Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca nu e din siguranta si ai umblat si la fata de la usa unde e butonul de comanda pentru geamuri si oglinzi sa stii ca ar putea fi si de acolo problema ->

1) mufa care vine de la caroserie la usa de la sofer cu contact imperfect sau fir rupt/sarit din mufa,
2) burduful de acolo (fir rupt), sau
3) fir rupt la mufa butonului de comanda oglinzi/geamuri - in mufa aceea de la butonul de comanda ar trebui sa ai un plus care vine pe un fir mai gros cind pui contactul poti verifica cu lampa de control la 12 v sau cu multimetru.

Daca nu ai umblat pe la mufa dintre usa si caroserie ci doar la fata de usa eu as verifica temeinic mufa butonului - daca ai lucrat prin jurul ei poate a agatat-o geamul sau altceva, vreo tija ceva, cumva.
Skip ads

  • SIlie

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am pus testerul. Asta este eroarea

https://imgur.com/a/CJLRj

Ce inteleg eu prin circuit deschis este ca ori nu e una din mufe bagate cat trebuie, ori sa sectionat cablul cand am umblat. O sa verific in weekend sa vad la care din usi e problema si unde.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai sters eroarea? Ai incercat sa decuplezi bornele de la baterie pentru cateva minute? Ai incercat sa reinveti modul confort?
Daca decuplezi bateria obligatoriu va trebui sa reinitializezi modul confort facad cateva curse complete sus-jos. Asta inseamna sa ti butoanele de comanda apasate pe toata durata deplasarii geamurilor.
  • SIlie

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am sters eroarea si dupa luarea contactului si punerea apare la loc. O sa desfac maine butoanele sa vad ce si cum. Daca nu functioneaza deloc nu am ce reinvatare sa fac.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Deci din telecomanda functioneaza. Usa cum este? Inchisa deschisa cand functioneaza din telecomanda? Verifica mufa de la butonul geamului sa faca contact. Sterge eroare, demontezi o borna de la acumulator, astepti 10 minute, pui inapoi borna. Daca merge butonul, cobori geamul pana jos si tii in continuare butonul apasat pana auzi un clanc. Idem cursa de inchidere. daca nu se rezolva verifici cablaj din burduf, s-ar putea sa faca figuri in anumite pozitii de deschidere ale usii.
  • SIlie

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Dupa ce am sters eroarea aseara nici din telecomanda nu mai functioneaza. Functiona indiferent de pozitia usii. Cel mai probabil nu face contact mufa cum trebuie. Cand ajung azi acasa o sa desfac modulu de butoane pe ambele parti sa verific.

Nu am cum sa cobor geamul pana jos oricum ca este difuzorul prea adanc si loveste in el. Mai bine ca nu face cursa automat sa nu ma trezesc ca se duce in difuzor si sparge geamul Smile). Ma intereseaza doar sa mearga Very Happy
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pentru ca ai decuplat bateria, din telecomanda vor functiona din nou daca faci din butoane o cursa completa jos/sus. Din cauza difuzorului nu stiu cum o sa mai faci cursa completa.
Verifica prima data butonul de pe usa din dreapta, de unde ai zis ca au inceput problemele.
  • SIlie

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil ca sa ii refac cursa o sa scot difuzoarele(desfacut iar usa etc), ii fac cursa si apoi le montez la loc.
  • Varutzu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Și eu am o problemã asemãnãtore care a apãrut în mers.
Modulul pentru geamuri și oglinzi se alimeneazã doar 2 secunde dupã ce pun contactul.
Am verificat cablajele, le-am scos în interiorul caroseriei. Doar pe ușa din stânga spate erau firele de alimentare dezizolate în burduf. Le-am înlocuit. Scurt nu aveau cum sã facã. Toate mufele au fost curãțate cu spray de contacte.
ÃŽn cele douã secunde, toate comenzile funcționeazã, inclusiv reglajul oglinziilor. Am testat fiecare buton în parte, inclusiv cele de pe uși. Asta îmi sugereazã cã nu existã fire sau contacte întrerupte.
La fel se întâmplã și când probez cu fiecare mufã scoasã din ușã sau cu cea din modul. Geamurile se ridicã din telecomandã când o închid și țin apãsat. Curent vine în permanențã pe firele groase de alimentare în toate ușile. Am deconectat bateria de câteva ori. Niciun rezultat. ÃŽn cele douã secunde pot activa modul confort ținân butonul "apãsat" dupã ce s-au închis geamurile. Dupã activarea modului confort, gemurile se închid și se deschid complet chiar dacã modulul nu mai e alimentat (luminile din butoane se sting).
Pe bord, la testul cu pedalele, nu apre nicio eroare. Claxonul, farurile și celelalte accesorii funcționeazã normal.


Shocked
  • Varutzu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Codul de eroare de pe OpCom este B1390-02 Comfort Closing Low Voltage or Ciruit Open.
Când le fac testul din OpCom, geamurile coboarã și se ridicã. Nu știu dacã este normal dar înainte de a face testul și dupã ce-l opresc, apare în permanențã "closing", nu "inactiv".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR