Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu e de la jante ci mai degraba de la cum se prind acei senzori de unghi (sau cum le-o zice) de janta.

eu am facut bracajul cu jantele de otel fara capace (nu am capace).
omul s-a uitat atent la jante sa nu fie lovite sau strambe, a umflat rotile sa fie la presiunea corecta (da, conteaza foarte mult chestia asta).
de la service-ul unde am schimbat bieletele si capetele de bara volanul era stramb (nu retin dar parca era putin spre stanga).
dupa bracaj volanul s-a indreptat (la zero sa zic asa) si masina merge drept, nu trage, nu fuge, etc).
Skip ads

  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime, cand spui "bracaj" te referi la geometria in sine nu? Si eu ce sa inteleg, ca astia au facut geometria de 2 ori si de 2 ori gresit? atat de incompetenti?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai or avea aparatele alea defecte...
as schimba service-ul totusi.
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am discutat in seara asta cu cineva mai in masura si mi-a recomandat fie sa schimb jantele de pe fata cu cele de pr spate fie sa le pun pe cele de vara si sa vad atunci. Intr-o saptamana , doua , voi trece la cele de vara-aliaj 17" (in prezent table 16"). Pana atunci pt mine ramane un mister ....
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inainte sa pui rotile de vara sa le echilibrezi.
Sa fii sigur ca nu a sarit vreun plumb sau ca nu s-au dezechilibrat de la "drumurile" noastre...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
inca ceva, daca sunt jante aftermarket si au alt diametru la gaura centrala decat diametrul de pe ghidajul fuzetei va trebui sa folosesti inele de ghidaj (e posibil ca din cauza asta sa iasa bracajul eronat si sa ai probleme mai tarziu).
la vectra c din cate stiu eu diametrul gaurii centrale este 65.1
click
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Jantele sunt luate de pe o zafira 2008, 1.9 cdti. crezi ca ar trebui sa fie diferit?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dupa anul de fabricatie e zafira b.
exceptand ET-ul (si oricum diferenta e foarte mica) jantele ar trebui sa se potriveasca.
Vectra C
Zafira B

PS: eu iau informatiile de acolo de bune.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
problema asta o am si eu cand fac geometria cu jantele de vara, am inele de centrare si ET-ul nu e chiar standard de Opel, plus ca-s pe 18". Adica, se face geometria corect, volanul asta drept, dar tot trage putin dreapta... cred ca o sa incerc odata cu tablele pe 15 de opel sa vad cum iese.
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Tox, sa ne tii la curent te rog.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si mie la jantele de aliaj pe timp de vara imi trage dreapta ...si asta de vreo 6 ani ...si nu stiu de ce inca!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
interesant...
eu am jante de aliaj de 7 J 16 5x110 ET40 (aftermarket) pentru anvelopele de vara si jante de tabla de 16" (au stampila GM pe ele, cat de originale or fi nu stiu pentru ca sunt ET 43 si nu cred sa vina din uzina pe vreun opel cu 6,5 J 16 5x110 ET43) pentru anvelopele de iarna.
cu nici un set nu-mi trage...
oare sunt eu norocos?
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Si a mea are momente cand trage dreapta. Cand nu trage dreapta, si merge drept, volanul nu e inclinat. Singura explicatie care o gasesc, este inclinatia drumului spre dreapta, pentru scurgerea apei.
  • petrescu cosmin

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut. Detin si eu o vectra c. Am 2 seturi de jante de aliaj pe 17 . Unele oz altele originale GM. In ambele cazuri am facut geometria si volanul sta ori dreapta ori stanga .si masina trage doar dreapta. Nu am nici cel mai mic joc am facut geometria de 3 ori in locuri diferite iar intrun loc mia repetat operatia de 3 ori. Totusi am un arc vechi si unul nou poate afecta atat de tare?
Subliniez faptul ca masina nu a avut nici un accident de nici un fel niciodata.
Anvelope noi noute si cele de iarna si cele de vara care leam montat ieri. Echilibrat si tot ce trebuie si nu exista dif de greutate intre ele.
  • DSergiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2018

  • Mesaj Privat
CIPRIAN_17_CIP a scris:Salut colegi,

Ma confrunt cu urmatoarea problema la vectra c 2006, achizitionata de curand:

1. Am schimbat bucsi bascula (cele mari), bielete de directie, bielete antiruliu
2. Am facut geometria
3. Rotile stau drepte, masina nu trage stanga-dreapta
4. volanul sta virat spre stanga aproximativ 5 grade

Am revenit la service-ul ce a efectuat interventia de schimbare a celor mentionate la pct 1, a refacut inca odata geometria, gandindu-se ca poate a gresit prima data si in final volanul are aceeasi abatere, virat stanga cateva grade. in momentul in care virez stanga volanul face 1.8 ture iar cand virez spre dreapta face 1.6 ture (valorile sunt estimative, eu nefiind de meserie).
Am intrebat mecanicul si mi-a prezentat 2 supozititii/variante:

a. S-a umblat in caseta si nu a fost centrata cum trebuie:"e decalata cu un dinte"(asta a fost exprimarea)
b. S-a umbat la volan si nu a fost pus cum trebuie.

Nu stiu daca sau ce sa cred din cea ce mi-a spus el. Cert este ca geometrille facute de el pana acum au fost toate bune si nu a revenit nimeni cu probleme, asta o stiu din randul clientilor, cativa dintre ei fiind cunostinte ale mele.

Rog colegii care se pricep sa ma lumineze/sa imi ofere o rezolvare pentru aceasta problema.

Multumesc anticipat!

Schimbã roțile din fațã cu cele de pe spate ºi refã geometria! Eu aºa am rezolvat aceiaºi problemã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR