Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pe cartea masinii e y20dth. Precizez ca am avut probleme cu acest cod si la cumparatul discurilor si pastilelor. In toate cataloagele RH,National,Bosch,Bosal,Valeo pentru codul asta nu apareau discurile de 28. Si aveau pastile de 3 tipuri dar nu ce am eu pentru ca erau de discuri de 24 sau 26Ceea ce are masina, ma refer la.discuri si placute sunt de un motor Z. Filtrul de ulei spre exemplu l-am.luat cu y20dth si era.bun
Skip ads

  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Asa ca se poate sa fie distinct...
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:
nelu.1270 a scris:Fum alb inseamna consum de atigel,pierde pe undeva si ajunge in camera de ardere,unde se amesteca cu aer si motorina,de acea nu are putere motorul.Mai poate fi si din apa care e bagata in motorina la benzinarii de angajatii peco.Daca scotea fum negru putea fi de la injectoare sau EGR dar si motorina nearsa.Daca scoate fum albastru este de la pierderile de ulei pe care le are motorul in diferite situati si ajung in camera de ardere.In concluzie fumul alb este de la apa care ajunge in camera de ardere.O zi buna. Vezi sa nu fie senzorul map pus pe galeria de admisie foooarte murdar.Asta nu lasa turbina sa intre si nici sa se tureze motorul prea mult.


fum alb se vede si cand este foarte multa motorina in injectie de la avans defectos sau injector care pisa in loc sa pulverizeze... Ala de an antigel este mai mult ca un fel de abur Smile
Nu te pot contrazice! Very Happy
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am patit-o cand am inversat intre ele 2 tevi la injectoare si ii dadea injectie pe evacuare. mergea motorul in 2 cilindrii si ceilalti 2 doar aruncau motorina afara si era un fum alb inecacios de te speriai... Smile
la fel mai face cand este blocat pistonasul de avans la pompa Smile
Skip ads

  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata.....Smile))) masina functionala....multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai si care este rezolvarea? - unde a fost cauza si ce ai schimbat...
  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am mers aseara la diagnoza...(un polonez,laudat de multi si destul de accesibil) problema nu era turbo era defecta piesa (valva sau nu stiu cum se numeste) care este fix inainte de turbo,unde merge furtunul ce actioneaza turbo. Nu am idee cum se numeste si de la el nu prea am inteles ca vorbeste ciudat. Oricum,omu m-a "regulat" ieftin cu piesa mea. Masina merge perfect. Tema cu injectoarele a zis ca nu era nevoie sa ajung la schimbarea lor.a zis ca daca erau blocate se puteau debloca cu un compresor destul de potent si un lichid special si nu e nevoie sa le.demontezi.
  • blackscorpion

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Oricum,asta mecanic valabil si ca preturi,si calitate,si nici nu te imbarliga cu prostii...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Te-ai ales si cu Dr. la ea. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR