor de pe cutia de viteze. si de aici intrebarea, cum se ajunge la acele garnituri?trebuie data cutia jos?
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie data jos cutia. Dai jos bateria si vei avea acces mai bun. E de fapt o conducta cu un oring la intrarea in cutie. S-ar putea sa scape presiune pe acolo.
  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
si eu am patit problema cu ramasul pedalei de ambreiaj jos asta iarna(masina e vauxhall vectra c 2003 1.8 xe).din ce am studiat eu (mi a cazut o bucata de arc rupt de sub bord) se pare ca problema e de la un arc care tine tensionata pedala de ambreiaj. arcul nu arata nicidefel ca si cel vazut pe forum(cel cu plastice galbene ) ci e un arc ce vine introdus pe axul pedalelor iar un capat mai lung e prins pe bratul pedalei de ambreiaj.arcul are un diametrul de aprox 5cm si o tija de aprox 7 cm ce e prinsa de bratul pedalei.la mine s a rupt partea de arc de pe axul pedalelor ce era fixata intr un locas (o jumate de spira) iar acum arcul nu se mai tensioneaza iar pedala de ambreiaj e adusa in pozitia de sus cred doar de pompa de ambreiaj.
nu am vazut in zona pedalei nici un alt arc.
pt a schimba acel arc trebuie demontat axul padalei si schimbat arcul-treaba cam complicata cred caci nu vad cum reusesc sa desfac niste suruburi ce tin ansamblul pedalelor.
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
poti sa i pui arc cu plastice galbene
Skip ads

  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
m am uitat azi la un vectra c tot 1.8 xe din 2002 si nici la acea masina nu avea arcul acela cu capete de plastic?!
oare nu au toate vectrele c acelasi tip de echipare la pedale (ma refer la arcurile de la pedala de ambreiaj)?ma refer la benzinare.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
diesel-ul are sigur și eu am pãțit și amschimbat arcul cu tot cu plasticul galben,care se rupe de fapt!
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
si eu am avut arc fara plasticele galbene si sa rupt , l am inlocuit cu unul cu plastice si merge foarte bine .
  • Candea Emil

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
La fel si eu am patit pe Astra J 2011, motor 2 litri.La service s-au schimbat pompa de ambreiaj, rulmentul de presiune si tot nu revine pedala(problema apare cand fac manevre pe marsalier).Ce ar mai putea cauza simptoma asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR