Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Totusi eu nu am gasit prin manual la opel astra g 1.7 dti caravan 2002 ce presiune tre sa am in pneuri tinanad cont ca am 175/70/14.
Stie cineva?
Ma refer la masina in mod normal nu incarcata.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,007
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai o eticheta foarte sugestiva pe interiorul clapetei de la rezervor. Tot acolo ai si o scula pentru capacele valvelor
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu unul cred ca am gasit compromisul perfect : Monroe Reflex...50% gaz 50 % ulei
excelente...nici prea dure, nici prea moi

pret pt. Corsa : 200 ron fata, 150 ron spate (parca...sau 160...nu mai stiu, cam pe acolo)
foarte multumit...se tine masina excelent pe viraje, iar la comfort e bine, dupa ce in primele 3 zile au fost cam tari , dar s-au inmuiat si acum amortizeza f bine gropile.....pe sosea sunt aproape sport....oricum diferenta enorma in bine fata de orice amortizor cu care am mers...
  • NOS
  • **
  • 64 mesaje
  • din 17 Jan 2007
  • Vectra 1993
  • Republica Moldova, Chisinau
  • NOS

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Republica Moldova, Chisinau
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
175x70 R14
Pe usa de la rezervor scrie 2.0 fata si 1.8 spate. (in mod normal, cind nu e incarcata).
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult chiar nu ma uitasem la eticheta aia Smile
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am 185/65/15 pe eticheta scrie pentru 175/70/14.
Deci ce val tre' sa am?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
presiunea care indicata pe capacul de la rezorvor nu are absolut nici o treaba cu dimensiunea pneului (cel putin nu la diferentele de volum intre 185/65/15 si 175/70/14).

deci poti sa bagi linistit presiunea indicata acolo. singura diferenta in ceea ce priveste aerul dintre cele 2 dimensiuni de roti este cea de volum, in roata de 185/65/15 va intra un volum mai mare de aer la aceeasi presiune. dar cum nu cred sa existe contor de aer (inca..) pe tine nu te afecteaza cu nimic.

presiunile date pe acea usa se refera cam la toata gama de cauciucuri omologate pe respectiva masina... adica producatorul stie de la inceput (sau recomanda) folosirea unor pneuri cu dimensiunile cuprinse intre 165/70/14 si 185/65/15 (dau niste exemple, nu sariti cu parul pe mine), iar ptr acea masina se precizeaza presiunea la care sa fie umflate pneurile.
Presiunea recomandata in roata depinde de masa ce urmeaza a fi sustinuta de acea roata, de aceea o sa observati ca exista 2 seturi de valori ale presiunii, una ptr masina neicarcata si cealalt ptr masina incarcata.

ptr NOS si Florin M: puneti presiunea recomandata de abtibildul de pe capacul de la rezervor, nu conteaza deloc dimensiunea pneurilor.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns, totusi iarna pe zapada din cate stiu eu daca presiunea in pneuri este mai mica, ai mai mare aderenta.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se recomanda presiune redusa si nu in ultimul rand, sa fie anvelopa de iarna, ca altfel desumflata pe janta te mai opreste pe gheata.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Florin M:
e corect... dar intrebarea voastra era daca poti umfla rotile la o presiune tinand cont ca in original aveati alta dimensiune de roata Smile

oricum chestia cu presiunea mai mica iarna e buna doar in cazul in care esti afundat in zapada sau ai zapada afanata pe sosea... daca mergi cu rotile dezumflate pe suprafete tari (asfalt, chiar acoperit cu gheata) nu te ajuta prea mult, doar iti cresti consumul si uzura pneurilor.
aceeeasi chesti cu presiune scazuta in pneuri e indicat de folosit in caz de inpotmolire in noroi/nisip nu doar zapada. in general pe suprafete neregulate si moi in care cauciucul are tendinta sa se scufunde.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR