Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cind ai luat placa firewire trebuia sa iti dea si cd cu driver sau daca nu ti-a dar uitate pe ea cum se numeste si cauta pe net driverul altfel nu merge deloc.
eu am luat placa si mi-a dat si cd cu driver!
Mult succes!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut si ms de promptitudine! Am rezolvat...nu ii tb. driver......era o problema de IRQ`s......nu avea loc....acum merge.
Ms inca odata! Smile Very Happy Very Happy
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Placa se comporta ca un port USB, habar nu ai ca exista in calculator pina nu infingi ceva intr-unul din porturi.
Daca ai windows 2000 sau XP nu iti trebuie drivere.
Ca sa verifici daca windows-ul ti-a detectat-o, vezi in device manager (click dreapta my computer -> proprerties -> hardware -> device manager) daca ai o componenta care se cheama IEE 1394 Bus host cotroller.

Daca nu exista, incearca sa infingi placa firewire in alt slot PCI.
Daca nici asa nu merge, scoate tot ce ai pe porturile PCI si lasa doar placa firewire. Daca asa merge, pune pe rind celelalte componente pe PCI si vezi cu care e in conflict...
Daca tot nu merge, cea mai ieftina versiune ar fi sa-ti iei o placa de sunet cu port firewire inclus (undeva tot pe la 50 lei) si asa vei avea si sunet ceva mai bun decit cel onboard si port firewire
Daca tot nu ai reusit: ia-ti un computer nou Smile cu port firewire onboard


Bafta si zi-ne ce ai rezolvat
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sorry, nu am intrat pe pagina urmatoare sa vad ca ai rezolvat deja

P.S. ai Win 98 ?
Skip ads

  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
...totusi poti sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat poate ca reducem cei 45 mb/min.
eventual ceva setari cu alt program.
bafta!

...enjoy!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ideea este ca placa firewire nu gasea niciun IRQ liber. Am incercat in toate slot`urile PCI si tot asa facea (Code 12 - Cannot find enough resources....). Pana la urma am bagat`o (IAR) in primul slot si a mers. Rolling Eyes Si merge si acuma spre bucuria mea......... Am facut primele capturi; se vede lacrima. M`am tot chinuit sa le si comprim, dar nu am gasit inca un soft care sa ma multumeasca; DivX`ul e bunicel, dar totusi lasa de dorit; Adobe mi`a instlat doar un plugin pe care nu il gasesc Sad. In seara asta incerc Ulead si WinDV, daca am timp si Virtual dub.
Numai bine!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca conectez camera la TV si vizionez o caseta inregistrata de mine imi apar in coltul dreapta jos data si ora la care am filmat.
Cum pot face sa imi apara data/ora si dupa ce capturez de pe caseta in calculator Question Question Question
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Prin firewire in nici un caz nu poti transfera cu data si ora incrustate in imagine. O solutie ar fi sa folosesti 2 aparate: unul pentru redare cu data/ora pe el, iesi pe S-video (plus audio) si intri in a doua camera (sau casetoscop) din care scoti apoi firewire pentru PC, desigur daca aceasta stie sa converteasca semnalul analogic din intrare in semnal DV. Varianta este totusi cu pierderi de calitate (nu foarte sesizabile), deoarece se face conversie DIGITAL -> ANALOG ->DIGITAL.
Daca tii neaparat sa ai data/ora alege un model de camera care stie sa le insereze INAINTE de a inregistra semnalul pe banda si atunci le vei avea in imagine si nu suprapuse, dar nici nu mai poti scapa de ele.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gasiti aici tot ce va intereseaza:
http://www.doom9.org/

Fisierul transferat prin firewire (formatul DV) contine informatiile despre data si ora. Acestea pot fi extrase si transformate in subtitrare cu ajutorul lui DVSubMaker: http://www.divx-digest.com/...e/dvsubmaker.html

repet: vizitati http://www.doom9.org/ si nu veti regreta
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am ajuns la urmatoarea concluzie: Movie Maker`ul face capturi mai bune decat Ulead; la cel din urma apar niste dungi orizontale, ceva gen "privirea lui Robocop", nush cum sa le zic.....Very Happy In schimb, Ulead are capacitate mai performanta de compresie. In concluzie, raman la cele doua programe de mai sus. Va multumesc inca o data pt. ajutorul acordat! In timp, daca mai gasiti si alte softuri de captura/comprimare performante, va rog sa ni le faceti si noua cunoscute aici! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR