Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pentru cei care vor sa isi "protejeze" masina am eu o solutie : lasati masina in garaj sau folositi metoda lui jE
pt cei care sunt deacord cu metoda asta nu vi sa intamplat sa va opriti la cativa cm ce cel din fata la vro trecere de pietoni sau la vreun semafor.........era bine daca cel din fata isi "proteja" masina nu
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dar hai sa vedem si utilitatea acestui carlig
cum spuneti voi - ofera protectie la un impact relativ usor
tractare - remorci - rulote - alte masini(credetima e mai simplu sa legi de carlig decat de sub masina o alta masina)
singurul inconvenient este ala ca unii zic ca nu arata bine, sau la revanzare, unii mai pot zice ca a tractat cu ea vagoane de tren, etc

personal imi caut, principalul motiv fiind cel cu tractarea, dar sa dau 150 euro pe un carlig, iar remorca sda o cumpar cu 200, ambele la mana a doua, nu prea ma incumet
  • liviuhogas

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva un carlig de break si vrea sa-l schimbe cu unul de hatchback? Am unul ptr. masina scurta si stau cu el degeaba in garaj, ca eu am lunga.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am un dita mai carligu foarte solid prins de masina dar eu fata de voi as vrea sa il dau jos caci strica aspectul masinii si e si greu (are 60kg+ cum am zis e montat foarte solid transversal cu masina) cine mi-l da jos il dau lui pe 2 beri si-o bere Wink
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am avut la vectra a si era f. bun mai ales cand o parcam langa un perete. Daca nu calculam bine distanta se oprea singura. Nu stiu daca se potrivea si la vectra b ca sigur l-as fi luat. Este singurul lucru care il regret ca nu l-am luat de pe fosta masina. Macar de il vindeam apoi daca nu se potrivea la B.
  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am patit-o chiar duminica...la un sens giratoriu m-am oprit pentru a ceda trecerea, in spatele meu un taxiu - s-a oprit si el - dupa vreo 10 secunde am simtit o zdruncinatura, m-am dat jos din masina sa vad ce s-a intamplat...omul cu taxiul (Logan) se uita dupa vreo domnisoara ceva Very Happy , si s-a oprit exact in carligul meu.
Daca nu aveam carligul acum eram pe la service sa-mi schimb bara, care sigur s-ar fi spart. Bara de la Logan s-a gaurit destul de urat.
Ma batea un gand sa-l dau jos, dar acum cred ca nu ma incomodeaza cu nimic Very Happy .
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am si eu carlig pe opelica dieselica al meu, desi pot sa spun ca sofez foarte bine, mi s-a intamplat de vreo cateva ori la parcarea cu spatele sa ma atentioneze ca nu mai am unde sa merg Laughing , parerea mea, e bine sa ai un carlig pe masina...

apropo stie cineva daca pot sa pun senzori de parcare daca am carligul montat ? stiu pe cineva care avea senzori de parcare si si-a pus carlig si era foarte suparat omul ca ii beep-aie senzorii tot timpul cand merge cu spatele desi in spate nu are nimic Laughing ...
  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu am senzori montati si nu am nici o problema. Senzorii sunt montati undeva mai sus , carligul vine mai jos decat linia de montare a senzorilor.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e prea inestetic pr gustul meu si depinde si ce masina ai.dar la a mea de 950 kg si 60 cai ce d-zeu rulota sa car?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pt cei care sunt deacord cu metoda asta nu vi sa intamplat sa va opriti la cativa cm ce cel din fata la vro trecere de pietoni sau la vreun semafor.........era bine daca cel din fata isi "proteja" masina nu


E bine dacã pãstrezi o distanþã suficientã faþã de cel din faþã, ca sã nu te opreºti în cîrligul lui. Nu cîrligul e de vinã.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dar nu e bine ca exista unii nesimtiti care cand ies din parcare si dau cu spatele nu le pasa ca au carlig si tu ramai cu bara sparta.Am vazut faza live..
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dartagnan a scris:Eu am senzori montati si nu am nici o problema. Senzorii sunt montati undeva mai sus , carligul vine mai jos decat linia de montare a senzorilor.




asta e masina mea, crezi ca nu voi avea probleme din cauza carligului daca pun senzori de parcare? senzorii aia nu bat si in jos? adica daca e un catzel din ala de buzunar in spatele masinii il detecteaza senzorii aia?
Skip ads

  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat

Uite asa arata senzorii si se vede si carligul care e mai jos de senzori. Mie nu mi-au facut probleme.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dartagnan a scris:
Uite asa arata senzorii si se vede si carligul care e mai jos de senzori. Mie nu mi-au facut probleme.


Din curiozitate, tu ti-ai pus senzori de parcare nu?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai in cazul asta, dupa cum vad in poza ta, cred ca senzorii aia in jos nu detecteaza, ma gandesc ca daca carligul ala atat de aproape de ei nu ii deranjeaza cu nimic inseamna ca nu detecteaza nici o vietuitoare mai mica sau vreun ciot de copac sau alte chestii care le poti intalni in timp ce mergi cu spatele ... acesti senzori ajuta numai cand in spate este o masina sau un perete sau oricum ceva mai sus sau la nivel cu ei ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
f1specialfx a scris:Dar nu e bine ca exista unii nesimtiti care cand ies din parcare si dau cu spatele nu le pasa ca au carlig si tu ramai cu bara sparta.Am vazut faza live..

O amica de-a mea si-a gasit zilele trecute bara sparta de un nemernic din asta!
  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@KlubbHead - nu i-am pus eu asa am luat masina...oricum nu sunt originali din fabrica
@Mark - in principiu nu sunt foarte utili senzorii astia (cel putin pentru mine) decat la obstacole mari, si nici atunci nu sunt foarte precisi
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Azi mi l-am dat jos de pe vectra B, cine e din Timis sau apropiere si vrea carlig eftin datimi PM.
Eu tin mai mult la estetica masinii decat la siguranta... daca e sa fie ceva poate nu e pe centru, unde se afla carligu(si mor de ciuda) daca e un impact mai zdravan trece lovitura si contorsionarea cu tot cu carlig (si mor de ciuda) daca e lovit de ceva mai solid imi contorsioneaza puntile unghiu de fuga etc (si mor de ciuda) daca intra unu asa..mai lejer in mine si in loc sa scape cu un spoiler fisurat sau cu numarul de inmatriculare sifonat are radiatorul perforat (moare de ciuda)
Concluzie : eu nu car nimic niciunde nicicand, iar cu cele spuse mai sus la mine carligul pentru "protectie" cade, nu e estetic, e greu
Numa bine!
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut in Belgia ca acest carlig este foarte folosit in parcarile stramte sa da usor cu spatele pana il atinge pe cel din spate. Intr-o zi chiar am vazut o faza in Bruxelles un domn a dat cu spatele incet si a inpins usoor masina din spate pana si-a facut loc in parcare . As monta si eu un asfel de carlig pentru remorca nu ca sa i-mi fac loc in parcare .!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am montat un cârlig de remorcare, dar nu pentru a-mi face loc in parcare ci pentru a putea tracta o remorcã. Aspectul maºinii nu s-a modificat, chiar aratã bine iar cârligul are doar 15kg.

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

carlig de remorcare-Cat esti dispus sa platesti pe asa ceva.
200-300 RON 57%
301 - 400 RON 5%
400 - > 14%
Nu doresc 21%
135 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR