Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma uit aici si ma minunez!
Mai lasati-o moarta cu debitmetru murdar. Adica cum, daca am debitmetrul stricat (si l-am avut), cutia de viteze se comporta altfel? ai alte turatii la aceeasi viteza?. A, ca nu mai trage masina la fel, asta e alta poveste. Dar, la o anumita turatie masina nu p oate sa aiba decat o viteza, ca doar nu avem cutie de viteze cu 'geometrie variabila' ... ca nu-i turbina Smile.
Sumarizand, daca omul are la 3000rot/min in vit. 5 110km/h, si la 4500rot/min 155km/h in loc de 130km/h la 300 si undeva pe la 180-190km/h la 4500 (cum este normal pe y17dt) sunt 2 posibilitati mari si late: acele din bord dereglate rau sau cutia de viteze cu pinioanele duse.
A 2-a varianta este mai putin probabila, pentru ca ar face destul de urat masina si cred ca ti-ai da seama. Ramane bordul. Cauta pe cineva sa ti-l recalibreze.
Debitmetrul e bine sa il cureti, dar pentru alte motive Smile.
Bafta!
Skip ads

  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sau ... sport transmision Wink
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ok! Mersi fain! Din motive financiare nu pot merge pana saptamana viitoare la un tester si apoi la cineva care sa-mi calibreze turometru. Daca ar fi dus ceva la cutia de viteze, stie careva cam cat m-ar costa sa o fac? Multumesc inca odata pentru indicatii.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu un caz cu o astra de 1.7 care a avut cutia de viteze faramata din lipsa de ulei , ca sa o poata vinde propietarul a gasit o cutie dar de benzinara la un pret ff mic si de aici dansul , la 3000 turatii avea 100-110 Km/h , masina de cand ai cumparat-o asa a facut ?
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ma distreaza ca toti vorbiti de viteza si turatii, dar nimeni nu spune tipul motorului, benzina, motorina etc...

anlu a scris:

Sper sa nu fiu off topic, uite ce viteza am eu la 4200 rpm!


1. Anlu, crezi ca ai acelasi tip de motor cu Cosminmake?
2. Ai incercat sa vezi ce viteza ai cu un GPS... cred c-o sa fii dezamagit...
  • deleted-4111

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
*gabib77
Stiu ca nu e viteza reala, eu am motor Y20DTH, si m-am scuzat ca sunt off topic!

Bafta multa!
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@gabib
Eu zic ca vorbim chiar in cunostiinta de cauza ... n-a fost greu un click pe 'Masina mea' pentru a afla ca are motor Y17DT. Si cum asa ceva am avut si eu pe astra mea ... mi-am permis sa ma bag in seama Smile Razz.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
BiriV a scris:@gabib
Eu zic ca vorbim chiar in cunostiinta de cauza ... n-a fost greu un click pe 'Masina mea' pentru a afla ca are motor Y17DT. Si cum asa ceva am avut si eu pe astra mea ... mi-am permis sa ma bag in seama Smile Razz.


Nu inteleg despre ce vorbesti... eu discutam cu Anlu..., oricum in momentul cand am postat nu am vazut toate posturile, si pentru asta imi cer scuze... nu stiam ca te ataci asa de repede... esti chiar foarte decis, daca vorbesti in numele tuturor... daca te uiti mai bine, vorbesc si cei cu benzinare si cei cu diesel...
  • cosminmake

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am fost pe autostrada si la 4200rot am exact 130 km/h; viteza indicata atat de acul din bord cat si de satelit (PDA). Am fost 4 persoane in masina plus bagaje. Consumul a iesit undeva la 5,5 la suta la 2000 km cu tot cu cei aprox 700 km (dus intors Timisoara-Constanta plus niste abateri prin munti) de autostrada unde se observa bine cum inghite motorina. Deci sa fie bordul de vina? Acele?
Stie cineva unde in Timisoara as putea rezolva asta? Doar la reprezentanta? Multumesc.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Stiu un caz cu o astra de 1.7 care a avut cutia de viteze faramata din lipsa de ulei , ca sa o poata vinde propietarul a gasit o cutie dar de benzinara la un pret ff mic si de aici dansul , la 3000 turatii avea 100-110 Km/h , masina de cand ai cumparat-o asa a facut ?


Cred ca asta este cauza.
Eu la 4200-4300 am 150km/h cu masina pe benzina, dar probabil alt model de cutie (alete rapoarte) deci concluzia ...
Prea mare turatia la viteza aia, (130) pt. un motor diesel, sau prea mica viteza.

Bafta!
  • rahan72

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cum a zis si GabiB77 , depinde de motor si cutie .
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cum a zis acum 5 ani mai exact.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR