Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
b28cxh a scris:inca o data..sper sa nu se supere autorul topicului ca deviem.



Salutare . Nu ma supar ca deviati , chiar ma bucur si va multumesc ca am aflat atatea informatii de care nu stiam pana acuma . De ajuns am ajuns in Franta , si la aeroport am prezentat pasaportul , CI am uitat-o acasa Sad . Am vrut sa fac un experiment , sa le prezint prima data CI si in caz ca nu le convenea sa le prezint pasaportul . CI o am de 9 ani , si de acum 9 ani m-am schimbat total , de aceea mi-am facut si pasaport , caci nu seaman cu cel de pe CI Very Happy , eram curios totusi ce zic cei din aeroport ...
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Lasa ca am facut eu experimentul.
Adica am aratat NUMAI CI: si in Otopeni, si in DE (unde am schimbat avionul) si in Franta. Chiar si cand am inchiriat masina, tot CI-ul l-am aratat, sa vad daca se ataca cineva...nimic!
Nu am avut nici o problema, cu exceptia faptului ca trebuie sa iti introduca datele manual si dureaza un pic, pt. ca CI-ul nu are cod de bare.
Deci, daca te grabesti si il ai la tine, baga pasaportul Smile
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@ovidium: nu are cod de bare?

ehe...sa stii ca un document nu este identificat doar prin coduri de bara.

ia-uitati-va, boierilor, in partea inferioara a paginii principale a pasaportului sau pe C.I? nu cumva vedeti numele vostru, tara, cnp, totul separat de caracterul ">" .
ex.

IDROUIONESCU<<IONEL<<<<<<<
serienumar<<<CNP(ma rog intr-o forma ceva mai complexa


acest document romanesc ca si Pasaportul Ro sunt machine-readable (sincer nu stiu cum ii zice tipului de codificare, daca vrei iti aflu, in termeni generici e pur si simplu machine-readable, asa cum nici cand zici coduri de bare nu incepi sa detaliezi ca e EAN 13 etc..)

acum nu va imaginati ca are banda magnetica precum GreenCardul sau mai stiu eu ce ID card al tarilor civilizate (ex. Danemarca).

Ci totul se bazeaza pe OCR si recunoasterea caracterelor, iar caracterul "<" are rol de separator.

deci...chiar daca te grabesti, arata cu incredere C.I-ul cat timp calatoresti in UE. daca ai ghinionul sa fie vreun politist de frontiera mai lent, se va misca greu sau te va lua la puricat fie ca ai CI sau PSPT.

sper ca v-au fost utile informatiile Wink
  • SxN
  • *
  • 8 mesaje
  • din 05 Sep 2007
  • Vectra 2004 Z19DT
  • Bucuresti
  • SxN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A fost plecat Finul meu in Germania prin luna Aprilie - Mai (parca) si a prezentat CI si in romania si in germania si la dus si la intors si nu a avut nici o problema. A fost plecat cu Avionul cu o cursa Tarom ( daca imi aduc eu aminte bine). Deci mergi bine mersi si cu CI.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu vreau sa fiu carcotash, dar cred ca autorul ar putea solicita inchiderea topicului..legislatia comunitara atesta dreptul cetatenilor romani de a calatori in UE doar cu CI deci eu cred ca e destula de clara situatia.

nu vreau sa supar pe nimeni dar in felul asta se va ajunge la un topic cu 50 de subpagini care toate vor duce la aceeasi concluzie simplu de tras din legislatie.

desigur, las la aprecierea autorului daca vrea dezbateri pe tema calatorii/documente de calatorie/impresii de calatorie/etc la care, cu cea mai mare placere, mi-as dori sa particip....dar...asteptam.. Rolling Eyes
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
@b28cxh ai dreptate , topicul se poate inchide Smile , am adunat mai multe informatii si pareri decat necesar , multumesc tuturor pt raspunsuri
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR