Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Povestea cu copilul la spital (sau nevasta care sta sa nasca) este o exceptie.
Problema este ca 99.8% din cazurile de parcari ilegale sunt determinate de nesimtire (si/sau lene).
Skip ads

  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate, DA, pentru multi e doar POVESTE. Adevarul e altul. Dar eu am comentat ce a zis colegul initiator. SUNT de acord sa mi-o ridice, DACA AVEAM ALTA VARIANTA si am ales sa incalc legea. Si parcare ILEGALA este un termen prea generic. Un alt coleg vorbea ceva de Belgia. Da, am prieten care in 8 ani de activitate (firma de ridicari auto) a ridicat 3 masini ILEGAL (din cateva mii). A primit tot timpul avertisment si explicatii. La ultima a primit inclusiv rezilierea contractului. NU SE RIDICA decat in anumite CONDITII! In cazul lui pentru ca nu fusese anuntat ca incurca pe cineva, nu rezervase nimeni locul de parcare, era afisat bonul cu timpul de parcare pe bord, etc etc. Deci masina aia trebuia sa ramana acolo.
Ca sa nu mai spun de colegul cu proprietatea: Tot prietenul asta a platit 100 000 EURO amenda ca a ridicat o masina agatzand-o din alte parti decat e prevazut in cartea tehnica. Masina nu valora 15 000.

"Problema este ca 99.8% din cazurile de parcari ilegale sunt determinate de nesimtire (si/sau lene). " Da, ai dreptate dar vreau as vad ca-mi salta OPEL-ul cand ajunge la rand, nu inaintea Masseratti-ului, ferari-ului bugati-ului porshului si alte masini de ban gata.

Concluzia mea: NESIMTITII trebuiesc sanctionati, dar NESIMTITII au pile. Si atunci anlfabetii vor ridica masini de-aiurea.


Daca doriti, o sa caut link-ul catre nenea care a ridicat pe platforma salvarea care era la urgenta, link-ul catre nenea care a ridicat un audi de vreo nush cate ori pentru ca OMUL nu si-l putea baga in curte ca venise primaria sa faca un santz, etc....
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ridicarea masinii e un abuz in sine, indiferent cum e parcata, deoarece pune proprietarul in imposibilitatea de a-si folosi propriul bun.
In schimb sunt de acord cu amenzi usturatoare pentru cei care parcheaza cu nesimtire, aiurea.
Dupa 2-3 amenzi de cate 1000 de euro lasate in geam, cred ca multi vor invata sa parcheze corect si cu bun simt.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cum sa fie un abuz?
Mie mi se pare o normalitate.
Parchezi in loc nepermis, iti asumi raspunderea...
Blochezi linia de tramvai?
Blochezi statia de autobuz?
Ce te astepti? Sa vina politistul si sa te felicite?
Nu... amenda nu e suficienta pentru ca tot blochezi circulatia...
Plus ca unii mai au si tupeu si iau la misto organul... ca ordin de deplasare, ca nu mai stiu ce... li s-a urcat democratia la cap...
Nu stiu daca va dati seama, dar in unele tari daca ridici vocea la politist, iti iei si amenda si vreo cateva nopti de cazare intr-o camera racoroasa...

Parerea mea: exceptand cazurile urgente (si aici intra cu adevarat urgentele nu lipsa tigarilor), toate masinile parcate ilegal sa fie cel putin amendate cu amenzi mari iar unde incomodeaza circulatia (de exemplu cand te obliga sa mergi pe contrasens ca sa-ti urmezi drumul, sa se ridice fara drept de apel. La a 5-a ridcare (de exemplu) sa se confiste masina...
daca nu ne putem civiliza cu frumosul, sa fim civilizati cu forta...
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
"Nesimtirea si lipsa de responsabilitate sunt caracteristici primordiale pentru rumani. "...... Ca sa citez un coleg...
Restul este poveste... Cand o sa fim civilizati....chiar cu pretul a ne da jos din masna si a a merge mai mult de 10 m, sau pana acolo unde gasim un loc disponibil legal....(fara semn de oprire, stationare interzisa...nu ma aproape de 25m de coltul intersectiei, nu pe trecerea de pietoni....s.a.) ...atunc o sa fie bine pt toti. De acord ca sunt si cazuri obiective...dar unii fac din asta o regula.Oriunde in lumea asta mare, dacan ai parca corespunzator...primesti amena si te ustuca curu'. A doaua oara nu ma faci. Romanului pana nu i "intra frica n oase"... Nu e civilizat. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ridicarea autoturismelor... In orice situatie.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
wud a scris:Ridicarea masinii e un abuz in sine, indiferent cum e parcata, deoarece pune proprietarul in imposibilitatea de a-si folosi propriul bun.
In schimb sunt de acord cu amenzi usturatoare pentru cei care parcheaza cu nesimtire, aiurea.
Dupa 2-3 amenzi de cate 1000 de euro lasate in geam, cred ca multi vor invata sa parcheze corect si cu bun simt.


atunci in tarile civilizate in care drepturile omului sunt respectate si omul respecta legea (cu exceptii) de ce se ridica masinile?... Parcheaza aiurea in Germania sau Austria si sa blochezi circulatia sa vezi cum te apuci sa iti cauti masina la ridicari auto pe langa o amenda usturatoare... Un amic a luat amenda ca a parcat masina pe strada, pe loc de parcare dar pe sensul opus si era in fata hotelului in care era cazat. Dar in cazul lui erau vreo 10 masini parcate asa si toate cele 10 masini indiferent din tara din care erau (erau din vreo 5 tari plus Austriece).
Legat de amenda asa cum spuneam, amenda trebuie sa fie proportionala cu valoarea masinii. Pai daca tu stabilesti amenda la 1000 euro sa zicem si este vorba de o Dacie 1300 a unuia care are salariul minim pe economie, valoarea masinii este de 3 ori mai mica decat amenda si ar insemna sa ii confisti proprietatea mai ales ca nu are cum din 200 euro sa plateasca 1000 euro.
Daca este insa o masina de 30.000 euro atunci as face amenda sa fie minim 300 euro iar la a doua abatere de acest fel sa fie 900 euro si la a treia 1800 euro iar de la a patra abatere sa i se suspende carnetul pentru o perioada de minim 3luni. In momentul acela garantat o sa fie cel mai disciplinat sofer indiferent de cati bani are... Asta este parerea mea personala si eu asa as face sa fie legea...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe la capitala simt masina mult mai in siguranta parcata pe interzis fata de asa zisele parcari conduse de "indieni".

Nu-i problema, recunosc cand gresesc si sunt dispus sa platesc, insa mentalitatea celor ce aplica legea este sa il coste pe vinovat cat mai mult.
Sa va explic, foarte recent am fost depistat de radarul de pe MCV cu viteza, oprit din mers, eu foarte cooperan, le zic da, am avut viteza, cat, ei 66 km/h. Le dau actele si recunosc verbal fiind cat se poate de cooperant si politicos. Vin cu procesul scris din care reiesea ca am avut 71, ca au mai urmarit odata inregistrarea. Diferenta intre 66 si 71 e de 125 lei, adica in loc de 125 lei am platit 250 lei. Normal ca m-am enervat si le-am tinut morala ca nu tin cu cetateanul, la care raspunsul lor sec a fost ca au niste directive de sus sa fie cat mai mari amenzile.
De aici trag concluzia ca amenda pentru oprirea pe interzis se vrea sa fie cat mai costisitoare, si mai ales daca se poate, de ce sa nu dam de lucru unei firme de ridicari masini.

Mai spuneam, conducerea noastra incoace de '90 ar trebui executata sub acuzatia de subminarea economiei nationale. Cu aia 125 lei pe care i-am platit in plus in buzunarul statului puteam face fericit un mic intreprinzator, care la randul lui cheltuia si tot asa.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
SA LE RIDICE ...! Poate sa exste un amendament....Sa te instiinteze prma data, ...a doua oara amenda...a treia oara ... RIDICARE ! Ia sa vezi cand ai ''comis o'' o data, si a doua oara....Urmatoarea te paste ridcarea....O sa te duc cu ea la 3 statii de tramvai....
Maaa Nenica.... Sunt zone "sensibile''...in Bucuresti,(si le cam stim ...noi Bucuresti enii). Dupa ce o banda e ocupata cu masni parcate...se pune cate un idiot paralel cu el...dupa el ma pun 2-3-4......(''fara numaaaar'').... Si apoi trebuie sa te sui pe linia de tramvai....Pai nu e normal sa l ardaaa...pe smecher. E ca n faza aia ....mergi linistit ...si aproape de capatul strazii semaforizate....Iti intra un "smecher'' in fata. Adica noi toti aia care sta acolo n coloana....suntem fraieri....?
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
ÃŽmi pare rãu cã unii unca gândesc binar.așa cun televiziunile manipuleazã masele bine sau rau, alb sau negru .."sa le ridice ca merita " se poate cu prețul vieții ? Aceștia ar rãspunde DA sa-i arda pe rug ! Gânduri extremiste !
Vã întrebați ce aparã acești hingheri ?care este religia lor ? Sa ghicim: banul câștigat cu orice mijloc de represaliu ? Știm ca nu gândesc, ei doar aplica...cu tot cu abuzurile de rigoare. Când copilul tãu va fi furat cu tot cu mașina și depozitat pe un câmp la 45 de grade vei gândi altfel .
Lãsãm dracu discuția cu PROPRIETATEA ESTE SFÂNTA ca la mentalitatea multora nu conteazã.
Nu ar fi mai civilizat pentru noi toți o amenda raportatã la salariul minim, mediu al acestei tari și puncte mai mari care sa l lase mai repede pe țãrãnoiul parcat pe trecere fãrã permis ? De ce sa ne legam de mașinã care nu are vina unde o oprește țãrãnoiul ? Faceți locuri de munca prin agenți care sa scriu amenzi nu violați proprietatea cu pretexte...pãrerea mea.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ãsta este valabil în București unde banul a inebunit pe toți locuitorii..ca în tara mai pe la orașele și comune legea o face fiecare......
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Când copilul tãu va fi furat cu tot cu mașina și depozitat pe un câmp la 45 de grade vei gândi altfel
daca-ti lasi copilul im masina parcata neregulamemtar pe timp de vara (daca sunt pe camp 45 de grade, in masina parcata unde-ti crapa capu' sunt minim 30), pai eu te-as baga direct la puscarie, ti-as retrage drepturile parintesti si te-as si castra pentru ca nu meriti sa te numesti tata...
Un exemplu mai prost nu puteai sa dai...
Puteai si tu sa zici ca lasi in masina mancarea abia cumparata pentru copil dar nu copilul lasat in masina...

Ps: daca vin si-ti ridica masina odata, a 2-a oara o sa o mai lasi parcata aiurea cu copilul in ea?
Iti zic eu ca o aa o parchezi la 1 km distanta si o sa mergi pe jos pana la destinatie...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:ÃŽmi pare rãu cã unii unca gândesc binar.așa cun televiziunile manipuleazã masele bine sau rau, alb sau negru .."sa le ridice ca merita " se poate cu prețul vieții ? Aceștia ar rãspunde DA sa-i arda pe rug ! Gânduri extremiste !
Vã întrebați ce aparã acești hingheri ?care este religia lor ? Sa ghicim: banul câștigat cu orice mijloc de represaliu ? Știm ca nu gândesc, ei doar aplica...cu tot cu abuzurile de rigoare. Când copilul tãu va fi furat cu tot cu mașina și depozitat pe un câmp la 45 de grade vei gândi altfel .
Lãsãm dracu discuția cu PROPRIETATEA ESTE SFÂNTA ca la mentalitatea multora nu conteazã.
Nu ar fi mai civilizat pentru noi toți o amenda raportatã la salariul minim, mediu al acestei tari și puncte mai mari care sa l lase mai repede pe țãrãnoiul parcat pe trecere fãrã permis ? De ce sa ne legam de mașinã care nu are vina unde o oprește țãrãnoiul ? Faceți locuri de munca prin agenți care sa scriu amenzi nu violați proprietatea cu pretexte...pãrerea mea.


problema romanului de dupa revolutie este ca a inteles gresit democratia si considera ca este deasupra legii si daca are bani atunci poate sa faca chiar el legea sau sa o incalce ca doar are bani... noi nu suntem invatati sa respectam regulile de buna voie si de bun simt (probabil a disparut complet acest element). la noi numai cu forta se poate implementa ceva.
legat de faza cu copilul in masina, chiar si inainte cand se faceau ridicarile, nu se ridica daca exista cineva in masina (cel putin in Sibiu) si primeai doar amenda (care pe multi nu ii afecta prea tare...). in strainatate daca ai lasat copilul in masina vara pe caldura orice cetatean are dreptul sa sparga geamul si sa cheme autoritatile tutelare care pot ajunge sa iti ia copilul pe langa amenzile imense pe care le primesti. asa cum mai zicea cineva, nici un parinte responsabil nu isi lasa copilul in masina nesupravegheat indiferent pentru cat timp mai ales acum cand exista atatea modele de scaune speciale si usor de montat si demontat...
Daca ar face amenda raportata doar la salariul minim al acestei tari, smecherii cu bani ti-ar rade direct in fata si ar parca in continuare cum ii taie capul ca pentru ei acei bani sunt nici macar maruntis... Cel mai corect ar fi ca amenda sa fie raportata la valoarea masinii si sa primesti puncte care prin acumulare sa te lase fara carnet o perioada si asta sigur ar afecta pe toti smecherii si impresionistii cu bani.
sistemul trebuie gandit ca sa fie evitata posibilitatea abuzului iar la ridicare sa ti se faca poze din cel putin 3 unghiuri diferite si filmata operatiunea si totul de fata cu un politist de la politia rutiera care sa aplice si amenda si punctele.
legat de urgentele din zona spitalelor as rezerva 10 locuri sa zicem pentru o parcare temporara de 5 minute sa zicem pentru ca iti este suficient sa duci persona care este cu urgenta in interiorul spitalului si sa te intorci sa muti masina intr-un alt loc de parcare prelungit sau intr-o alta zona unde parcarea este permisa.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Corect...cu unii colegi.
Acum ...ca sa vedeti ca am cam luat o razna... Am sa va dau un mic exemplu(de prostie sau snobism romanesc)
Pe vremuri taica meu a fost smecher si avea masina(si decapotabila). Cand multi nici nu stiau ce i aia...si nici Dacia nu incepuse sa se fabrice.....dar nu ma ducea la scoala cu masina....Cum fac multi din actualii parinti.
Parerea mea este...ca au vazut multe filme americane si apoi dupa revolutie...ce si au zis ei ..."hai maa sa facem si noi ce am vazut in filme"....Pe langa asta...mai e si grandomanie...combinata cu prostie si cu nesimtire(cand parcheaza necorespunzator)
De acord ... sistemul trebuie impus gradual....pt ca oriunde in lume ...statul prin reprezentantii lui au intr o mana biciul iar in cealalta ...recompensa. Asa caaa...
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu-si pune nimeni problema si altfel? Fostii primari, au incheiat contracte cu niste firme de ridicat masini. Pentru fiecare masina ridicata, aia luau 1000 ron. Cheltuind 1-2l de motorina sa care masina pana la curtea lor, + bani zilnic pentru ca iti pastrau masina si le ocupa spatiu pe camp acolo daca nu veneai imediat cu banul sa o iei inapoi. Nu stiu cat costa si asta, oricum, foarte mult.
Din banii astia, se spune la tv ca 10% ajungeau la buget. Mi-as face si eu o firma din asta ca-i tare profitabil. Mergi pe strada si aduni miile de lei.
S-au schimbat primarii, dar aceleasi firme au intrat in paine. Ca sunt flamanzi si astia noi.
Voi inteligentii, altceva nu aveti de spus decat ca e buna masura.
Normal e ca masina sa fie ridicata doar daca incurca traficul, sau e parcata langa hidrant, sau sta parcata neregulamentar mai multe zile. In rest, amenda si gata. Amenda care merge la buget, nu in buzunarul smecherilor care au contracte cu primaria.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Evident problema trebuie rezolvata gradual...prima abatere...Avertisment...a2 a...amenda... a3a...Ridicare...
Daca se pune in practica gradual...se dezvopta brusc si constiinta...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Voi inteligentii, altceva nu aveti de spus decat ca e buna masura.
Normal e ca masina sa fie ridicata doar daca incurca traficul, sau e parcata langa hidrant, sau sta parcata neregulamentar mai multe zile. In rest, amenda si gata. Amenda care merge la buget, nu in buzunarul smecherilor care au contracte cu primaria.

pai si daca parcheaza intr-o statie de autobuz aflata pe banda 1?
si autobuzul nu mai poate stationa pe banda si stationeaza pe banda 2 ca sa urce oamenii?
si daca sunt 2 benzi pe sens ce facem?
sau astia care parcheaza asa : CLICK - pe google maps sunt parcati bine acum cei de pe dreapta, dar in ultima vreme isi parcheaza masinile fara sa urce botul pe trotuar, sa nu agate maturatorul de pietre, plus ca mai parcheaza si unele dube tot perpendicular cu fundul pe banda 2 de chiar nu poti trece de ei fara sa calci dubla continua...
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Stai linistit ...sa vezi in Bucuresti cum parcheaza unii pe linia de tramvai sau autobuz....si nu are loc sa treaca. Chiar nu mai stim regulile de circulatie ?
La cati metri avem voie sa oprim/stationam de o statie de autobuz ?
La cati metri avem voie sa stationam de la coltul strazii?
Pai despre ce vorbim aici...?
Amenda direct...sa l usture curu...si a doua oara...pasibil cu ridicarea...Sunt situatii unde se intalneste toleranta unora cu smecheria altora. Paaai cum se face ca tipam ca vrem sa fim ca n tarile civilizate, daca noi nu suntem civilizati.
E ca n situatia ...Vrem sa conducem masini germane ...ca s bune...dar sa le conducem romaneste... Si pe langa faptu ca suntem nemancati(unii), mai suntem si necivilizati(unii)...dar sa nu ne mire ca unii dintre romani sunt ''in pantofi''....abia la a doua generatie. De unde atata ...civilizatie. Asta se dobandeste cu trecerea timpului.... Manca v as .........
Apropo de cuvantul de mai sus....''cica cum se recunosc romanii cand sunt in tarile din Europa".... ?! Simplu ...Dupa cum se saluta... ''Ce faceti manca v as"...! ''Bine ...manca v as" ! Cred ca ni se trage de la faptul ca am ramas cu sechele de pe vremea lu' ... ''impuscatu''...(unii), cand era foame mare. Dar eu zic c ar trebuii sa ne mai si "saturam"...de unii ''confrati'' ...d ai nostrii...si sa si merite soarta cand li se ridica masina. Asta e ...in viata...Smecheria, Lenea si Prostia ... costa.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mai dragilor de ce sa plãteascã amenda ? Ca nu doare sa plãteascã în puncte 8 sa zicem așa în 2 parcãri gresite sta acasã 30 zile nu 1 ora cât recupereazã mașinã de la hingheri.
Sa arestam mașina nu este o soluție . Pentru democrație nu e bine fraților. ...Este o proprietate . Excepțiile bune date de colegul mausul hidranți etc sa fie scris la lege....
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da da...atentat la proprietate este si in Franta -Paris.....unde din aceasta saptamana nu ma au voie sa circule vehicule mai vechi de 20 ani. Ca sa circule....(proprietarul) trebuie sa plateasca o amendade 40Euro....cand ii prinde politia. Asta cum ma este ? Tot democratie ..... Eeee....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Pai vezi viforul Cum se strânge latul democrației ? Azi un pic mâine un pic...Merkel sa trãiascã ca vine cu capac......Aia nu mai respira acolo...situație extrema...nu oprire neregulamentara...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR