Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
coincidenta ! ieri s-a aprins si la mine ,am mers si eu pe rosu pana a ramas continuu aprins
si eu sunt de aceeasi parere:buna afacere,tot 1mil. am dat si eu pe el (sper sa nu mareasca pretul cei care mai au de vanzare:) )
Skip ads

  • catalinhd

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
soulfly a scris:
alynutzu_cvm a scris:Adica din toata discutia asta sa inteleg ca modelele de vectra fara turometru nu au bec pt indicare nivelului minim de benzina?

ai inteles bine Smile


Salut am si eu vectra din 92 si sunt curios;pot sa-mi schimb si eu bordul?Al meu nu are turometru,si as vrea sa-i montez unul cu turometru,nu se aprinde nici becul de la benzina cand cobor sub rosu Sad
Este dificil de schimbat?
Va arat si masinuta mea :

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci in primul rand trebuie sa stii ca nu are ce sa se aprinda la bordurile fara turometru , nu are martor pentru nivel minim de benzina ( am mai scris odata ^)

dificil nu mi s-a parut , trebuie putina indemanare Smile
scoti cele doue capace de la axul volanului (cochilii parca le zice...) care au trei suruburi dedesubt,si 2 spre volan(daca invarti de volan le vezi),apoi ornamentul de plastic de deasupra si de dedesubtul ceasurilor (de care trebuie sa tragi cu atentie caci au cateva cleme),apoi ceasurile au trei holzsuruburi(pe care le scoti evident Smile ) si mai e cablul de kilometraj la care eu ,unul, m-am chinuit putin.are o clema de tabla pe care trebuie sa apesi si in acelasi timp sa tragi de cablu. aaa si mai e mufa electrica,pe care trebuie sa o scoti inainte de cablu.

sper sa-ti fie de ajutor.daca ai nelamuriri intreaba. succes.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
O mica completare despre cum am demontat eu panoul cu instrumente.
Dupa ce desfaci cele 3 holsuruburi de la panoul cu ceasurile, trebuie sa dai jos capacul transparent din fata ceasurilor.
Apoi rotesti panoul spre stanga in jurul unei axe verticale imaginare, astfel incat coltul din stanga sa intre destul de adanc in lacasul din spate. Asa poti ajunge relativ usor cu mana la clema metalica a cablului de kilometraj (pe care eu l-am desfacut primul).
Apoi rotesti spre dreapta panoul si bagi mana sa desfaci mufa electrica.
Mie mi-a luat ceva timp sa ma prind cum fac loc sa bag mana in spate sa desfac cablul si mufa.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu nu am demontat geamul ,dar se pare ca e o idee buna daca ma gandesc mai bine Wink ...
sper sa ii fim de ajutor cu explicatiile lui catalinhd daca are de gand sa-si schimbe bordul.
asteptam rezultate Smile
  • mariusvaszi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut

intrebarea mea ar fi daca se pot pune doua culori in bord si cum ar arata? (albastru si rosu)

si masinutza mea

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am vazut la cineva (prin garaj parca...) dar mie mi s-a parut complicat,am preferat o singura culoare
imposibil nu e...si cred ca rezultatul ar fi tare. sa ne anunti daca ai reusit Smile
bafta !
  • mariusvaszi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am pus doar albastre Smile nu am mai avut chef sa ma complic Smile si arata superb.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
foarte bine! ai ceva poze?
  • mariusvaszi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
inca nu Smile fac deseara
  • iancu

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: constanta
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intreabare,eu am o Vectra A cu,cutie automata ,iar ceasurile fiind fara turometru.Ar merge sa pun ceasurii cu turometru de la una cu,cutie manuala ? Hmm
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
100 % .nu are de ce sa nu mearga . nu cred ca are vreo legatura bordul cu cutia automata ...
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut. Am urmarit acest subiect chiar daca am astra. Practic eaceeasi treaba..nu am turometru si nici nu se aprinde nimic la bord cand ajung in zona rosie.Am gasit bord cu turometru la 1 mil (si cred ca mai negociez). Daca as obtine turometru si acel bec de avertizare, acum m-as duce sa-l iau.
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mariusvaszi a scris:salut

intrebarea mea ar fi daca se pot pune doua culori in bord si cum ar arata? (albastru si rosu)

si masinutza mea

masina ai cumparato recent sau e a ta de mai mult timp? ca parca am vazuto de vinzare pe undeva...
dai un search si o sa gasesti montarea de leduri in bord in 2 culori pas cu pas
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bogdan23 a scris:salut. Am urmarit acest subiect chiar daca am astra. Practic eaceeasi treaba..nu am turometru si nici nu se aprinde nimic la bord cand ajung in zona rosie.Am gasit bord cu turometru la 1 mil (si cred ca mai negociez). Daca as obtine turometru si acel bec de avertizare, acum m-as duce sa-l iau.


pai si de ce nu il iei ? daca are turometru are si bec pt. nivel minim benzina. (sau cumva l-ai cumparat deja?am vz. tarziu topicul...)
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cum stateam eu si citeam linistit ce mai face lumea pe la masini...hop...mi-ati atras atentia cu turometrul si vreau sa spun ca voi m-ati convins.....in cateva zile o sa ma duc si eu la dezmembrari sa ma interesez de un bord....Si eu vreau tot singur sa fac pentru ca imi place...Dar va sup[arati daca o sa va stresez cu intrebari daca o sa fie cazul ?


P.S.: sunteti niste Evil or Very Mad si ca sa fiu mai avansat o sa incerc sa pun si 2 culori daca tot desfac sa fac treaba pana la capat.... cand ma apuc o sa va tin la curent si o sa fac poze la mai fiecare pas:D ca sa aveti in fata lucrurile la care am nevoie de ajutor
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
AlucarD a scris:Cum stateam eu si citeam linistit ce mai face lumea pe la masini...hop...mi-ati atras atentia cu turometrul si vreau sa spun ca voi m-ati convins.....in cateva zile o sa ma duc si eu la dezmembrari sa ma interesez de un bord....Si eu vreau tot singur sa fac pentru ca imi place...Dar va sup[arati daca o sa va stresez cu intrebari daca o sa fie cazul ?
P.S.: sunteti niste Evil or Very Mad si ca sa fiu mai avansat o sa incerc sa pun si 2 culori daca tot desfac sa fac treaba pana la capat.... cand ma apuc o sa va tin la curent si o sa fac poze la mai fiecare pas:D ca sa aveti in fata lucrurile la care am nevoie de ajutor


spor la treaba!
poti pune intrebari ca nu-i bai Smile ! sper sa ne si pricepem la intrebarile tale.asteptam sa te apuci de treaba .succes!
  • costy_dumi

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1995 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
soulfly a scris:am luat un bord cu turometru si am in plan sa il montez pe masina din semnatura(dupa ce ii bag leduri).am o nelamurire: bordul cu turometru am observat ca are martor in bord pentru nivel minim de benzina. se va aprinde ,tinand cont ca cel fara turometru nu a avut? sau tre sa trag eu vreun fir de la sonda din rezervor? dar turometrul functioneaza? (am inteles ca da,dar la modelele dupa 92 )
multumesc anticipat Smile

in mod sigur o sa mearga daca ai motor diesel
ai grija sa pui led in soclu
si verifica tabloul de sigurante sa vezi daca nu cumva nu este siguranta acolo ca de obicei daca nu este masina dotata vine fara siguranta succes
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Costi_Dumi... deobicei la masinile care nu au avut in dotare sa stii ca daca vrea siguranta si-o pune singur pentru ca ele nu se afla pe panoul de sigurante...Este un locas unde ar veni si iti arata si pe schema...dar nu ai fire trase pentru sigurante Very Happy
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@costy_dumi
cred ca nu ai citit pana la capat.in semnatura scrie ce motor am,care nu e pe motorina sigur.iar problema s-a rezolvat demult ,fara sa umblu la sigurante,l-am montat in locul celui vechi si gata.
la martorii de bord nu am bagat leduri,doar pe pozitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR