Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
hopa..idei de afaceri...suna a consultanta de afaceri asa ca usa firmei mele e deschisa Wink
glumesc..
acum totusi sa va dau niste ponturi reale si mai mult decat atat, free Wink

- @alex arhire: vrei IT? be my guest: nu stiu daca ai avut ocazia sa calatoresti prin vest, sau macar pana la unguri...ce lipseste romanului? internet kioskuri cu plata...securizate dar spre deosebire de vest, nu le montezi dispozitive de incasat banii ci accesul se face pe baza unui cod de pe o cartela gen cele de reincarcare care pot fi luate de la chioscul de ziare, etc....iei cateva minuni (un chiosc cu tft, p4, full secured, carcasa otel inoxidabil, ups, tastatura metalica cu trackball metalic - te duce cam la 2000 euro). dar poti chiar sa construiesti tu asa ceva daca nu ai chef sa dai banul chinezului. ii tragi un net wireless de la zapp si gata autonomia..le plasezi in malluri, magazine mai mari etc...le platesti curentul proprietarilor locatiilor si in functie de negocieri, le dai o cota sau nu le dai nimic ( ca doar le faci reclama si lor si le atragi clienti). Ma rog un plan de afaceri complet poate fi realizat la cerere (dar deja acolo e ceva de munca si nu mai poate fi asa de free Wink adica te-as taxa cu cateva shaorme Smile

-alta: franciza Stoc Center (ma rog cu asta voi reveni cu detalii pentru inca nu a fost lansata treaba, mai dureaza - o stiu pt ca intamplator eu sunt directorul de vanzari pe tara Wink Smile

- un drive-in gen Sonic din State...mcDonald are drive-in..de ce sa fie singuri? ma rog acolo e investitia foarte mare dar va puteti rezuma la un fel de Starbucks drive-in..adica cafea si tot tacamul..intri direct cu masina si iti iei cafeaua...taximetristii ar fi cei mai fericiti...pacat ca ar pune si mai multe kg in plus nemaifacand nici macar efortul de a cobori din masina Smile dar oricum merita cand esti grabit..As deschide asa ceva in Bucuresti daca ar mai fi naibii vreun teren disponibil:) dar in orasele mai mici cred ca ar functiona, in functie de trafic si de cat de activ e orasul.

Daca ar fi gata personalitatea juridica a clubopel (nu am mai auzit nimic, poate ne ajuta vreun moderator cu un update) - as propune un astfel de cafenea drive-in ClubOpel.com prin care sa promovam atat clubul cat si pentru o autofinantare (poate un coleg clubber cu mai multa specializare in contabilitate ne poate ajuta sa ne spuna daca mai exista astfel de scutiri de impozit etc :0 $-)

iti trebuie o "coshmelie" de constructie modulara tip container din material plastic - sunt deja importate de niste turci in Otopeni, instalatie electrica, apa, un espressor, frigider profi, etc...ma rog poti adauga o clatita , briosa etc)

-va mai zic si altele dar nu vreau sa fac un blog aici..ca doar nu sunt Bill Gates sau vreun business guru Smile

apropo..chiar daca eu vand o franciza (sau ma rog o voi vinde)...uitati de francize Smile franciza e o gogorita...oricine cu putina atentie si timp poate crea propria franciza (in fond iti faci o covrigarie, ii tragi un site si un logo mai dichisit si te apuc sa vinzi franciza Covrigul in forma siglei Opel Smile ). Din pacate imi pare rau de cei care chiar dau banul pentru francize absolut idioate, gen gogoasa Yami sau Yamy Smile , Patisere Truffi (un fel de concurent al fornetti-ului) etc...care sunt muci ca impact si vanzari (cred si eu la ce gust au ambele :p
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bogdan23 a scris: Sa spunem ca maresc miza la 35.000 de euro


In 2 saptamani iti aduc buldo'excavator Very Happy Cool
80 lei/ora
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,007
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bogdane, cea mai profitabila investite e in imobile. Problema este ca avand un castig cat de cat asigurat, nu poti niciodata sa vinzi imediat decat daca reduci pretul. Si atunci castigul tau scade dramatic.

Sa cumperi masini pe care sa le inchiriezi la firme de taxi ar fi poate o idee, dar (cel putin in Oradea) taxi nu mai merge decat de la Logan in sus. Si Loganul e deja prea scump. Cine are masina sub Logan face foamea. In plus, riscul e destul de ridicat.

Parerea mea este sa cauti ceva in domeniul prestarilor de servicii (mai putin consultanta). Romania in general e deficitara la capitolul asta. Toata treaba e sa gasesti afacerea in care esti singurul care face ce faci tu. Sau macar unul din putinii. Daca faci ce face toata lumea, imparti castigul cu toata lumea. Si in plus, sa fie un domeniu in care ai habar sau macar sa te poti specializa cat mai rapid. Altfel ai sanse mici de reusita.

Poate faci o firmulita de catering. Nu cred ca iti trebuie investite mare. Si daca mai ai o mama/soacra/bunica/matusa/etc... priceputa la bucatarie si dispusa sa te ajute, aproape ai inceput afacerea.

Poate faci o firma de soferi care sa-i duca acasa cu masini cu tot pe soferii care la o ocazie au apucat sa bea alcool si nu vor sa riste intalnirea cu fiola.

Sau o alta idee care imi place mie. Un centru de multiplicare profesional, in care omul sa vina cu materialul pe orice suport si tu sa poti sa-l tiparesti pe orice suport. In completare, sa poata trimite omul un fax sau e-mail de la tine. A doua completare: Centru de traducere operativa pentru cei care vor sa traduca urgent tot felul de acte si nu au nevoie de traducatori autorizati care te tin de pe o zi pe alta si iti iau o valiza de bani. Personalul il angajezi dintre studenti si ii organizezi in asa fel incat tot timpul sa ai cate 1-2 oameni/limba straina pe receptie
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Este o emisiune pe tvr2, arena leilor, in fiecare joi de la 20. Poate furi o idee de acolo. Wink

Mult succes !
Skip ads

  • ovymme

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: GT 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
DETIN TEREN INTRAVILAN SI FIRMA DE CONSTRUCTII CU TERENUL MEU APROX 17000E SI VREO 15000E AI TAI TRAGEM O CASA PE CARE SA O VINDEM APOI CU 80000E GARANTAT.GANDESTETE PROFIT APROX 50000E ADIK 25K DE FIECARE ASTEPT TEL TAU DACA ESTI INTERESAT SA NE INTALNIM SI SA VORBIM EU ZIC CA E CEL MAI USOR MOD DE A FACE 25000E IN MAX 3LUNI SI DE AICI TREABA POATE CONTINUA VOM CONSTRUI VOM CASTIGA SI ASA MAI DEPARTE IN 2,3 ANI TE VEI UMPLE DE BANI .SINCER EU ASTA AM FACUT DAR MOMENTAN NU AM 15000 DISPONIBILI DEOARECE AM INVESTIT ANU TRECUT IN TERENURI.ASTEPT TEL TAU 0726286446 SAU 0788932857
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ovymme stie ce zice. asta am vrut sa fac si eu insa nu am dispus de suficienti bani. e scump terenul. eu cautam case darapanate in zone bune cu gradina mare. cereau mai putin decat daca se vindea doar terenul.
asa ca personal am ales alta afacere pentru care am avut bani: catering. acum sunt in curs de amenajare spatiu, utilaje am cumparat dar mai am cateva de luat, duba am luat si in 2-3 saptamani vreau sa-i dau drumul. am studiat piata, concurenta, am gasit o groaza de posibili clienti care vor papa(cel putin mi-au confirmat verbal) si concluzia a fost ca ar merge. daca nu incerci, mori prost. marele avantaj e ca maica-mea se ocupa de gatit fiind bucatareasa cu renume in Arad si totodata pot avea incredere totala. cu angajatii stii cum e...
am avut un topic unde am cerut colegilor parerea despre infiintarea unui mic autohaus. marea majoritate au spus ca e dificil si au avut dreptate. cu noua taxa ne-au cam dat in freza. asa ca in privinta asta am ramas ca duc masina pt mine si o pun in vanzare. daca se vinde, merg si iau alta, daca nu, imi ramane mie. asta tinand cont ca am pe cineva afara care ma ajuta cu absolut tot. bineinteles nu pe gratis dar nici foarte multi bani.
P.S. off-topic: nu se ocupa nici un coleg cu vanzare de utilaje de bucatarie second? astept p.m. in caz ca e cineva.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca ai 35mii e,eu zic ca cel mai profitabil dupa investitiile imobiliare este mancarea,deci fa in mic restaurant si daca stii sa-l gestionezi cum trebuie ai sigur succes garantat,eventual poti asa faci un salon de evenimente de inchiriat gen nunti ,botezuri etc
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa imi dau si eu cu parerea (ca am cam multe si nu mai stiu ce sa fac cu ele Mr. Green )

Ca un feeling personal:
- in domeniul imobiliar mai castigi mult doar daca te apuci sa construiesti si sa vinzi, a trecut vremea tunurilor cu pamant;
- nu merita bagati banii in productie, ne mananca chinezi de nu ne vedem;
- cred ca viitorul este al serviciilor.

Acum referitor la servicii, sa nu uitam ca din ce in ce mai multi romani nu mai au timp pentru a isi rezolva anumite probleme simple din viata de zi cu zi,
cred ca in scurta vreme vor cauta persoane / firme care sa le rezolve probleme lor.

Nu cred ca iti poate da cineva un sfat de genul "apucate de vandut oua", trebuie sa studiezi oportunitatile pietei si in functie de ce sti tu sa faci, iti alegi una pe care o exploatezi la maxim.

PS:
oricum e bine ca ai bani,
mereu mi-am dorit sa am bani de nu stiu ce sa mai fac cu ei Mr. Green
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
apropo...ca tot vorbim de servicii...daca stai bine cu engleza si vrei sa te documentezi moka si sa mai afli diverse idei de afaceri care chiar functioneaza in diverse tari..uite-te pe www.springwise.com ...sunt multe idei in baza de date...

asa cum au spus si ceilalti piata serviciilor e deficitara....eu de ex impreuna cu un prieten am pus de-un business in urma cu 2 ani(www.eastarservice.ro) si vreau sa spun ca, in ciuda noptilor nedormite si telefoanelor care suna mai rau ca la gara, de la un imprumut de 9000euro am ajuns pe un "mare plus" in stilul chevrolet, trecand de la o balena obosita la 4 automobile Mercedes-Benz ale firmei (in leasing) plus inca 20 subcontractate in functie de cerere, cu clienti gen Oracle, InterContinental, diversi greuceni de afaceri din afara etc.

ma rog, ideea e ca o afacere nu o vei incepe in functie de cateva post-uri pe un forum, asa cum a zis si Botosu.
Trebuie sa studiezi fiecare oportunitate, sa faci o analiza SWOT (suna pompos dar e destul de simplu , cu alte cuvinte iti stabilesti care sunt Strengths, Weaknesses, Opportunities si Threats pt potentiala afacere).

De asemenea cel mai important e marketingul..sunt firme (de ex. agentii de turism) care scot banul gros avand sediul intr-un apartament dar vanzand la greu pe net.

Eu zic ca daca stai ceva pe springwise.com in mod sigur gasesti ceva care sa mearga si pe la noi.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:... de la un imprumut de 9000euro am ajuns pe un "mare plus" in stilul chevrolet...

atunci a venit momentul sa va aveti si voi un site Razz
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pufulet a scris:important e sa faci ceva in care te pricepi cat de cat si nu sa o iei de la zero


Asta e idea; eu as completa-o cu o activitate de productie, care in timp devin profitabile. Ce domeniu te pasioneaza sau ai cunostinte?
Eu am o afacere de productie (elemente din beton, pentru constructii), inceputa de anul trecut si pot spune ca merge, chiar daca abia acum imi fac firma.
Trebuie sa faci ce iti place si sa asiguri calitate. Valabil si la servicii.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
botosu> "atunci a venit momentul sa aveti si voi un site " <
admir ironia Smile ...daca te referi la designul site-ului sincer chiar nu prea ne intereseaza sa aiba eu stiu ce super design...nu din promovare online sunt obtinute contractele ci prin diverse "canale" externe Wink cum ar fi mentinerea unor relatii stranse (din pacate si financiar) cu diversi agenti din strainatate)...pt un site facut intr-o noapte pe baza Solucija, cu sticla de cola pe masa, eu zic ca e acceptabil Smile

vor face ceva mai profi cand unul din noi va avea timp de asta (din pacate eu nu sunt decat unul din actualii 4 asociati in firma aia si mai ciupesc si eu cate ceva pt zile negre, la sfarsit de an:) ) si nu imi mai permite timpul sa imi bat capul si cu promovarea lor. din pacate regret ca nu mi-am permis un procent mai mare din firma aia cand a fost cazul Sad

revenind...asa e...piata serviciilor incepe sa se maturizeze si la noi, incet dar se simte cate ceva...din pacate pt cei care se asteapta la profituri fenomenale peste noapte, au trecut anii 90 cand o shaormarie te putea transforma din dator vandut in proprietar de vila si mertzan Smile

un avantaj pt cei din mediul rural ar fi axarea pe diverse "ecologisme" inclusiv banala gaina crescuta sub cerul liber, fermele organice pe care bat moneda europenii...desigur as recomanda aici un opel combo pt transportul oualelor etc. Smile pt a nu iesi din ambianta clublui Smile
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:...admir ironia Smile ...


Conform dex:
IRONÍE, ironii, s.f. Vorbã, frazã, expresie, afirmaþie care conþine o uºoarã batjocurã la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificaþii opuse sensului lor obiºnuit; zeflemea, persiflare.

Daca asa suna ce am spus eu, imi cer scuze.
Un site cu un aspect profi nu este menit sa iti aduca clienti, ci sa contribuie la imaginea firmei.
Daca vrei, este ca si cum ti-as cere un numar de telefon, si in loc sa imi dai o carte de vizita,
mi-l scri cu pix-ul pe un colt de servetel murdar de mustar.

Nota: nu o spun cu rautate.

Obs: ce discutam noi aici nu are legatura directa cu subiectul,
dar sunt aspecte de care ar fi bine sa se tina cont in momentul in care se incepe afacerea Razz
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu si botosu' va propunem ca daca aveti bani si nu aveti ce face cu ei sa ni-i dati noua, promitem ca ii dublam in 18 luni....daca nu reusim....vi-i dam inapoi (trust US!)

cred ca o sa deschid si un thread pe tema asta....

ontopic acum...ideile care mie mi se par bune:

1. turism/agroturism - adica servicii
2. service/spalatorie

mai am si altele...dar later
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
scuze autorului topicului in 1ul rand pt comentarii offtopic:
@botosu "Nota: nu o spun cu rautate." -> stai linistit, ca nu ma suparasem or smth Wink am explicat doar cum stau lucrurile..oricum site-ul ala nu prea e vizitat pt ca de multe ori firma e nevoita sa nu figureze decat ca executant pt diversi parteneri straini, cu care are contract si aceia promoveaza serviciul in numele lor - sincer si eu mi-as dori sa se afirme ca brand dar Sad mai e mult pana atunci..plus ca nu ma mai agit atat timp cat nu ma mai ocup direct de afacerea asta..

ontopic: cred ca investitia in diverse afaceri e ca fabula cu magarul care moare de foame pt ca nu se decidea din care din cele 2 gramezi de fan sa inceapa Smile asa si cu investitiile..ajungi la un moment dat in care (cel putin noi, cei cu posibilitati "ceva" mai restranse) nu stii in ce sa investesti desi ai nenumarate oportunitati.

cel mai greu mi se pare primul an, in care, dupa ce te-ai decis asupra unei afaceri si o incepi, trebuie sa pompezi la greu ca sa o tii pe linia de plutire pana cand treci pe profit...mai ales cand te simti complexat cand ti-ai dori un supersediu, cu 1001 de facilitati si logistica pe care o visezi si in realitate trebuie sa tai din cheltuieli, sa te rezumi la inceput la un fax si 1-2 Pc-uri si un sediu mult mai modest.

ar fi interesant daca, cu permisiune autorului si cu riscul sa deviem putin de la tematica forumului, ne-ar impartasi din experienta cei care s-au apucat de diverse de la zero si au reusit sa progreseze sau chiar nu le-a mers...poate observam anumite greseli sau alternative care sa ne ajute sa reducem pierderile....Confused
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aproape orice afacere este profitabila, trebuie sa ai puse la punct marketingul, imaginea firmei si calitatea.

O idee de afacere din partea mea: masele plastice, PVC - adica de la castroane la piese pentru uz industrial
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ma gandesc la ea decand eram mic, dar mereu am primit acelasi raspuns
costa mult prea mult masina de injectie mase plastice
+
la fiecare produs te cost ffff mult matrita, => un numar minim de produse vandute pt a recuper costul matritei
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:ma gandesc la ea decand eram mic, dar mereu am primit acelasi raspuns
costa mult prea mult masina de injectie mase plastice
+
la fiecare produs te cost ffff mult matrita, => un numar minim de produse vandute pt a recuper costul matritei



ceva SH(import germania sau italia) ajunge cam la 20.000 Euro(numai utilajele+ceva matrite)
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
masina de tocat plastic Smile - reciclarea rules!

mai zicea cineva mai sus, pana la urma idei si oportunitati sunt destule, un mare factor in profitabilitate e cum iti gestionezi afacerea...
ganduri sunt multe pana sa te aopuci, ai niste bani si iti e teama sa nu-i pierzi, dar daca iti faci curajul sa te apuci, atunci incepi sa te implici si n-are cum sa nu mearga (mai bine sau mai prost, dar tot merge...).

Pana la urma nu exista idei de afaceri, orice ai incepe daca faci cu cap si te straduiesti e destul de greu sa pierzi...
Daca in schimb aici se cauta idei de "tunuri" rapide si cu profit mare pe perioada scurta...e cam greu sa gasesti un "pont" bun....si cum toate au un pret, riscul e mare.
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
scuze ca dezgrop mortii dupa 5 ani dar:ai mai deschis vreo ceva?merge?sau ai falimentat ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR